Sprzedaje na OLX, oszukuje przez fałszywe Allegro. Jest bezkarny? "Psy mogą mi naskoczyć"

Robert Kędzierski
Na portalu OLX grasuje groźny oszust. Oferuje towary w bardzo atrakcyjnych cenach, a nieufnym użytkownikom proponuje dokończenie transakcji na Allegro. Przesyła im linki prowadzące do fałszywej strony.

Do serwisu Niebezpiecznik , specjalizującego się w cyberbezpieczeństwie, zgłosiło się kilka ofiar oszusta wystawiającego przedmioty w serwisie OLX.

Okazja na OLX i "przeraźliwie miły" sprzedawca

Działanie oszusta jest przemyślane. Najpierw w serwisie pojawia się atrakcyjne ogłoszenie z ofertą sprzedaży aparatu, roweru lub innego przedmiotu. Opis jest bardzo dokładny, ma wywołać przeświadczenie, że to uczciwa oferta.

Przedmiotem sprzedaży jest lustrzanka Cannon model 5d Mark II. Aparat w bardzo dobrym stanie. Dbałem o niego należycie. Kupiony w przed wakacjami 2015 roku. Aparat można powiedzieć, że nie nosi śladów użytkowania. 

- głosi treść jednej z takich ofert.

Oszukańcza oferta na OLXOszukańcza oferta na OLX Fot. Niebezpiecznik.pl

Kiedy ofiara zgłosi chęć zakupu - czy to przez telefon, czy poprzez wiadomość w OLX - sprzedający wychodzi z propozycją:

Mogę sprzedać przez Allegro dla bezpieczeństwa. Proszę się spokojnie zastanowić (...)

Fałszywy portal AllegroFałszywy portal Allegro Fot. Niebezpiecznik.pl

Kiedy ofiara zgodzi się na propozycję oszusta, ten wysyła jej link z aukcją na Allegro.pl. Problem w tym, że link ten nie prowadził do popularnego serwisu aukcyjnego ale do fałszywej strony http://allegro.pl.listing2.pl, która została spreparowana przez oszusta.

Po kliknięciu w "kup teraz” nastąpiło przekierowanie do strony logowania, po zalogowaniu standardowe strony z wskazaniem typu przesyłki wprowadzeniem danych adresowych itd. Następnie przy przejściu do płatności do wybrania była jedynie możliwość "przelew bankowy”. Podane były dane do przelewu. Na moje pytanie czemu nie można zrobić przelewu przez system PayU odpowiedział, że jego konto jest nieaktywne, dlatego też nie wyświetla się opcja przelewu natychmiastowego na konto PayU. Pieniądze wpłaciłem. Po jakimś czasie przyszedł standardowy email z Allegro.

Oszust kpi z policji

Gdy jedna z ofiar zorientowała się, że została oszukana, postanowiła skontaktować się z oszustem. Zadzwoniła do niego, żądając zwrotu pieniędzy i grożąc wizytą na komendzie policji. Na sprzedawcy te deklaracje nie zrobiły jednak większego wrażenia.

Telefon po jakimś czasie odebrał, bekając w słuchawkę i mówiąc: psy mogą mi naskoczyć, nikt mnie nie znajdzie.

Oszust bezkarny?

Pewność siebie przestępcy wydaje się nieco na wyrost, pozostawił on bowiem za sobą mnóstwo śladów. Po pierwsze numer telefonu, który musi przecież logować się do jakiejś stacji. Po drugie numer konta, na które ofiary przelewają pieniądze. Te dane powinny znacznie ułatwić odnalezienie sprawcy.

Ściganie go może ułatwić też nowe prawo pozwalające policji na inwigilację komputera podejrzanej osoby bez nakazu sądu.  Od lutego przyszłego roku ściganie tego typu oszustw powinno być jeszcze łatwiejsze dzięki obowiązkowi rejestracji kart SIM. 

W odpowiedzi na publikację materiału Biuro Prasowe serwisu OLX przesłało nam adres witryn (1, 2), pod którymi można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa. 

Czytaj też: Minister Błaszczak grozi handlującym kartami SIM

Zobacz też WIDEO: Rewolucja czy ewolucja? Czy kupić nowego iPhone'a 7

Więcej o:
Komentarze (87)
Sprzedaje na OLX, oszukuje przez fałszywe Allegro. Jest bezkarny? "Psy mogą mi naskoczyć"
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 62 razy 50

  przepisy dotyczące inwigilacji mają na celu nie łapanie przestępców, tylko podsłuchiwanie niewygodnych dla władzy osób. Gdyby taki przekręt zrobił polityk z opozycji i działał na szkodę PiS, to błyskawicznie zostałby namierzony.

 • roka60

  Oceniono 33 razy 33

  Szanowny autorze, numer telefonu i numer konta to dla policji za mało. Miałem podobną sprawę i została umorzona z powodu nie wykrycia sprawcy, pomimo numeru telefonu i numeru konta bankowego oszusta. Więc mniemam,że i tym razem sprawca pozostanie bezkarny.

 • pilot.tv

  Oceniono 20 razy 14

  Sam 3 razy zostałem oszukany na pie...nym allegro. Znane były dane sprzedawcy, nr konta, nr telefonu. Sprawa poszla do sadu i policji. Za kazdym razem allegro umyło od tego rece. Policja nie zrobila nic poza przyjeciem zgloszenia bo zbyt duzo maja takich zgloszen i zbyt niska szkodliwosc spoleczna a sad umorzył z tego samego powodu. Kupuje na ebay i aliexpress/alibaba. Tam takie rzeczy nie maja miejsca. Powod - Paypal.

 • piszedoosla

  Oceniono 7 razy 7

  Znajomy padł ofiarą przekrętu, złosił się na policje, kazali mu czekać, bo "skąd pan wie że oszust, może aparat przyjdzie?"...
  Sądzę, że może czuć się bezkarny, policja zabiera się do takich spraw jak pies do jeża...

 • america_n_beauty

  Oceniono 7 razy 5

  Jedyne co dobrego z islamu przyjąłbym bez mrugnięcia okiem to obrzynanie rąk złodziejom.
  W Polsce jednak ta forma się nie przyjmie, chyba, że większość nauczyłaby się pracować nogami.
  Takie to wychowanie katolickie mamy.
  Mnie grubo przewiózł gostek, który na fejsie przynależy do grupy "chwała bohaterom"... no comment

 • mzyo

  Oceniono 6 razy 4

  Przepraszam, ale kupowanie aparatu za 1000e od przypadkowej osoby to jest zwyczajna głupota. A co by szanowny nabywca zrobił gdyby aparat przyszedł, ba nawet ten model, ale był np po utopieniu?

  A wymiarem sprawiedliwości to sobie nawet nie ma co głowy zawracać. Ostatnio z firmy mi wyniesiono przedmiot X, na monitoringu widać osobę, osoba została rozpoznana. Policja dostała sprawcę z imienia, nazwiska i ADRESU. Znam ich więc przycisnąłem, ale prokurator umorzył sprawę tego samego dnia, którego dostał kwity od Policji...
  Następnym razem zastosuję chyba linkę holowniczą i nieutwardzoną drogę- tak jak mi radzili wszyscy znajomi.

 • kibelki4

  Oceniono 4 razy 4

  Niedawno zablokowano dwa fałszywe sklepy Media-Import i elektromax oba miały te same konta bankowe 02249000050000400049913780 osoba która widnieje pod tymi sklepami ponoć zgłosiła sprawę na policji,że ktoś się pod niego podszywa 25 sierpnia a mimo to strony zostały zablokowane dopiero 13 wrześnie wieczorem co spowodowało zwiększenie liczby oszukanych.
  www.cylex.pl/opinie-firm/sak-szymon--sklep-ze-sprzętem-rtv-i-agd_10459910-7.html

 • batulag

  Oceniono 3 razy 3

  Oszukano mnie w ten sam sposób. Kupiłam wózek dla dziecka. I ani wózka ani kasy. Byłam na policji. Po poł roku sprawę umorzono. Konto bankowe miał w PKO SA na okaziciela, telefon na kartę a logował się z wielu IP. I koniec. Także to nie jest tak łatwe jak tu piszą.

 • radziej100

  Oceniono 3 razy 3

  Dotychczas to psy mu - niestety - mogły naskoczyć, no, chyba żeby ukradł batonika za 99 gr....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX