Funt najsłabszy od 30 lat. Czy pozwala oszczędzić na zakupach online?

Brytyjczycy zdecydowali w referendum o tym, że chcą opuścić Unię. Odbiło się to na kursie funta. Sprawdzamy, czy można na tym zyskać kupując w sklepach online.

Wyniki referendum, które odbyło się wczoraj w Wielkiej Brytanii sprawiły, że funt osłabł. Jest najgorzej wyceniany od roku 1985, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy można to wykorzystać kupując online towary w obniżonych cenach.

Według kursu NBP funt kosztował wczoraj ok. 5,7 zł, dziś jest to 5,47 zł. Oznacza to, że przedmiot kosztujący 200 funtów staniał przez noc o ok. 45 złotych. By zaoszczędzić 100 złotych należałoby kupić przedmiot o wartości ok. 450 funtów czyli ok. 2500 zł.

Przeczytaj też: Funt szoruje po dnie. Tak źle jeszcze nie było.

Wyższe ceny w brytyjskich sklepach online

Zarobić na zmianie kursu jest jednak trudno. Wszystko przez to, że zazwyczaj ceny elektroniki w polskich sklepach online należą do jednych z najniższych w Europie. Polacy są przyzwyczajeni do wyszukiwania okazji, a polskie sklepy są w stanie minimalizować marżę, byleby tylko przyciągnąć konsumenta. W Wielkiej Brytanii łatwiej o uzyskanie marży. Jeden z przykładów to telewizor Samsung UE40KU6000 kosztujący na Amazonie 529 funtów (ok. 2900zł), w Polsce ten sam model dostępny jest za 2400zł. 

Nie da się też oszczędzić na usługach. Zarówno Netflix i Spotify są w Wielkiej Brytanii droższe, niż w Polsce, nawet po przeliczeniu kursu. W Wielkiej Brytanii muzyczna chmura kosztuje 9,99 funta, czyli 54,6 złotego, w Polsce mamy ją za 19 zł. 

Tańsze zakupy i hotele

Jedyną szansą na realne oszczędności są zakupy na miejscu. Polacy, którzy wybrali się do Wielkiej Brytanii wczoraj mogą za taką samą kwotę zabranych funtów zrobić o mniej więcej 5% więcej zakupów. Oznacza to realny spadek cen w sklepach, restauracjach, hotelach. Piwo potaniało o niecałą złotówkę, obiad o około 3 złote, bluzka ze średniej półki cenowej o 3-5 złotych. 

Lataj taniej

Tanieją też loty z Wielkiej Brytanii do Polski - te rozliczane są w taryfie kraju, w którym rozpoczyna się lot. Przelot zaplanowany na wrzesień może być tańszy o 10-20 zł, w zależności od dnia. 

Nikt nie ma pewności, czy kurs funta nadal będzie spadał, czy się ustabilizuje. Pierwszy raz w historii kraj deklaruje oficjalnie chęć opuszczenia Unii Europejskiej, jest to więc nowa sytuacja zarówno dla konsumentów jak i obywateli.

Robiąc zakupy online i na terytorium Wielkiej Brytanii należy pamiętać o przeliczeniu walut, które stosują operatorzy kart. Obniżki mogą okazać się mniej korzystne, niż przypuszczamy. 

Więcej o: