Z Helsinek do Frankfurtu w 20 milisekund. Rekordowy światłowód na dnie Bałtyku

Internetu w Europie nam nie zabraknie. Dzięki tej inwestycji.

Na początku tego roku fińska spółka telekomunikacyjna zakończyła jedną z większych inwestycji informatycznych w naszym regionie. W dno Bałtyku wkopano światłowód mierzący 1172 km. Łączy Helsinki z Rostokiem, a dalej z centrum danych we Frankfurcie (już łączem lądowym). Właśnie bije rekordy prędkości w przesyłaniu danych.

Przeczytaj też: 7 tajemnic podmorskich światłowodów.

W tej chwili łącze ma pojemność 144Tbps. Jest ona o 20% większa od przewidywanej w projekcie.  

Serwery z purpową poświatą w Council Bluffs. Zapewnia ponad 115 tys. stóp kwadratowych przestrzeni. Zagospodarowaliśmy każdy cal tak, żeby korzystanie z wyszukiwarki lub YouTube było jak najefektywniejsze.Serwery z purpową poświatą w Council Bluffs. Zapewnia ponad 115 tys. stóp kwadratowych przestrzeni. Zagospodarowaliśmy każdy cal tak, żeby korzystanie z wyszukiwarki lub YouTube było jak najefektywniejsze. Fot. Google

Jak wyjaśnia portal Zdnet łącze pozwoliłoby całej populacji Finlandii, liczącej 5,5 miliona osób, na równoczesny dostęp do internetu z prędkością 25Mbps. W Polsce najszybsze łącza oferowane oferują prędkość do 1Gb/s.

Nowoczesna technologia łącza sprawiła też, że znacznie zmniejszyło się opóźnienie w połączeniu. Na dystansie Helsinki-Frankfurt wynosi ono teraz zaledwie 20 milisekund.

Finlandia jest liderem Europy jeśli chodzi o centra danych. W tym kraju mieszczą się obiekty z których korzystają giganci technologiczni: Google, Facebook, Microsoft, a także hurtowi dostawcy internetu tacy jak TeliaSonera.

Jednym z najpiękniejszych przykładów takiego centrum danych jest ośrodek w Haminie. Otacza go przepiękny pejzaż. Podczas zimy w Finlandii, kiedy zatoka jest pokryta lodem, co tworzy malowniczy widok. A dla Google jest sposobem na to, by zminimalizować swój wpływ na zmianę klimatu.

Mroźna Finlandia (Hamina). Przepiękny pejzaż podczas zimy w Finlandii, kiedy zatoka jest pokryta lodem, co tworzy malowniczy widok. Google jest jedyną firmą internetową, która, począwszy od 2007, wyeliminowała swój wpływ na zmianę klimatu.Mroźna Finlandia (Hamina). Przepiękny pejzaż podczas zimy w Finlandii, kiedy zatoka jest pokryta lodem, co tworzy malowniczy widok. Google jest jedyną firmą internetową, która, począwszy od 2007, wyeliminowała swój wpływ na zmianę klimatu. Google

Nowe łącze ma też pomóc włączeniu Europy z Azją, chociaż Finlandia ma w planach stworzenie zupełnie nowego szlaku światłowodowego łączącego kontynenty.