Bjork wyda pierwszy na świecie muzyczny album VR

Dzięki współpracy Bjork i HTC już niedługo powstanie pierwszy na świecie kompletny album muzyczny przeznaczony dla użytkowników okularów HTC Vive.

Na swoim koncie na Instagramie Bjork informuje o otwarciu wystawy Bjork Digital w Sydney, gdzie odwiedzający będą mogli zobaczyć cztery teledyski do ostatniej płyty "Vulnicura" zrealizowane w technologii VR do obejrzenia na okularach HTC Vive. Przy okazji można będzie pobawić się na iPadach instrumentami używanymi podczas nagrywania poprzedniego albumu "Biophilia". Przy produkcji najnowszego klipu do piosenki "Notget" wykorzystano między innymi wysokiej jakości skany 3D, technologię przechwytywania ruchu oraz wideogrametrię.

 

Wystawę zobaczą również mieszkańcy Tokio, Paryża, Londynu i Houston. W późniejszym czasie wszystkie teledyski będzie można pobrać z sieci (o ile jesteście posiadaczami okularów HTC Vive). To dopiero początek, bowiem za sprawą wspomnianej wcześniej współpracy z HTC już wkrótce zostanie wydana pełna wersja VR ostatniego wydawnictwa Bjork.

Islandzka artystka coraz śmielej eksperymentuje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Niedługo po wydaniu płyty "Vulnicura" w styczniu 2015 powstał pierwszy teledysk do utworu "Stonemilker" zrealizowany z wykorzystaniem technologii VR. Początkowo mogli go obejrzeć wyłącznie posiadacze okularów Oculus Rift. Na szczęście YouTube od pewnego czasu wspiera wideo w 360 stopniach i wszystkie klipy Bjork zrobione w VR można już oglądać nawet na kartonowych okularach Google Cardboard.

 

Czy tropem Bjork zdecydują się pójść inni wykonawcy? Osobiście nabieram coraz większej ochoty na taki różnorodny VR i mocno kibicuję. Po testach okularów HTC Vive, w jakim miałem okazję brać udział nie mam wątpliwości, że technologia ma ogromny potencjał i to nie tylko w sektorze filmów i gier wideo.

Więcej o: