IFA 2016: Dzięki temu urządzeniu zaoszczędzisz rok życia. Zrobi za ciebie coś, czego bardzo nie lubisz

Daniel Maikowski
Na tegorocznych targach IFA w Berlinie firma Panasonic zaprezentowała prototypowy model urządzenia, które złoży twoje ubrania w idealną kostkę. Laundroid ma pojawić się sprzedaży w 2017 roku.

Składanie sterty upranych koszul, spodni i bluzek nie jest czynnością, która wywołuje u nas entuzjazm. To dość nudne i czasochłonne zajęcie. A co gorsza – nieuniknione. Z wyliczeń firmy Seven Dreamers wynika, że w ciągu całego życia na taką „zabawę” z garderobą poświęcamy nawet 9 tysięcy godzin. To 375 dni. Grubo ponad rok. 

LaundroidLaundroid fot. Daniel Maikowski

 A gdyby tak składanie ubrań zlecić... robotowi? Z takiego założenia wyszli twórcy Laundroida – prototypowego urządzenia, które zostało zaprezentowane na targach IFA 2016. Laundroid to efekt współpracy pomiędzy trzema firmami – wspomnianym Seven Dreamers, Daiwa House oraz technologicznym gigantem – koncernem Panasonic.

Laundroid przypomina dużą czarną szafę, a jedynym wizualnym elementem, który uzmysławia nam, że to coś więcej niż zwykły mebel, jest znajdujący się na samym środku LED-owy pierścień. Jak działa Laundroid? Najpierw wkładamy do urządzenia stertę upranych ubrań. Następnie Laundroid, korzystając ze specjalnych czujników i oprogramowania, samodzielnie określa, z jaką częścią garderoby ma do czynienia i jak należy ją złożyć. Później wystarczy poczekać kilka minut i otworzyć szufladę urządzenia, w której znajdziemy nasze ubrania – złożone w idealną kostkę.

LaundroidLaundroid fot. Daniel Maikowski

Pierwsza wersja Laundroida ma pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku. Oczywiście w Japonii. Jednak to dopiero początek. Twórcy podkreślają bowiem, że w kolejnych latach będą rozbudowywać robota o nowe możliwości. W efekcie, w 2020 roku Laundroid ma być wielofunkcyjnym urządzeniem, które wypierze nasze ubrania, wysuszy je, uprasuje, złoży w kostkę, a następnie przeniesie do odpowiedniej szuflady.

Brzmi jak science-fiction? Coraz mniej.

 
Więcej o: