Wydawcy i gwiazdy się ucieszą. Apple ma sposób na to, by blokować smartfony na koncertach

Cel może i szczytny, ale jak zwykle jest druga strona medalu. I ona mocno niepokoi - ten pomysł Apple może przynieść więcej szkód niż pożytku.

To tylko patent, więc nie wiadomo, czy Apple planuje wykorzystać tę technologię, czy tylko na wszelki wypadek rejestruje pomysł. Chodzi o to, by aparat wykrywał sygnał podczerwieni i go analizował. W miejscach, gdzie nagrywanie lub robienie zdjęć byłoby zabronione, taki sygnał wyłączałby kamerę smartfona.

Jestem wielkim przeciwnikiem smartfonów na koncertach. Rozumiem, że ktoś chce zrobić sobie pamiątkę, ale wystarczy zajrzeć na YouTube, by wiedzieć, że tworzenie takich nagrań nie ma sensu - są w kiepskiej jakości. Dla zachowania własnych wspomnień nie nagrywam koncertów, bo wiem, że gdybym wrócił do nich np. po dwóch latach, mógłbym pomyśleć: e tam, wcale nie było tak fajnie, jak mi się wydawało. Z ciekawości odpaliłem teraz fragment warszawskiego koncertu Sheer Mag. Zespół zachwycił mnie na żywo, już wiem, że to będzie najlepszy występ jaki widziałem na żywo w tym roku. Na YouTubie nie czuję tej magii, nie ma dźwięku, który słyszałem w klubie, nie ma porównywalnej energii. Po co więc zakłamywać obraz i rujnować dobre wrażenie?

A poza tym smartfon innych zwyczajnie przeszkadza. Świeci, błyszczy się i sprawia, że nie widzę sceny. To znaczy widzę, ale na ekraniku. Co gorsza, smartfony nie są problemem wyłącznie na sali koncertowej. W muzeach tworzą się kolejki, bo ludzie zamiast oglądać obrazy stoją przy jednym, tworząc komórkową galerię lub, co też niestety się zdarza, robią sobie selfie z dziełem sztuki.

To jednak wina ludzi, a nie sprzętu

Jestem pewny, że gdyby nie było smartfonów, nadal mielibyśmy takie problemy. Ba, wciąż mamy, bo niektórzy zabierają na występy prawdziwe aparaty. Z lampą błyskową i charakterystycznym dźwiękiem, gdy "cyka” się fotkę. Ile razy denerwowałem się na osoby, które nie szanowały cichych, spokojnych koncertów i je po prostu zakłócały. Cyk i błysk, cyk i błysk, cyk i błysk - a tymczasem artysta i widzowie chcą skupienia. Ale jak widać, to nie winna smartfonów.

Są oczywiście artyści, którzy nie widzą niczego złego w nagrywaniu koncertów i do tego wręcz zachęcają. Są też tacy, którzy się wkurzają, bo mają do tego prawo:

 

Taki patent Apple ucieszy. Ale kogo jeszcze? Pomysł firmy jest dziwny, bo nie pomoże żadnemu użytkownikowi - ci, którzy chcą robić zdjęcia na koncercie, po prostu nie wezmą na występ smartfona, tylko tradycyjny aparat. Niestety, nawet się nie łudzę, że na ewentualnym pomyśle Apple skorzystają tacy jak ja.

Być może Apple chce zrobić przysługę wielkim koncernom. Wydawcom, którzy nie chcą, by powstawały amatorskie bootlegi z koncertów - po co ktoś miałby kupować "koncertówki”, skoro obejrzy nagrania na YouTube (teraz są w kiepskiej jakości, ale za dwa, trzy lata?). Menadżerom, którzy boją się, że ich gwiazda zostanie przyłapana na fałszowaniu, playbacku albo występie pod wpływem. Gdy Morrissey uciekł ze sceny podczas warszawskiego koncertu, nagrania były jedynym dowodem na to, co się właściwie stało - na ich podstawie fani próbowali znaleźć powód, dla którego artysta przerwał koncert. Bez smartfonów łatwiej zatuszować wpadki, za to trudniej znaleźć winnych. 

Smartfony są wszędzie

Chętnych, by zablokować wszędobylskie smartfony, jest na pewno więcej. Wydawcy filmów czy seriali - nawet za pomocą Facebooka i transmisji na żywo można puścić komuś przedpremierowy pokaz filmu lub najnowszy odcinek serialu, do którego inni nie wykupili dostępu. Mecze, konferencje prasowe, wystawy: fakt, że smartfon ktoś zawsze ma przy sobie i za jego pomocą może transmitować coś całemu światu na pewno nie wszystkim się podoba. I wielcy mogą naciskać Apple i innych producentów, by tę smartfonową działność ukrócić. Nie mówiąc o teoriach spiskowych i służbach, które wykorzystują tego typu patent, by utrudnić relacjonowanie marszów czy protestów. W wielu miejscach dziennikarstwo obywatelskie byłoby utrudnione.

W interesie "wielkich” leży, by patent przeszedł. Na pewno nie zabraknie też takich, którzy stwierdzą, że smartfon na koncercie czy w muzeum to przesada i coś z takimi urządzeniami trzeba zrobić.

Pocieszać może się tym, że to tylko patent - większość mimo wszystko trafia do kosza. Może ten pomysł Apple też nie przejdzie, ale za to będzie dobrym wstępem do dyskusji, jak korzystać ze smartfonów, by nie przeszkadzać innym. Lepiej zapobiegać niż leczyć.