Uber zainwestuje w polską firmę zajmującą się produkcją... owadów

Daniel Maikowski
HiProMine jest jedną z czterech europejskich firm, w które zainwestuje słynny Uber. Polski startup specjalizuje się w innowacjach z zakresu przemysłowej hodowli owadów.

W rywalizacji o zainteresowanie ze strony Ubera, HiProMine zmierzył się z setkami innych startupów z 37 europejskich miast. W ramach pierwszej edycji konkursu UberPITCH, przedsiębiorcy za pośrednictwem aplikacji Ubera mogli umówić się na wspólny przejazd z... inwestorem. Po wejściu do samochodu dostawali dokładnie 7 minut na zaprezentowanie swojego innowacyjnego pomysłu na biznes.

Robakowo - firma HipromineRobakowo - firma Hipromine ŁUKASZ CYNALEWSKI

Ostatecznie, do finału konkursu trafiły cztery startupy. Oprócz polskiego HiProMine, są to również holenderskie OTLY, francuskie Brigad oraz brytyjskie Memrica Prompt.

 Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei - i znaleźliśmy je! Niedawno miałem możliwość spotkać się z czterema finalistami w Berlinie. Byłem pod tak dużym wrażeniem ich wizji i determinacji, że postanowiliśmy, jako Uber, zainwestować w każdą z tych firm.

– napisał na swoim profilu w serwisie Facebook, współtwórca Ubera, Trevor Kalanick.

Innowacyjne owady?

Startup HiProMine został założony w 2015 roku przez trójkę naukowców – Jakuba Urbańskiego, Damiana Józefiaka oraz Jana Mazurkiewicza. Firma zajmuje się badaniami nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów.

Robakowo - firma HipromineRobakowo - firma Hipromine ŁUKASZ CYNALEWSKI

Po co przemysłowo hodować owady? Na przykład po to, aby uczynić z nich źródło łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu, które mogą zostać przetworzone na pasze dla zwierząt. Jak podkreśla w rozmowie z PAP prezes firmy Damian Józefiak, obecnie nasz kraj jest całkowicie uzależniony od importu białka na cele paszowe.

„Dzięki technologii HiProMine możemy to zmienić - przy okazji rozwiązując kolejny, niebagatelny problem gospodarki - problem zagospodarowania i utylizacji bioodpadów oraz produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego – mówi Józefiak.

Uber nie jest zresztą jedyną firmą, która zainteresowała się polskim startupem. Wcześniej startup uzyskał grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz wsparcie funduszu inwestycyjnego Giza Polish Ventures i StartVenture@Poland.

W tegorocznej edycji konkursu UberPitch udział wzięło ponad 4 tysiące startupów.

 

Więcej o:
Komentarze (22)
Uber zainwestuje w polską firmę zajmującą się produkcją... owadów
Zaloguj się
 • tomektommy

  Oceniono 1 raz 1

  25zł rabatu na przejazd UBER'em z kodem rabatowym "cch9wue". Kod należy wpisać przy rejestracji albo bezpośrednio w aplikacji UBER.

 • muerte24

  Oceniono 1 raz 1

  I znów polska myśl, kasa, poszła w ręce amerykańców. Znów zostaniemy swego rodzaju "montownią". No ale że to ujber zrobił ... no to prawdziwy poprostu sukces.

 • sqlap72

  Oceniono 1 raz 1

  Tak więc narodzie miły mój,
  robale twoim panem,
  dwie glizdy cię zrobiły w ..uj
  do spółki z karaczanem.
  Te trzy okazy i trochę robactwa koło nich się kręcącego starczą. Nie daj Boże hodować coś takiego na przemysłową skalę.

 • radhex

  Oceniono 1 raz 1

  że też Staszek Kolasa z hodowlą ddzownicy kaliforniisjkiej nie doczekał tych czasów

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Polskie robactwo juz dawno podbilo swiat.

 • krisdebarg

  Oceniono 1 raz 1

  tak tak kiedyś mówiono o rabarbarze który miał zastąpić konserwanty w żywności i cisza

 • grobelozaur

  Oceniono 3 razy 1

  gratulacje!

 • macw1975

  Oceniono 5 razy 1

  Ale to jest potwierdzona przez Was informacja? Bo żeby nie było tak jak z Zortraxem.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 3 razy 1

  "Po wejściu do samochodu dostawali dokładnie 7 minut na zaprezentowanie swojego innowacyjnego pomysłu na biznes."

  A jeśli te 7 minut kończyło się w momencie gdy auto było na środku mostu lub na przejeździe kolejowym, to co? Przedłużenie rozmowy czy wysiadka w miejscu niedozwolonym? :)
  A taksówkarze nie atakowali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX