Na taki pomysł mogli wpaść tylko Chińczycy. Ten gigantyczny autobus rozwiąże problem korków?

TEB to pojazd, który ma zrewolucjonizować przyszłość transportu. Jego twórcy zarzekają się, że już w tym roku zobaczymy go na ulicach miast.

Na tegorocznych targach China Beijng International High-Tech Expo (CHIPTEC) zaprezentowano projekt, który może rozwiązać problem „odwiecznej” rywalizacji pomiędzy miejskimi autobusami, a samochodami osobowymi.

Transit Elevated Bus (TEB),  to gigantyczny autobus, który porusza się na specjalnie przygotowanych szynach ułożonych po obydwu stronach jezdni. Kabiny pasażerskie są tu umieszczone dwa metry nad ziemią, dzięki czemu samochody osobowe mogą swobodnie poruszać się pod autobusem.

Twórcy projektu wskazują na kilka korzyści związanych z tym środkiem transportu. Po pierwsze, ma on ograniczyć korki, które od lat są zmorą największych chińskich (i nie tylko) metropolii. TEB likwiduje również potrzebę tworzenia specjalnych buspasów, gdyż nowe pojazdy mogły poruszać się płynnie wraz z innymi uczestnikami ruchu.

 


Według inżynierów stojących za projektem, jeden pojazd może zastąpić kilkadziesiąt tradycyjnych autobusów, a na jego pokładzie zmieści się nawet 1200 pasażerów. Chińczycy podkreślają, że ich pomysł może być dobrą alternatywą dla metra, przy czym koszty budowy autobusu oraz niezbędnej infrastruktury byłyby aż pięciokrotnie niższe.

Nie dla wszystkich

Eksperci zwracają uwagę na kilka problemów związanych z TEB. Po pierwsze, pod autobusem nie zmieszczą się pojazdy, których wysokość przekracza 2 metry. Oznacza to  że wozy straży pożarnej  oraz ciężarówki musiałyby korzystać z innych dróg. Z tym, że te ostatnie pojazdy już teraz mają zakaz jazdy w dzień po ulicach chińskich miast.

 

TEB to również ograniczenia związane z infrastrukturą. Pojazd ma mieć 60 metrów długości i aż 7,8 metra szerokości, co oznacza, że mógłby poruszać się jedynie po największych drogach, które dodatkowo nie są poprzecinane wiaduktami i estakadami.

Oczywiste przeszkody nie zniechęcają jednak inżynierów, którzy zapewniają, że TEB jeszcze w tym roku zostanie przetestowany w jednym z chińskim miast.

Transit Elevates Bus (TEB) nie jest oczywiście pierwszym tego rodzaju pomysłem. Podobną koncepcję o nazwie The Straddling Cus zaprezentowano w Pekinie w 2010 roku. Wówczas, zakończyła ona swój żywot na etapie projektu.

Źródła: CCTV News, Daily Mail