LG postawiło w tym roku na mocną ekspozycję marki premium urządzeń Signature, które po styczniowej premierze w Stanach Zjednoczonych nareszcie w pełnej krasie debiutują w Europie. W jej skład wchodzą nie tylko telewizory OLED, ale również pralki, lodówki, a także oczyszczacze powietrza. Chyba nie będzie zaskoczeniem jeśli dodam, że każdy z tych produktów można określić mianem inteligentnego? W końcu mamy 2016 rok. Zacznijmy jednak od tego co widać gołym okiem.
Jeśli ktokolwiek do tej pory wątpił w potencjał technologii OLED, po przejściu przez tunel prowadzący do hali wystawowej LG na targach IFA 2016 może szybko zmienić zdanie. Jego ściany pokrywa w sumie aż 216 zakrzywionych paneli LG OLED z serii Signature (każdy z nich o przekątnej 55 cali, co daje w sumie niemal pół miliarda pikseli). W ten sposób stworzono największą na świecie instalację z ekranów OLED w postaci rzeczonego tunelu o długości 15, szerokości 7,4 i wysokości 5 metrów. Wrażenia? Brak słów.
Tunel z paneli OLED LG | IFA 2016 fot. Sebastian Górski
Każdy z produktów z serii LG Signature może się pochwalić bardzo interesującym wzornictwem, z którego jednak wynikają konkretne i praktyczne rozwiązania. Do zobrazowania tego zjawiska warto prześledzić kilka ciekawych rozwiązań z poszczególnych kategorii. Mimo najnowocześniejszych technologii łączy je prostota obsługi i stąd zapewne motto "wyciskania esencji".
Czytaj też: LG OLED 65B6J - czy ja naprawdę widziałem ciemność?
Panele telewizorów LG OLED 4K UHD z serii Signature są naklejone na tafle szkła. W sam raz nadają się do powieszenia na ścianie, gdzie wyglądają niemal na interaktywne dzieła sztuki. Odłączana podstawa z soundbarem może spocząć na półce pod spodem nie odwracając uwagi. Oprócz technologii HDR, którą mieliśmy już okazję sprawdzać podczas redakcyjnych testów, LG promuje kolejne innowacje, tym razem skupione na transmisji satelitarnej z wykorzystaniem wysokiego klatkarzu dochodzącego do 120 kl/s. To cecha szczególnie przydatna przy wydarzeniach sportowych.
O ile pralki nie leżą w zakresie moich zainteresowań, poczułem się wyraźnie zaintrygowany niektórymi rozwiązaniami, które LG proponuje w tej kategorii produktów. Weźmy dla przykładu odwieczny problem związany z wędrowaniem pralki po pomieszczeniu podczas wirowania. Okazuje się, że za sprawą konstrukcji wykorzystującej amortyzatory i silnika znajdującego się w jednej linii z bębnem udaje się ten problem całkowicie rozwiązać.
Pralki LG CentumSystem z innowacyjnym systemem stabilizacji bębna fot. Sebastian Górski
Do tego stopnia, że na wirującej pralce LG pobito niedawno rekord Guinnessa w układaniu na czas domku z kart. W ciągu 12 godzin udało się ustawić dość złożoną konstrukcję o wysokości 3,3 m składającą się z 48 poziomów. Pod spodem bęben pralki nieustannie obracał się z prędkością 1000 obr/min.
Z innych ciekawostek bardzo praktycznie prezentuje się dodatkowy mniejszy bęben, do którego niezależnie możemy wrzucić delikatniejsze rzeczy do prania i uprać je niezależnie od 'dużego prania'. LG chwali się bardzo niską konsumpcją energii swoich pralek z najwyższej serii, zgodnej z klasą A+++ obniżoną o kolejne 60%.
W segmencie lodówek również sporo się dzieje. Oczywiście pierwszym co zwraca uwagę użytkowników w tej kategorii jest design. W wielu modelach mieliśmy okazję widzieć system podwójnych drzwi, z których pierwsze miały formę szyby. Możemy zobaczyć co jest w środku i wyjąć produkty bez potrzeby otwierania całego skrzydła. Mało tego, po podwójnym stuknięciu w szybkę w środku zapala się światło.
Spodobał mi się specjalny czujnik na samym dole lodówki, który rozpoznaje moment podejścia użytkownika i wyświetla na podłodze światełko z napisem Open Door. Jeśli najedziemy na niego nogą, drzwi lodówki automatycznie się otwierają. Znów widzę w tym praktyczne zastosowanie, w sytuacji kiedy obie dłonie mam zajęte, a muszę dostać się do środka.
Lodówka LG z Windows 10 | IFA 2016 fot. Sebastian Górski
No i ten Windows 10. Wyobraźcie sobie lodówkę z przezroczystą szybą, na której widać kafelki rodem z pecetowego monitora. Lodówka ma nawet własne głośniki, dzięki którym możemy słuchać muzyki z sieci. Dla ostudzenia emocji wyjaśniam - model pokazany na IFA 2016 nie jest jeszcze produktem finalnym. Prawdopodobnie system operacyjny Microsoftu zastąpi webOS i nie jest to zaskoczenie. LG dba o ekosystem i lepszą współpracę poszczególnych urządzeń ze sobą. Tak czy siak, lodówka sprzężona z komputerem - to nie jest takie głupie.
Na sam nieco koniec nieco 'drobnicy' dla maniaków szerokości i jakości w grach: LG na IFA 2016 przywiozło nie tylko zakrzywione monitory, ale także monitory o specjalnych kinowych proporcjach 21:9. Osobną kategorię stanowią nowe monitory dla graczy ze wsparciem G-Sync i V-Sync i wysokim odświeżaniem sięgającym 144 Hz.