Nowa konsola Nintendo zaskakuje: zagrasz w domu i w autobusie. Wrócą legendarne kartridże?

Nintendo NX wciąż nie zostało oficjalnie zapowiedziane, ale budzi mnóstwo emocji. Jeśli najnowsze plotki się potwierdzą, to będziemy mieli do czynienia z bardzo nietypową konsolą.

Do plotek na temat Nintendo NX trzeba podchodzić z pewną rezerwą. Nie tak dawno Sieć obiegło zdjęcie, rzekomo przedstawiające wygląd konsoli. Okazało się, że to tylko żart, powstały na bazie plotek i patentów zgłoszonych przez Nintendo. Fotka wyglądała realistycznie, bo model konsoli wydrukowano za pomocą drukarki 3D.

Tyle że teraz o informacjach związanych z Nintendo NX pisze portal Eurogamer, na dodatek powołując się na kilka źródeł. Nadal nie należy traktować tych rewelacji jako pewnika, ale na pewno warto przyjrzeć im się bliżej i potraktować je poważnie.

Eurogamer donosi, że Nintendo NX będzie połączeniem konsoli przenośnej (takiej jak Nintendo 3DS czy PlayStation Vita) z konsolą stacjonarną. W domu sprzęt podłączymy do telewizora, choć wymagać będzie to specjalnej podstawki, ale w każdej chwili będzie można go zabrać ze sobą do pracy lub na wakacje. I grać jak na smartfonie czy innej przenośnej konsolce.

Graj w domu i w drodze do pracy

Nintendo w ten sposób chce połączyć sukces Nintendo 3DS (a wcześniej Nintendo DS) z bardzo ciekawmy rozwiązaniem znanym z Nintendo Wii U, ich ostatniej stacjonarnej konsoli. W niej, pad pełnił funkcję drugiego ekranu. Teraz ma być podobnie, tyle że tym razem kontroler stanie się też niezależną konsolą. Będzie można grać na fotelu przed telewizorem, w łóżku albo tramwaju. 

NintendoNintendo fot. Nintendo.com

W podobny sposób działać może PlayStation Vita lub smartfon, jeśli posiadamy PlayStation 4. Wtedy na ekranie tych urządzeń wyświetlane mogą być gry z dużej, stacjonarnej konsoli. Warunkiem jest jednak dostęp do Internetu, na dodatek bardzo szybkiego. O ile w mieszkaniu nie ma z tym problemu, tak podczas urlopu raczej nie pogramy. Tym bardziej że konsola musi być wówczas włączona. W Nintendo NX takich problemów nie będzie. Chcemy grać poza domem? Po prostu zabieramy urządzenie ze sobą. To coś, co może przyciągnąć do Nintendo NX.

 

Z informacji wynika, że gry na konsolę wydawane będą na kartridżach. Takie rozwiązanie Nintendo ma swoje zalety, bo nośnik będzie zapewne mniejszy niż w przypadku płyt Blu-Ray, a to niezbędne przy konsoli przenośnej. Choć możliwe, że kartridże będą wkładane do przystawki. Wadą nietypowego nośnika jest jego rozmiar - tylko 32 GB. Dla przykładu, Wiedźmin 3 na płycie do PS4 czy Xboksa One zajmuje ponad 50 GB. Może to oznaczać, że część danych znajdzie się na kartridżu, a resztę pobierzemy z Internetu.

Procesor od Nvidii 

Albo gry na Nintendo NX nie będą aż tak zaawansowane technologicznie jak te z Xboksa One czy PlayStation 4. W przypadku Nintendo to nic nowego, bo Wii U również odstawało mocą od PlayStation 3 i Xboksa 360. Eurogamer powołując się na swoje dane zdradza, że w Nintendo NX znajdzie się mobilny procesor Tegra od Nvidii, który wykorzystany został także w konsoli Nvidia Shield. Co to oznacza? Na tę chwilę trudno powiedzieć, pisze Eurogamer:

Gdzie plasuje to nowy sprzęt Nintendo pod względem mocy? Shield Android TV uruchamia Doom BFG Edition w niemal idealnym 1080p60, a platformowe Trine 2 - w stabilnym 1080p30. Sprawnie działają głównie pozycje OpenGL. Te bazujące na DirectX, jak porty Metal Gear Rising: Revengeance czy Resident Evil 5, wypadają już gorzej Trudno jednak o bezpośrednie porównania. Warto pamiętać, że mówimy tu o wynikach procesora Tegra X1 w Nvidia Shield Android TV, a nie o rezultatach notowanych przez samo NX. Nintendo nie od dzisiaj słynie ze świetnej optymalizacji na swoich - mniej wydajnych - konsolach

Nintendo ryzykuje, stawiając na przenośne granie. Niby ich wcześniejsze mobilne sprzęty cieszyły się olbrzymią popularnością, ale dziś wielu uważa, że ten rynek należy wyłącznie do smartfonów. Podobnego zdania jest np. Sony, które odpuściło sobie promocję własnego handhelda, PlayStation Vita.

Z drugiej strony Nintendo się zabezpiecza, pozwalając grać także w domu, na telewizorze. Ich konsola zapowiada się niezwykle ciekawie, a Nintendo jako jedyne na tę chwilę szykuje nowatorskie rozwiązanie. W dobie podobnych do siebie platform to bardzo dobra wiadomość. I właśnie z tego powodu warto kibicować Nintendo NX - bo wreszcie dostajemy coś odmiennego! 

Więcej o: