Płacisz za iPhone'a 7 prawie 3400 zł? Apple wyprodukowało go znacznie taniej

Eksperci z IHS Markit postanowili oszacować przybliżoną wartość komponentów, z których został zbudowany iPhone 7. Okazała się ona kilka razy niższa niż cena, która płacą klienci Apple.

Ekipa IHS Markit oszacowała cenę komponentów, z których składa się najnowszy smartfon od Apple (mowa o wersji bez plusa w nazwie).

Według analityków firmy, koszt wszystkich komponentów iPhone'a 7 z 32 GB pamięci wewnętrznej to dokładnie 224,80 dolara (niecałe 865 zł). Kwota ta zawiera koszt montażu, który oszacowany został na 5 dolarów.

Najdroższym komponentem nowego dziecka Apple jest ekran - jego szacowana cena to 42 dolary. Na drugim miejscu mamy moduły łączności, których łączna cena to 33,90 dolara. Obecny w nowych iPhone'ach układ A10 kosztuje niecałe 27 dolarów, a koszt przedniej kamerki i tylnego aparatu to łącznie 19 dolarów.

Elementy dodawane do pudełka (takie jak ładowarka) to dla Apple wydatek poniżej 12 dolarów, a cena baterii iPhone'a 7 to jedynie 2,5 dolara.

Dla porównania, łączna cena komponentów Samsunga Galaxy S7 oszacowana przez IHS Markit to 255 dolarów.

Apple iPhone 7 cenaApple iPhone 7 cena screen

Cena najtańszego iPhone'a 7 (wersja z 32 GB pamięci wewnętrznej) została ustalona na 649 dolarów, czyli niecałe 2500 zł. W Polsce nie jest jednak tak tanio (głównie z powodu podatku VAT), bo cena wersji z najmniejszą pamięcią ustalona została na 3349 zł. 

Koszt produkcji jest więc sporo niższy od kwoty, którą zapłacą klienci w sklepach. Pamiętać trzeba jednak, że producent musi ponieść szereg innych opłat, takich jak koszty stworzenia nowego oprogramowania, a także koszty transportu czy reklamy. Apple musi opłacić też pracowników biorących udział w tworzeniu iPhone'a (np. projektantów).

Niemałą rolę odgrywa również marża jaką Apple narzuca na swoje telefony. Pomimo, że stale jest ona obniżana, w dalszym ciągu to największa marża wśród producentów smartfonów. W drugiej połowie 2014 roku wynosiła ona ok. 40 proc., a w latach 2010-2012 dochodziła nawet do 58 proc.

Warto zaznaczyć też, że koszt produkcji poprzedniej wersji smartfona - iPhone'a 6s wynosił niecałe 188 dolarów, czyli był o 37 dolarów mniejszy. Widać więc, że wraz z rozwojem telefonów z serii, rośnie także cena ich produkcji.

Co ciekawe podobnej analizy podjęła się ekipa CNN Money biorąc pod lupę iPhona 7 z pamięcią o pojemności 128 GB. Przyjęli oni nieco inne metody, dlatego ceny niektórych podzespołów różnią się nieco od wyliczeń pracowników IHS Markit. Według CNN łączny koszt produkcji iPhone'a 7 o pojemności 128 GB to 292 dolary. Dla przypomnienia, ustalona przez Apple cena tego modelu to 749 dolarów.

Więcej o: