Planujesz zarejestrować kartę SIM? Uważaj na to oszustwo. Możesz stracić swoje dane

Robert Kędzierski
Złodzieje znaleźli nowy sposób, by wyłudzić nasze dane osobowe. Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć o rejestracji kart SIM, aby nie dać się oszukać.

Od tygodnia obowiązuje w Polsce prawo, które uniemożliwia korzystanie z nowo zakupionych kart SIM bez ich uprzedniej rejestracji. Zamieszanie wokół nowych przepisów wykorzystują również przestępcy. 

Do serwisu Niebezpiecznik.pl zgłosił się mężczyzna, od którego ktoś próbował wyłudzić przez telefon dane osobowe. W jaki sposób? Powołując się na przepisy ustawy antyterrorystycznej.

Rozmówca poinformował mnie, że jest pracownikiem Orange [...] następnie zapytał czy rozmawia z pełnoletnim właścicielem numeru. Przedstawił cel rozmowy i zacytował fragment ustawy antyterrorystycznej. Zapytał, czy mógłby przeprowadzić rejestracje numeru ze mną. [...] Odpowiedziałem, że nie podam mu żadnych danych, bo nie wiem z kim rozmawiam. Mężczyzna podziękował i rozłączył się.

Czytaj też: Zakup karty SIM nie wymaga okazywania dokumentów?

W tym przypadku ofiara wykazała się czujnością. Nie ma jednak wątpliwości, że przestępcy otworzyli właśnie nową furtkę, która pozwoli im wyłudzać nasze dane osobowe, a być może również i pieniądze. Jak nie dać się oszukać?

embed

Wyjaśniamy: wszystko, co musisz wiedzieć o rejestracji kart SIM.

1. Mam kartę SIM, czy muszę ją zarejestrować?

Nie ma takiego prawnego obowiązku. Jeśli nie zarejestrujesz karty do 17 lutego 2017 roku, twój operator po prostu ją dezaktywuje.

2. Mam kartę SIM - jak ją zarejestrować?

Tradycyjni operatorzy umożliwiają rejestrację kart SIM, zarówno tych kupionych po 25 lipca, jak i wcześniej, w swoich salonach. Należy udać się do salonu z kartą SIM (to ważne!) i dokumentem tożsamości (w Polsce to dowód osobisty lub paszport). Rejestracja polega na wypełnieniu i podpisaniu prostego formularza.

3. Chcę kupić kartę SIM - czy muszę okazać dowód tożsamości?

Sprzedawca w sklepie nie ma prawa żądać od kupującego dokumentów. Sprzedaż kart SIM odbywa się na dotychczasowych zasadach - zakupu dokonać możemy w dowolnym miejscu. Karta będzie po prostu nieaktywna do czasu jej rejestracji.

4. Mój operator nie ma salonu - co robić?

Wirtualni operatorzy, tacy jak Virgin Mobile czy Mobile Vikings, umożliwiają rejestrację kart SIM online. Wystarczy wypełnić formularz za pośrednictwem komputera i udać się do wybranego salonu... Play (Mobile Vikings) czy w punktach Ruchu (Virgin Mobile) lub oczekiwać na kuriera. 

5. Nie mam pewności, czy moja karta SIM jest zarejestrowana

Lepiej upewnić się, czy karta, z której korzystamy, jest faktycznie zarejestrowana. Może się bowiem zdarzyć, że nawet jeśli przesyłaliśmy operatorowi dokumenty, na przykład podczas przenoszenia numeru od innego operatora, rejestracja nie nastąpiła. 

6. Dzwoni/pisze ktoś podający się za osobę reprezentującą operatora. Ufać mu?

Nie. Rejestracja karty SIM nie może odbywać się przez telefon/e-mail, a jedynie w salonie  lub po wypełnieniu formularza online przez konsumenta i późniejszym potwierdzeniu tożsamości np. przez kuriera. Jeśli ktoś twierdzi, że jest przedstawicielem operatora i prosi o dane osobowe, to najprawdopodobniej jest zwykłym oszustem.

Więcej o: