"Szczyt zamykania kont następuje zaraz po zamachach terrorystycznych". Twitter niszczy tubę ISIS

Robert Kędzierski
Twitter przystąpił do kolejnej ofensywy związanej ze zwalczaniem terroryzmu. Zablokował 225 tys. kont.

Serwis Twitter poinformował o nowej odsłonie walki z propagowaniem terroryzmu. Z serwisu usunięto właśnie 225 tys. Od połowy zeszłego roku, kiedy Twitter znacznie zaostrzył swoją politykę, usunięto łącznie 360 tys. kont - wyjaśnia CNN

Najważniejsze to reagować szybko

Zadanie Twittera nie jest łatwe, bo szczyt aktywności zwolenników terrorystów przypada zaraz po przeprowadzeniu zamachów - twierdzą przedstawiciele serwisu. To wtedy tworzonych jest najwięcej kont i publikowanych najwięcej wpisów. Dlatego też Twitter musiał sięgnąć po nowe narzędzia, które w krytycznych momentach są w stanie doprowadzić do zamknięcia nawet 80% kont utworzonych danego dnia - donosi Daily News.

Czytaj też: Facebook nie działa? Prawdziwe szaleństwo na Twitterze.

Twitterowi pomaga oprogramowanie do wykrywania spamu i wolontariusze z organizacji walczących z propagowaniem nienawiści i terroryzmu. Twitter skuteczniej też identyfikuje osoby, których konta w przeszłości usunięto. 

Machina propagandowa ISIS

Twitter jest platformą otwartą, z czego terroryści i zwolennicy pseudopaństwa islamskiego korzystają bez ograniczeń. Po jednym z zamachów na Twitterze, za pośrednictwem wielu kont, opublikowano komunikat ISIS w ponad dziesięciu językach. To właśnie z takimi wpisami walczy portal.

Problem Twittera polega na tym, że z portalu korzystać można z dowolnego zakątka świata. ISIS zdaje sobie sprawę ze znaczenia wojny propagandowej, szczególnie, że według ostatnich doniesień słabnie. Dlatego intensyfikuje zarówno działania terrorystyczne, jak i propagandowe. Ofensywa Twittera jest więc niezwykle cenna.