Uwaga, kolejne oszustwo na Facebooku. Możesz stracić sporo pieniędzy

Robert Kędzierski
Przestępcy robią wszystko, by przejąć nasze konta w serwisach. Jeśli nie po to, by okraść nas, to po to, by zarobić na naszych bliskich.

Czytelnik serwisu Niebezpiecznik, specjalizującego się w cyberbezpieczeństwie, wykazał się czujnością, kiedy na Facebooku odezwał się do niego wujek. Około pięćdziesięcioletni mężczyzna rozpoczął dość dziwną rozmowę, używając przy tym sformułowań nieadekwatnych do swojego wieku [pisownia oryginalna - red.]:

Hejka mam małą prośbę. mozna otrzymać 15Gb internetu jak uzbiera się 100 kodów. Pomagam znajomej dozbierać jeszcze 9 kodów(ma 91 :c) czy możesz wysłac darmowego smsa o treści ag.yes na 92550? po chwili przyjdzie Ci kod to musisz mi go tu podać, jakoś sie na pewno odwdzięczę, jakies piwko czy cos xd to nie sciema bo juz raz tak było tylko na 5gb i normalnie jej dali :)obojętnie z jakiej sieci jak coś. Sorry ze tak pisze ale napisałem wiadomość masową zeby nie pisac 100 razy :)także dziekiiii :)

Czytaj też: Nie miej litości dla przestępców. Broń się... smartfonem!

Wiadomość ta tak naprawdę pochodziła od przestępcy, który przejął konto na Facebooku i za pomocą komunikatora rozesłał wiadomość do wszystkich znajomych ofiary. W ten sposób mógł zarobić pokaźną sumę, bo po wysłaniu SMS-a na wskazany numer telefonu, uruchomiona zostaje bardzo kosztowna usługa SMS Premium. 

Internetowa plaga

O oszustwie SMS Premium na naszych łamach pisaliśmy już wielokrotnie. Jego schemat jest zawsze podobny. Ofiara otrzymuje informację o rzekomym uruchomieniu płatnej usługi. Dowiaduje się również, że aby nie ponosić jej kosztów, musi wysłać wiadomość pod wskazany numer. W rzeczywistości, to właśnie ta wiadomość uruchamia płatną usługę. Oto jeden z przykładów takiego fałszywego komunikatu:

Usluga ZAGADKI zostala aktywowana. W ciagu tygodnia otrzymasz 2 MMS z zagadkami. Koszt 4.98zl/1 mms. Aby wylaczyc wyslij SMS o tresci AP.KUPKLUCZ na numer 92578. Nastepnie otrzymany kod wyslij pod numer 724429882 w celu weryfikacji dezaktywacji uslugi.

Ustawa antyterrorystyczna uderzy w oszustów?

Nie wiadomo, czy przestępcy rozsyłający masowo tego typu SMS-y czują się bezkarni, bo trudno ich złapać, czy też po prostu w miejsce schwytanych oszustów pojawiają się nowi. Bez wątpienia masowe kampanie SMS są łatwiejsze do przeprowadzenia, gdyż można je realizować z niezarejestrowanej karty SIM.

Niezarejestrowane karty pre-paid nie będą mogły być wykorzystywane do realizacji wysyłek kampanii SMS dla klientów, a cały ruch wiadomości będzie kierowany bezpośrednio do operatorów telekomunikacyjnych, którzy za wysłane wiadomości pobiorą opłatę. Jak oceniają eksperci Infobip brak możliwości wykorzystywania nierejestrowanych numerów telefonicznych do prowadzenia masowych wysyłek SMS oznacza dla rynku dostawców tych usług poważne zmiany. 

Czy te "poważne zmiany", o których pisze Infobip, oznaczają skomplikowanie życia przestępcom rozsyłającym fałszywe SMS? Zresztą, nie tylko o przestępców tu chodzi - za pośrednictwem wiadomości użytkownicy otrzymują przecież również legalne, ale kosztowne oferty dotyczące zakupu różnych produktów i usług.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce SMS-owi oszuści nie będą mogli czuć się bezkarnie. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Uwaga, kolejne oszustwo na Facebooku. Możesz stracić sporo pieniędzy
Zaloguj się
 • bazbaz73

  Oceniono 19 razy 19

  A wystarczy jeden mały zapis w prawie: "usługi premium są domyślnie nieaktywne a na ich uruchomienie i określenie limitu konieczna jest pisemna zgoda abonenta".
  Ale przeciwko takiemu prawu operatorzy, którzy zarabiają na tych oszustwach nie gorzej niż sami oszuści będą głośno i podstolikowo-kopertowo protestować!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 15 razy 15

  Zadne tego typu oszustwo nie byloby mozliwe bez wspolpracy operatorow ktorzy niestety tez czerpia z tego zyski srednio 40-50% kosztu sms premium zabiera operator.
  Oszustwa te nie sa az tak masowe zeby operator nie mogl sprawdzic jakie uslugi sa swiadczone z przydzieelonego do tej uslugi numeru.
  Sredni czas wyplaty kasy z takich sms to 90 dni od zakonczenia pierwszego okresu rozliczeniowego ................ wystarczajaco duzo zeby sprawdzic "usluge" za jaka operator wyplaca kase i zamiast "wyplaty" zglosc to do prokuratury a uzytkownikom anulowac te "sms-y" .................... ale wtedy przepada tez prowizja operatora.
  Nie jestem pewien ale cos tam mi sie kojarzy ze wspolpraca z oszustem i pomoc tez jest karalna.

 • bfont

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba być idiotą i naiwniakiem, żeby wierzyć w takie bzdety na fejsie.

 • szejker1984

  0

  Generalnie jest prosta zasada na uniknięcie straty kasy. Olewać wszystkie tego typu wiadomości i smsy.

 • antykonformista

  Oceniono 2 razy 0

  "czy też po prostu w miejsce schwytanych oszustów pojawiają się nowi."

  najpoważniejsza grupa (tudzież jeden, ciężko stwierdzić) wali te same głodne kawałki w swoich grupach już od dobrego pół roku. więc raczej nikt go nie złapał.

  tym się zajmuje ze 100 osób, z czego większość bardzo amatorsko, mają mało botów i lipne patenty. ale ten "PRO" (który zresztą też jest frajerem, mógłby się chociaż postarać by boty wyglądały że piszą ze smartfonów) to myślę że stówkę dziennie z naiwnych zbiera. może i kilka stów, niestety.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  Ja pierd@le - ja tez uzywam tych sformulowan chociaz jestem okolopiecdziesiecioletni.

 • az555

  Oceniono 1 raz -1

  proste :w sądzie udowodnić 1 przypadek zarobienia w ten sposób kasy (jakiejkolwiek) przez operatora ,i sprawa o udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX