Samsung SUHD, telewizor obok którego trudno przejść obojętnie

W ekskluzywnym apartamencie na Woronicza Samsung zaprezentował dziennikarzom swoje najnowsze telewizory SUHD Quantum Dot. Najwyższy zaprezentowany model, na którym się skupiliśmy, to 65 calowy, zakrzywiony Samsung SUHD KS9000. Taki telewizor chyba każdy chciałby mieć w swoim domu.

To co przede wszystkim charakteryzuje ten telewizor, to rozdzielczość 4K, czyli czterokrotnie wyższa od Full HD, technologia Quantum Dot, a więc 10 bitowy wyświetlacz zdolny wyświetlić ponad miliard kolorów, co oznacza znacznie więcej odcieni i subtelniejsze przejścia między kolorami. Kolejną istotną technologią jest HDR 1000, która pozwala selektywnie zwiększać siłę podświetlenia w danym fragmencie ekranu, co zarówno zwiększa kontrast, jak i pozwala dostrzec szczegóły w najciemniejszych i najjaśniejszych fragmentach kadru, gdzie zazwyczaj obraz wydaje się całkowicie czarny lub biały i pozbawiony szczegółów.

Samsung SUHD KS9000Samsung SUHD KS9000 Fot. Jan Rybczyński

Wyjątkowy design


Godny uwagi jest także design. Telewizor jest zakrzywiony, bezramkowy i ma świetnie się prezentować z każdej strony, również z tyłu. Samsung nazywa takie podejście 360 Design. Dzięki temu telewizor nie musi stać przy ścianie, czy na niej wisieć, żeby dobrze się prezentował. Faktycznie, telewizor z boku czy z tyłu również wygląda stylowo. Najbardziej spodobał się nam pomysł nazwany One Connect. Do telewizora podłącza się tylko dwa kable: zasilanie i właśnie One Connect, czyli pudełeczko ze wszystkimi złączami wyprowadzone na kablu. W tym pudełku znajdują się 4 złącza HDMI, 2 USB, złącze optyczne i złącza antenowe. Dzięki temu całą plątaninę kabli można przenieść z dala od telewizora, czy to do szafki na której stoi, czy gdzieś na bok. Takie rozwiązanie jest konieczne jeśli telewizor ma się prezentować atrakcyjnie również z tyłu, albo żeby zawiesić go na ścianie, bez konieczności zachowania odpowiedniego dystansu, inaczej podłączenie kabli jest praktycznie niemożliwe.

Samsung SUHD KS9000Samsung SUHD KS9000 fot. Jan Rybczyński

Wygodny pilot


Wraz z telewizorem Samsung wprowadził nowego pilota, który jest zaskakująco minimalistyczny. Kiedyś im bardziej zaawansowany był telewizor, tym więcej przycisków posiadał pilot. Tym razem pilot przycisków nie ma prawie wcale, nie ma nawet guzików numerycznych, do wprowadzania numeru kanału. Centralnym elementem jest okrągły krzyżak, z klawiszem wyboru po środku. Jest też przycisk wstecz, dom, play/pauza, regulacja głośności, zmiana kanału, obsługi głosowej, przycisk ekstra, oraz guzik wywołujący wprowadzanie numer kanału na ekranie.


Dzięki takiemu zabiegowi pilot bardzo dobrze leży w ręku i nie powinien zniechęcić ani wystraszyć nawet mniej obytych z nowoczesną technologią. Obsługa jest intuicyjna. Gdyby jednak pilot okazał się niewystarczający, telewizorem można sterować za pomocą smartfona, a nawet tradycyjnej klawiatury i myszki.

Samsung SUHD KS9000Samsung SUHD KS9000 fot. Jan Rybczyński

Jakość obrazu 4K i nie tylko


Najważniejszy jest jednak obraz. Od razu rzuciło nam się w oczy, że telewizor stał obok całkowicie przeszklonej ściany i w pokoju było bardzo jasno, bo było akurat południe, a mimo wszystko obraz był doskonale widoczny. Nawet gdy pojawiały się ciemne, nocne sceny na filmie, nie mieliśmy ochoty zasłonić okna, żeby lepiej zobaczyć szczegóły. Aż sprawdziliśmy w ustawieniach, czy nie zastosowano jakichś sztuczek, w postaci jasności ustawionej na maksimum, dynamicznego kontrastu itp., ale nie. Jasność była ustawiona na standardowe 50%, kontrast dynamiczny był wyłączony. Komfort oglądania w tak jasnych warunkach był naprawdę zaskakujący. To zasługa zarówno specjalnych powłok antyrefleksyjnych ekranu, jak i technologii HDR.


Samo zakrzywienie to kwestia gustu. Trudno powiedzieć, czy przynosi jakąś korzyść, czy nie. Osobiście nie zauważyliśmy ani, żeby pomagało, ani żeby przeszkadzało. Na pewno sam telewizor wygląda ciekawiej, niż płaska tafla, zwłaszcza gdy przechodząc obok oglądamy go pod kątem.

Samsung SUHD KS9000Samsung SUHD KS9000 fot. Jan Rybczyński


Jeśli natomiast chodzi o jakość obrazu, to mieliśmy okazję obejrzeć Marsjanina z UHD Blue Ray. Film w pełni wykorzystywał możliwości sprzętu, a więc był w rozdzielczości 4K i pozwalał technologii HDR rozwinąć skrzydła. Pierwsze wrażenie jest takie, że obraz jest aż nierealnie dobry. W takim sensie, że osoba, która wcześniej nie korzystała z telewizora 4K i od razu wyskoczy na głęboką wodę technologii Quantum Dot i HDR jednocześnie, dozna małego szoku. Przyzwyczajenie się do tak klarownego, ostrego i szczegółowego obrazu wymaga chwili. Wydaje się, że obraz ruchomy nie może oferować takiej ostrości. Na początku wygląda jak zdjęcie wielkoformatowe w wysokiej rozdzielczości. Już po chwili jednak zamiast podchodzić do telewizora z różnych stron zaczęliśmy po prostu oglądać film i cieszyć oczy.


Co bardzo istotne, na KS9000 obraz HD również wygląda atrakcyjnie. Oczywiście nie tak dobrze, jak 4K, takich cudów to po prostu nie ma i żaden upscaler tego nie zmieni, ale nie ma też poczucia, że oglądając obraz w niższej rozdzielczości marnuje się potencjał tego telewizora. Niedoskonałości nie są tutaj wyolbrzymiane i zwykłe materiały też można obejrzeć z przyjemnością.

Samsung SUHD KS9000Samsung SUHD KS9000 fot. Jan Rybczyński


Oczywiście materiałów UHD nie ma jeszcze zbyt wiele do oglądania, ale to ma się szybko zmieniać. Obecnie z satelity można odbierać dwa kanały 4K, ale do 2020 ma ich być kilkaset. Najlepszymi źródłami materiałów 4K już dzisiaj są YouTube i Netflix, oba fabrycznie obsługiwane przez telewizor.

Smart TV to standard, ale działa świetnie


Skoro przy tym jesteśmy, warto poruszyć kwestie smart TV, u Samsunga realizowaną przez uszyty na miarę system Tizen. Większość funkcji wyświetla się na dole ekranu, nie przesłaniając obrazu. Można płynnie, bez przełączania ekranów, przejść od wyboru źródła obrazu, do treści pochodzących z internetu - nie ma tutaj ostrego rozgraniczenia. Znajdziemy aplikacje Netflix, HBO GO, YouTube, ipla, TVN Player, UPC, jak i możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, a także gier wprost na telewizorze. Menu działa bardzo szybko i bez spadku płynności animacji czy czekania. Zabrakło mi tylko możliwości szybkiego przeskoczenia z początku na koniec listy i odwrotnie - lista nie jest zapętlona. Oczywiście kolejność serwisów można swobodnie zmieniać.

Samsung SUHD KS9000Samsung SUHD KS9000 fot. Jan Rybczyński


Ostatnim elementem wartym omówienia są ustawienia. Zostały podzielone na podstawowe opcje i ustawienia eksperckie. Tym sposobem wszystko jest przejrzyste i nie zniechęci mniej zaawansowanych użytkowników.

Dostępność i ceny


Telewizor Samsung SUHD KS9000 jest dostępny w 4 rozmiarach: 49, 55, 65 i 78 cali, w cenach od 7500 za model 49 calowy, do 22000 za 78 cali. Ceny może nie są niskie, ale jakość z najwyższej półki nigdy nie była tania, niestety.

Więcej o: