WhatsApp nie zapewnia anonimowości? Skasowane rozmowy można odzyskać

Robert Kędzierski
WhatsApp wprowadził niedawno szyfrowanie rozmów, które miało zapewnić użytkownikom poczucie prywatności. Specjalista zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa udowodnił jednak, że rozmowy skasowane w komunikatorze wciąż można odtworzyć. Starymi, sprawdzonymi technikami.

Użytkownicy WhatsApp, jednego z najpopularniejszych komunikatorów, powinni wiedzieć, że ich skasowane rozmowy mogą zostać odzyskane. Aplikacja, która wprowadziła ostatnio szyfrowanie danych, może nie być tak bezpieczna, jak sądziliśmy. 

embed

Jonathan Zdziarski, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem, udowodnił, że rozmowa, którą usunięto na urządzeniu nie zostaje całkowicie usunięta z dysku. Log, który zawiera tekst komunikacji nie jest nadpisany. 

Przeczytaj też: Dyrektor FBI nawet nie próbuje ukrywać, że nienawidzi WhatsAppa.

Wystarczy więc, że ktoś wejdzie w posiadanie naszego urządzenia i korzystając z ogólnodostępnych narzędzi do odzyskiwania danych przywróci plik zapisany przez bazę MySQL i odczyta rozmowę.

Poza tym kopia rozmowy przechowywana w iCloud nie jest już, według The Verge, szyfrowana w sposób, który uniemożliwiałby odzyskania danych. Służby specjalne, policja, mogą zatem łatwiej niż sądziliśmy uzyskać dostęp do naszych rozmów. 

Rozmowa z WhatsApp odzyskana po usunięciuRozmowa z WhatsApp odzyskana po usunięciu Fot. Jonathan Zdziarski.

Rozmowa odzyskana przez ekspertaRozmowa odzyskana przez eksperta Fot. Jonathan Zdziarski

Zdziarski podkreśla, że wiele innych komunikatorów, chociażby iMessage, pozostawia identyczne ślady. Ci, którym zależy na prywatności powinni jednak wiedzieć, że są dostępne aplikacje takie jak Signal, które nie ułatwiają odzyskiwania skasowanych rozmów - nie pozostawiają nienadpisanych logów w pamięci urządzenia.

Chcesz sobie zapewnić bezpieczeństwo komunikacji internetowej? Skorzystaj z jednego z tych komunikatorów.

Rozmowa odzyskana przez ekspertaFotomontaż R. Kędzierski

 

Więcej o: