Polscy inżynierowie stworzyli auto na wodór. 270 koni mechanicznych!

Podczas targów Moto Show zaprezentowano stworzony od początku do końca w Polsce samochód napędzany wodorem. Jest potężny.

Hydrocar Premier to pierwszy polski samochód napędzany w zupełnie innowacyjny sposób - wodorem. Pojazd stworzony od początku do końca przez polskich inżynierów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i firmy Riot Technologies zaprezentowano podczas krakowskich targów Moto Show. 

Przeczytaj też: Polak potrafi. Zbudował niesamowity pojazd, który porusza się po wodzie!

Premiera pierwszego polskiego samochodu na wodórPremiera pierwszego polskiego samochodu na wodór ŁUKASZ KRAJEWSKI

Hybrydowe serce

Największe emocje budzi oczywiście hybrydowy napęd elektryczno-wodorowy. Działa a oparciu o dwa różne rodzaje akumulatorów. Wodór przechowywany jest w samochodzie w sposób innowacyjny - nie sprzężony (co nie kojarzy się zbyt bezpiecznie), a w postaci wodorków metali. 

Dzięki zastosowaniu opatentowanego w Wojskowej Akademii Technicznej rozwiązania, zbiornik ten pracuje pod niskim ciśnieniem rzędu kilku bar i charakteryzuje się bardzo dużą zdolnością do wymiany ciepła. Taka konstrukcja, w porównaniu z innymi zbiornikami tego typu, pozwala na bardzo szybkie tankowanie, a z drugiej strony niska temperatura wytwarzana podczas jego pracy może być wykorzystana do chłodzenia systemów jezdnych auta np. silników i elektroniki. Prostota i uniwersalność tego rozwiązania pozwala także na zastosowanie różnych badanych materiałów do przechowywania wodoru w stanie stałym przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów użytkowych. Zmagazynowany wodór zamieniany jest następnie z wysoką efektywnością na prąd elektryczny w ogniwie paliwowym PEM, dając możliwość doładowywania baterii samochodu podczas jazdy. Cała instalacja umieszczona została z tyłu samochodu.

- wyjaśniają twórcy pojazdu. 

Spory zasięg

Hydrocar ma w tej chwili zasięg do 800 kilometrów. Aż trudno uwierzyć, że inżynierom udało się stworzyć silnik, który jednocześnie ma 270KM mocy, a jedynym ekologicznym "zanieczyszczeniem" jakie po sobie pozostawia jest... para wodna.

Wodorowa rewolucja?

Toyota MiraiToyota Mirai Fot. Toyota

Hydrocar nie jest oczywiście pierwszym wodorowym autem na świecie. W swojej ofercie taki pojazd ma chociażby Toyota. Mirai znajduje się w regularnej sprzedaży. To obrazuje tylko, że polski produkt ma przed sobą naprawdę długą drogę nim stanie się czymś więcej niż dowodem na to, że "Polak potrafi". 

Więcej o: