"Weźmy te pieniądze i zmieńmy Irlandię", "Oddajcie naszą kasę!". Reakcje na unijną karę dla Apple

Robert Kędzierski
Wczorajsza decyzja Unii Europejskiej nakazująca zapłacić Apple 13 miliardów dolarów zaległych podatków odbiła się szerokim echem w światowych mediach. W Irlandii mówią o "ekonomii, która się nie sprawdziła", w USA zadają pytania "jakim prawem?". A Apple MUSI zapłacić.

Jak informowaliśmy wczoraj Zdaniem Komisji Europejskiej Apple czerpał korzyści podatkowe sprzecznie z unijnymi zasadami pomocy publicznej i powinien zapłacić zaległe podatki. Astronomiczna kwota 13 miliardów dolarów, wyliczona przez europejskich urzędników, rozpaliła światowe media.

Czytaj też: Ta funkcja ma zadebiutować w najnowszym komputerze. Apple. Czy wymyślił ją Polak?

Trzeba  wyjaśnić, że to nie Irlandczycy, którzy porozumieli się w 2007 roku z Apple, żądają zwrotu pieniędzy. Robi to za nich, a nawet za ich plecami, Unia. 

Kraje członkowskie nie mogą przydzielać ulg podatkowych dla wybranych przedsiębiorstw, to niezgodne z zasadami pomocy publicznej UE 

- stwierdziła  Margrethe Vestage z Komisji Europejskiej. Tymczasem władze Irlandii ustaliły podatek dla Apple (a konkretnie dla jego irlandzkiej spółki-córki z siedzibą w Cork) na poziomie... 1 procenta, następnie, w roku 2014, ustalono go na poziomie...  0,005 procent. 

Akcje Apple nieznacznie zanurkowałyAkcje Apple nieznacznie zanurkowały Fot. Google

 

Rząd Irlandii: Apple musi zapłacić, nie chcemy tych pieniędzy

Michael Noonan, irlandzki minister finansów, stwierdził, że Irlandia nie chce pieniędzy od Apple. Przyznał jednocześnie, że z prawnego punktu widzenia nie ma innego wyjścia jak odwołać się od decyzji Unii. Zapowiedział też, że postępowanie w tej sprawie będzie długotrwałe - zajmie nawet cztery lata. Wyjaśnił, że Apple musi zapłacić - 13 miliardów euro, które zostaną zdeponowane na specjalnym koncie do czasu zamknięcia postępowania. 

"The Irish Times": "Weźmy te pieniądze i zmieńmy Irlandię".

Największy irlandzki dziennik nawołuje do pogodzenia się z decyzją Unii. Redakcja "Irish Times" wylicza, co można by zbudować za pieniądze odzyskane od amerykańskiego giganta: dwadzieścia szpitali, nową linię dublińskiego tramwaju (najważniejszego środka komunikacji publicznej w Dublinie), zbudowanie trakcji Metro-North, budowanie domów socjalnych. Irlandię miałoby nawet stać na zrezygnowanie z części podatków.

13 miliardów dolarów dla kraju zamieszkałego przez niespełna 5 milionów ludzi, kraju, który do dziś walczy z efektami kryzysu z roku 2008 (Irlandia jest mocno powiązana ekonomicznie z USA), jest nie do przecenienia. 

Co Irlandia może zrobić z pieniędzmi od AppleCo Irlandia może zrobić z pieniędzmi od Apple Fot. Irish Times

Część irlandzkich polityków podziela ten pogląd. Matt Carthy, przedstawiciel mającej niepodległościowe tradycje partii Sinn Féin, zasiadający w Parlamencie Europejskim, wyraził dość dosadnie swoje oczekiwania wobec decyzji Unii:

Oddajcie naszą kasę!

- oświadczył.

Biały Dom: to pieniądze obywateli USA

Rzecznik Białego Domu skomentował decyzję Unii w dość ostry sposób:

To przeniesienie dochodu z amerykańskich podatników na europejskich.

- stwierdził w oświadczeniu cytowanym przez Tech Post.

Tim Cook: To działania szkodliwe i niesprawiedliwe

Prezes Apple wystosował list do Komisji Europejskiej, w której przypomina, że Cork został wybrany na miejsce inwestycji już 36 lat temu. Apple otworzył swoją pierwszą filię w roku 1980, zatrudnił 60 osób i zaczął pomagać w wychodzeniu z kryzysu.

fApple Inc. CEO Cook speaks on stage at the companys World Wide Developers Conference in San FranciscofApple Inc. CEO Cook speaks on stage at the companys World Wide Developers Conference in San Francisco STEPHEN LAM / REUTERS / REUTERS

Poza oczywistym uderzeniem w Apple najbardziej dotkliwe i szkodliwe skutki tej kary będą związane z inwestycjami i tworzeniem miejsc pracy w Europie. Stosując logikę Komisji każda firma w Irlandii i Europie staje nagle w obliczu groźby objęcia podatkiem według prawa, które nigdy nie istniało.

- pisze Cook cytowany przez The Verge. 

USA: "To działanie wstecz"

Kara wywołuje lawinę komentarzy za oceanem. Przedstawiciele amerykańskich władz nie są zadowoleni z decyzji UE. 

Sądzimy, że podatek nałożony przez Komisję, który działa wstecz, nie jest w porządku. To wbrew zasadom prawnym obowiązującym w krajach członkowskich.

- stwierdzili przedstawiciele amerykańskich władz finansowych cytowani przez "Irish Times". 

Władze USA wieszczą też problemy, jakie może przynieść decyzja władz UE.

Działania Komisji Europejskiej mogą zagrozić zagranicznym inwestycjom, pogorszyć klimat dla biznesu w Europie, osłabić ducha ekonomicznego partnerstwa pomiędzy USA a Unią.

- dodają w dalszej części komentarza.

Wyborcza: UE być może ukróci sztuczki podatkowe. 

Tomasz Bielecki z Wyborczej jest podobnego zdania. W Unii kończy się pewna era.

Unikanie podatków przez wielkie firmy międzynarodowe to przykry efekt uboczny globalizacji. [...] Reguły wymierzone w niedozwoloną pomoc publiczną mogą się stać najsilniejszym orężem UE w walce z unikaniem podatków. Niewykluczone [...] ta ekipa ukróci sztuczki podatkowe.

- twierdzi.

Decyzja Komisji Europejskiej wydaje się szokująca, bo kwota, którą ma zapłacić Apple jest naprawdę pokaźna, nawet jak na takiego giganta. Władze Unii prowadzą podobne działania wobec innych amerykańskich firm: Google, Starbucksa (zarejestrowanego w Holandii), Microsoftu, Amazona (zarejestrowanego w Luksemburgu). 

Zmianę tej polityki zauważa Irish Times wnioskując, że najwyraźniej stosowana przez dekady polityka ulg podatkowych musi odejść do przeszłości. 

Apple: największy innowator w dziedzinie...unikania podatków

Sporu z Unią Europejską można się było spodziewać, bo postępowanie Apple budzi kontrowersje od lat. 

Apple było pionierem techniki rachunkowości nazwanej „Podwójną Irlandzko-Holenderską Kanapką”, która zmniejszała podatki poprzez transferowanie zysków przez filie w Irlandii i Holandii na Karaiby. Dziś ta taktyka jest używana przez setki innych korporacji - niektóre zupełnie bezpośrednio naśladowały Apple”.

- donosił w 2012 roku Wall Street Journal

Wyniki Apple - czy naprawdę są takie słabe?Wyniki Apple - czy naprawdę są takie słabe? Fot. In Icons/ sxc.hu / Robert Kędzierski

Decyzja Komisji Europejskiej jest z pewnością zapowiedzią nowej polityki wobec koncernów. 

Więcej o: