Uber zainwestuje w polską firmę zajmującą się produkcją... owadów

Daniel Maikowski
HiProMine jest jedną z czterech europejskich firm, w które zainwestuje słynny Uber. Polski startup specjalizuje się w innowacjach z zakresu przemysłowej hodowli owadów.

W rywalizacji o zainteresowanie ze strony Ubera, HiProMine zmierzył się z setkami innych startupów z 37 europejskich miast. W ramach pierwszej edycji konkursu UberPITCH, przedsiębiorcy za pośrednictwem aplikacji Ubera mogli umówić się na wspólny przejazd z... inwestorem. Po wejściu do samochodu dostawali dokładnie 7 minut na zaprezentowanie swojego innowacyjnego pomysłu na biznes.

Robakowo - firma HipromineRobakowo - firma Hipromine ŁUKASZ CYNALEWSKI

Ostatecznie, do finału konkursu trafiły cztery startupy. Oprócz polskiego HiProMine, są to również holenderskie OTLY, francuskie Brigad oraz brytyjskie Memrica Prompt.

 Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei - i znaleźliśmy je! Niedawno miałem możliwość spotkać się z czterema finalistami w Berlinie. Byłem pod tak dużym wrażeniem ich wizji i determinacji, że postanowiliśmy, jako Uber, zainwestować w każdą z tych firm.

– napisał na swoim profilu w serwisie Facebook, współtwórca Ubera, Trevor Kalanick.

Innowacyjne owady?

Startup HiProMine został założony w 2015 roku przez trójkę naukowców – Jakuba Urbańskiego, Damiana Józefiaka oraz Jana Mazurkiewicza. Firma zajmuje się badaniami nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów.

Robakowo - firma HipromineRobakowo - firma Hipromine ŁUKASZ CYNALEWSKI

Po co przemysłowo hodować owady? Na przykład po to, aby uczynić z nich źródło łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu, które mogą zostać przetworzone na pasze dla zwierząt. Jak podkreśla w rozmowie z PAP prezes firmy Damian Józefiak, obecnie nasz kraj jest całkowicie uzależniony od importu białka na cele paszowe.

„Dzięki technologii HiProMine możemy to zmienić - przy okazji rozwiązując kolejny, niebagatelny problem gospodarki - problem zagospodarowania i utylizacji bioodpadów oraz produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego – mówi Józefiak.

Uber nie jest zresztą jedyną firmą, która zainteresowała się polskim startupem. Wcześniej startup uzyskał grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz wsparcie funduszu inwestycyjnego Giza Polish Ventures i StartVenture@Poland.

W tegorocznej edycji konkursu UberPitch udział wzięło ponad 4 tysiące startupów.

 

Więcej o: