Zdradził największe sekrety USA, dziś zarabia setki tysięcy dolarów na wykładach dla amerykańskich studentów

Robert Kędzierski
Edward Snowden, który ujawnił istnienie projektu PRISM, znów zarabia w kraju, do którego nie ma wstępu. Jak to możliwe?

Michael Isikof, dziennikarz śledczy, postanowił przyjrzeć się losom Edwarda Snowdena, Amerykanina, który ujawnił jeden z największych sekretów USA - program PRISM

Były pracownik agencji NSA, zajmującej się analizowaniem danych, który przebywa obecnie na wygnaniu w Rosji, zarabia... w Stanach Zjednoczonych Jak wyjaśnia IBTimes, spora część z 200 tys. dol. zarobionych przez Snowdena na prowadzeniu wykładów dla studentów pochodzi z amerykańskich publicznych uniwersytetów. 

Czytaj też: FBI nie mogła włamać się do telefonu, o pomoc poprosiła więc sąd. 

Przemawia z wielkich ekranów

Snowden nie może opuścić Rosji, bo na terenie UE grozi mu aresztowanie i ekstradycja do USA. Specjalista od bezpieczeństwa przemawia więc z wielkich ekranów:

W ciągu pięciu ostatnich miesięcy Snowden przemówił na Brooklińskiej Akademii Muzycznej, największym festiwalu muzycznym w północnej europie, sympozjum dotyczącym praw obywatelskich w Tokio i Comic-Conie w San Diego. [...] Przy wszystkich tych okazjach oklaskiwały go tłumy, wyrażając swoje poparcie dla decyzji o publikacji szczegółów działań operacyjnych agencji NSA.

- wylicza Isikof.

Wojna o Snowdena

Slajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący uczestników programuSlajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący uczestników programu fot. Twitter

PRISM był tajnym amerykańskich programem dającym rządowi USA pełny dostęp do serwerów Google'a, Facebooka, Microsoftu czy Apple'a. Został uruchomiony mniej więcej dekadę temu. PRISM był jednym z najważniejszych źródeł informacji, jakimi posługują się amerykańskie agencje. Według Snowdena, projekt w zbyt dużym stopniu naruszał prawa obywatelskie, bo władze, które w założeniu ścigać miały terrorystów i przestępców, mogły za jego pomocą inwigilować wszystkich obywateli. 

Po ujawnieniu istnienia programu Snowden musiał uciekać z USA. Schronił się w Rosji.Dziś, grozi mu ekstradycja do Stanów Zjednoczonych, dlatego nie może swobodnie podróżować po świecie.

Przeczytaj rozmowę z legendą cyberbezpieczeństwa. "Edward Snowden jest bohaterem. Każdy z was powinien być mu wdzięczny". 

Więcej o:
Komentarze (64)
Zdradził największe sekrety USA, dziś zarabia setki tysięcy dolarów na wykładach dla amerykańskich studentów
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 17 razy 5

  Tytuł nie powinien brzmieć tak jak brzmi: "Zdradził największe sekrety USA (...)".
  Ujawnił bardzo kontrowersyjne działania agencji rządowej, działania amerykańskich władz. Ujawnił je - przede wszystkim - narodowi amerykańskiemu. Jeśli NSA faktycznie pracuje dla dobra narodu, to przecież naród powinien o jej działaniach wiedzieć.

  Władze i różne specjalne agencje rządowe w USA obecnie należą do czołówki ograniczającej wolności i swobody obywatelskie, w szczególności prywatność obywateli (i to nie tylko swoich, zagranicznych też). I przodują pod względem okłamywania wszystkich, że to wcale nie tak, oni tak dla dobra narodu wszystko. A że potajemnie, bez jakiejkolwiek rzeczywistej społecznej kontroli chroniącej przed ewentualnymi nadużyciami, bez pytania się demokratycznego narodu, czy w ogóle tego i w tak dużym stopniu sobie życzy, czy naród na to pozwala...

  Choć jest też druga strona medalu: jak wynika - po ujawnieniu takich spraw - z przeprowadzanych ankiet ogromna część amerykańskiego społeczeństwa rzeczywiście nie ma nic przeciwko... To straszne, bo obudzą się za lat 50, 100 czy 200, gdy będzie już za późno, gdy w krajach takich jak USA (lub i na całym świecie) ludzie będą ograniczonymi przez nadmiar zakazów, nakazów, przepisów i regulacji "półniewolnikami" pozbawionymi zupełnie prywatności, kontrolowanymi na każdym kroku przez taki czy inny elektroniczny system, a za jego pośrednictwem przez władzę, agencje, służby i korporacje.

 • derp970

  Oceniono 15 razy 3

  Pewnie nawet nie wiecie, że z fundacji Sorosa wykradziono i opublikowano tysiące dokumentów i maili. A nie wiecie, bo korporacyjne media uciszają temat jak tylko mogą. A znajdziecie tam wiele ciekawych informacji. Np to jak jego fundacje wpływały na wybory w praktycznie każdym kraju europejskim, manipulowały wespół z mediami faktami itd.

  Jest też dużo o "kryzysie imigracyjnym". Ciekawa lektura.

  www.zerohedge.com/news/2016-08-16/soros-hack-reveals-plot-behind-europes-refugee-crisis-media-funding-and-manipulation

 • mate29

  Oceniono 2 razy 2

  Do puki będzie Istniało USA
  nie będzie prawdziwej wolności i demokracji na Świecie

 • 24jannormalny

  Oceniono 3 razy 1

  zdradziłeś kraj ,prędzej czy póżniej zginiesz

 • 6nine9

  Oceniono 5 razy 1

  No proszę, wszyscy myśleli że on tak charytatywnie, z porywu serca i w imię pokoju na świecie. A teraz się okazuje, że jednak dzięki temu zarabia cięzką kasę i został tłustym misiem. I do tego przypadkiem pokochał Rosję, a ona jego....

 • wunderwaffen

  Oceniono 9 razy 1

  Za walkę o prawa obywatelskie należy się Snowdenowi pochwała a za metody, za współpracę z wywiadem wrogie Rosji solidna solidna kara!!

  Kolejny raz w historii wzniosły cel realizowany jest za pomocą karygodnych metod! Przykłady?
  - Mitologia post-żydowska, "miłość bliźniego" realizowana za pomocą bestialskich tortur i masowych mordów.
  - Rewolucja francuska, szczytne hasła oraz piękne idee a potem bestialskie masowe mordy
  - III Rzesza, jedność Białych Europejczyków i oczyszczenie Europa za pomocą bezlitosnej wojny i bestialskich mordów
  - itd..

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 0

  Google, Facebook i inne korporacje, ktore sledza kazdy nasz ruch na komputerze i wysylaja setki reklam, zapychajac pamiec naszych komuterow, sa OK dla Snowdena, ale AUTOMATYCZNE skanowanie e-maili przez komutery NSA, zeby zapewnic nam bezpieczenstwo, jest zle?

 • korrping

  Oceniono 2 razy 0

  Po pierwsze: kure**em jest sformułowanie nagłówka: "kraj, który zdradził"! Czy Snowden zdradził USA czy też działał w dobrej wierze, to nad tym dylematem zastanawiają się nawet filozofowie, a wy tutaj z taką łatwością i arbitralnie wydajecie sąd nad tym człowiekiem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX