Polacy stworzyli pierwszego na świecie robota zasilanego światłem. Porusza się naśladując ewolucję

Robert Kędzierski
Polscy naukowcy stworzyli wyjątkowego robota, o którym piszą zachodnie portale naukowe. Co w nim takiego zaskakującego? Wygląda i porusza się jak robak. Wszystko dzięki światłu.

Badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli niewielkiego robota, który swoim zachowaniem i sposobem poruszania przypomina gąsienicę. Zbudowany z innowacyjnego materiału, ciekłokrystalicznego elastomeru, porusza się zasilany i prowadzony za pomocą wiązki światła. 

Jak to działa?

Kiedy laser oświetla robota ten w sposób kontrolowany odkształca się, przez co jest w stanie poruszać się po płaskiej powierzchni, wspinać, a nawet transportować ciężar o sześciokrotnie większej masie. 

embed

Ten niepozorny ruch jest tak naprawdę rewolucją, bo Polacy jako pierwsi na świecie stworzyli robota poruszającego się w taki sposób na bazie elastomeru. Najważniejszą cechą jest brak jakichkolwiek części mechanicznych jak silnik. Nie potrzeba mu akumulatora, żadnego aparatu ruchu. 

Czytaj też: Ten robot Google przeraża swoją skutecznością. Takie maszyny odbiorą pracę ludziom?

Robot, który naśladuje ewolucję

Nie sposób przyglądając się ruchowi robota nie pomyśleć o tym, że wygląda jak żywe stworzenie. Twórcy nie kryją, że inspirowali się naturą.

Projektowanie robotów z miękkich elastomerów wymaga całkowitej zmiany sposobu myślenia o mechanice, zasilaniu i sterowaniu. Przyglądamy się rozwiązaniom, które powstały w toku ewolucji i próbujemy je, na razie dość nieudolnie, naśladować w laboratorium.

stwierdził Piotr Wasylczyk z Pracowni Nanostruktur Fotonicznych, który kierował projektem.

Właśnie ten naturalnie wyglądający ruch jest zdaniem The Wired największym sukcesem polskiego projektu.

Roboty reagujące na światło mogłyby znaleźć zastosowanie chociażby w oczyszczaniu. Stworzenie "pływającej gąsienicy" jest zresztą w planach warszawskich naukowców. Skoro elastomery radzą sobie z ciężarem znacznie przekraczającym własną masę można by ich użyć np. do sprzątania oceanu. Elastomery sterowane napięciem, nie światłem, mogłyby z kolei, potencjalnie, zastąpić ludzkie mięśnie. 

Naukowcom z Warszawy udało się coś, czego inni próbowali przez całe dekady. Gratulujemy!

Więcej o:
Komentarze (46)
Polacy stworzyli robota zasilanego światłem. Tworzono go naśladując ewolucję
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 15 razy 13

  Do czego ten "caly swiat"(sic) bedzie ten polski wynalazek stosowal? Skonczy jako kolejny nieuzyteczny i bezwartosciowy wynalazek.

 • mr.knox

  Oceniono 14 razy 12

  Napiszcie cala prawde a nie tylko, ze to wynalazek polskich naukowcow, klamcy i kretacze...
  "Researchers at the Faculty of Physics at the University of Warsaw, using the liquid crystal elastomer technology, originally developed in the LENS Institute in Florence. (...) Researchers from the University of Warsaw with colleagues from LESN (Italy) and Cambridge (UK) have now developed a natural-scale soft caterpillar robot with an opto-mechanical liquid crystalline elastomer monolithic design. Nie glupio Wam teraz zalosni propagandysci?

 • 4v

  Oceniono 17 razy 11

  piękna rzecz, o ile to prawda. szkoda tylko że daliście to w dziale "next", co pies z kulawą noga tu nie wchodzi, bo wszyscy wiedzą jakie to (reklamowe) bagno. ja z wielostopniową reklamowo zaporą mam dość. ciekawe, jak się tu czują ludzie bez blokera reklam :D

 • arkadiuszzet

  Oceniono 10 razy 6

  W Polsce się nie przyjmie bo nie jest zasilany węglem...

 • holgerhans

  Oceniono 12 razy 2

  Przeglądałem gazety z Austrii, Niemiec, UK, Hiszpanii, Kiribati i Samoa i nic nie znalazłem o tym. "Cały świat" oznacza raczej jedynie next.gazeta.pl chyba że macie linki na poparcie tego.

 • Wojciech Masiak

  Oceniono 1 raz 1

  zasilany światłem... hm.... przypomina mi to pewną filmową trylogię, w której ludzie zasnuli niebo chmurami, żeby zbuntowane roboty nie miały światła, przez co te wykorzystywały ludzi jako baterie do swoich systemów....
  matrix....

 • honkers

  Oceniono 2 razy 0

  Super - jestem pod wrażeniem. Gratulacje !!!

 • jovani

  0

  ok jesli to dziala na swiatlo to jak mozna oczyszczac dno oceanu gdze jest ciemno, cos nie tak z wynalazkiem albo ten co pisal ten artykol jest zwyklym cymbalem i durniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX