Armiga - ta konsola jest lepsza, niż sądzisz. Przez ten decydujący szczegół

Robert Kędzierski
Na rynku jest wiele konsol stylizowanych na urządzenia znane z dawnych lat. Armiga jest jednak wyjątkowa, sprawi bowiem, że zechcesz odkurzyć swoją dawną kolekcję gier.

Commodore 64, Amiga, Atari - to kultowe komputery, które do dziś zachowały swój nieodparty urok. Legendarne maszyny wciąż cieszą się sporą popularnością na portalach aukcyjnych, powracają też  pod postacią bardziej użytecznych konsol. Jednym z przykładów jest The 64 - zaprojektowana w dwóch wariantach: klasycznym i mobilnym.

C64C64 Fot. IndeeGoGO

Na rynku dostępny jest też "potomek" Amigi, jednego z najpopularniejszych komputerów w Polsce jeszcze kilka dekad temu

W jednej, płaskiej obudowie zamknięto klawiaturę i umieszczoną po prawej stronie stację dyskietek. Mało kto decydował się na dysk twardy, gdyż ten wymagał podłączenia zewnętrznego kontrolera. Dlatego do dziś wiele osób wspomina żonglowanie dyskietkami i walające się po każdym zakamarku pokoju, kolorowe, plastikowe nośniki. Ale miało to swój urok, a sam komputer był w swoich czasach, idealną maszynką do grania. A było przy czym się bawić – uwierzcie mi.

- wspomina Polygamia. 

Armiga Project jest dość wyjątkowym urządzeniem. Twórcy, jak widać na zdjęciu powyżej, stworzyli własny kontroler dyskietek. Jest on w stanie odczytać tradycyjne dyskietki, które użytkownicy przechowują w szufladach i przetworzyć je na język zrozumiały dla konsoli opartej o zupełnie nową architekturę.

Przeczytaj też: Wspominamy Commodore 64, prawdziwą legendę. 

 

Za sprawą Armiga Project można więc sięgnąć po ulubione pozycje i cieszyć się rozgrywką jak za dawnych lat. Emulator Amigi 500 z 1MB pamięci RAM "zamknięty" w urządzeniu z dwurdzeniowym procesorem ARM, łączem HDMI i czytnikiem kart MicroSD wydaje się najtrafniejszym połączeniem tradycji z osiągnięciami współczesnej technologii. 

Użytkownicy cytowani przez producenta twierdzą, że Armiga jest prosta w obsłudze i świetnie radzi sobie ze skalowaniem "staromodnej" grafiki do standardu HD. 

Urządzenie dostępne jest od 119 euro

Więcej o: