Uwaga, kolejne oszustwo na Facebooku. Możesz stracić sporo pieniędzy

Robert Kędzierski
Przestępcy robią wszystko, by przejąć nasze konta w serwisach. Jeśli nie po to, by okraść nas, to po to, by zarobić na naszych bliskich.

Czytelnik serwisu Niebezpiecznik, specjalizującego się w cyberbezpieczeństwie, wykazał się czujnością, kiedy na Facebooku odezwał się do niego wujek. Około pięćdziesięcioletni mężczyzna rozpoczął dość dziwną rozmowę, używając przy tym sformułowań nieadekwatnych do swojego wieku [pisownia oryginalna - red.]:

Hejka mam małą prośbę. mozna otrzymać 15Gb internetu jak uzbiera się 100 kodów. Pomagam znajomej dozbierać jeszcze 9 kodów(ma 91 :c) czy możesz wysłac darmowego smsa o treści ag.yes na 92550? po chwili przyjdzie Ci kod to musisz mi go tu podać, jakoś sie na pewno odwdzięczę, jakies piwko czy cos xd to nie sciema bo juz raz tak było tylko na 5gb i normalnie jej dali :)obojętnie z jakiej sieci jak coś. Sorry ze tak pisze ale napisałem wiadomość masową zeby nie pisac 100 razy :)także dziekiiii :)

Czytaj też: Nie miej litości dla przestępców. Broń się... smartfonem!

Wiadomość ta tak naprawdę pochodziła od przestępcy, który przejął konto na Facebooku i za pomocą komunikatora rozesłał wiadomość do wszystkich znajomych ofiary. W ten sposób mógł zarobić pokaźną sumę, bo po wysłaniu SMS-a na wskazany numer telefonu, uruchomiona zostaje bardzo kosztowna usługa SMS Premium. 

Internetowa plaga

O oszustwie SMS Premium na naszych łamach pisaliśmy już wielokrotnie. Jego schemat jest zawsze podobny. Ofiara otrzymuje informację o rzekomym uruchomieniu płatnej usługi. Dowiaduje się również, że aby nie ponosić jej kosztów, musi wysłać wiadomość pod wskazany numer. W rzeczywistości, to właśnie ta wiadomość uruchamia płatną usługę. Oto jeden z przykładów takiego fałszywego komunikatu:

Usluga ZAGADKI zostala aktywowana. W ciagu tygodnia otrzymasz 2 MMS z zagadkami. Koszt 4.98zl/1 mms. Aby wylaczyc wyslij SMS o tresci AP.KUPKLUCZ na numer 92578. Nastepnie otrzymany kod wyslij pod numer 724429882 w celu weryfikacji dezaktywacji uslugi.

Ustawa antyterrorystyczna uderzy w oszustów?

Nie wiadomo, czy przestępcy rozsyłający masowo tego typu SMS-y czują się bezkarni, bo trudno ich złapać, czy też po prostu w miejsce schwytanych oszustów pojawiają się nowi. Bez wątpienia masowe kampanie SMS są łatwiejsze do przeprowadzenia, gdyż można je realizować z niezarejestrowanej karty SIM.

Niezarejestrowane karty pre-paid nie będą mogły być wykorzystywane do realizacji wysyłek kampanii SMS dla klientów, a cały ruch wiadomości będzie kierowany bezpośrednio do operatorów telekomunikacyjnych, którzy za wysłane wiadomości pobiorą opłatę. Jak oceniają eksperci Infobip brak możliwości wykorzystywania nierejestrowanych numerów telefonicznych do prowadzenia masowych wysyłek SMS oznacza dla rynku dostawców tych usług poważne zmiany. 

Czy te "poważne zmiany", o których pisze Infobip, oznaczają skomplikowanie życia przestępcom rozsyłającym fałszywe SMS? Zresztą, nie tylko o przestępców tu chodzi - za pośrednictwem wiadomości użytkownicy otrzymują przecież również legalne, ale kosztowne oferty dotyczące zakupu różnych produktów i usług.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce SMS-owi oszuści nie będą mogli czuć się bezkarnie. 

Więcej o: