Play ostrzega: ktoś rozsyła fałszywe faktury za usługi. Nieuważni będą płacić dwa razy

Robert Kędzierski
Klienci Play padli ofiarą ataku cyberprzestępców, którzy masowo rozsyłają fałszywe faktury. Pieniądze zamiast na konto operatora trafią do złodziei.

Na swoim blogu Play ostrzega konsumentów przed nową falą wyłudzeń. Z kilku różnych adresów e-mailowych rozsyłane są sfałszowane faktury za usługi. Do złudzenia przypominają oryginały. Zawierają jednak inny numer konta. Informację potwierdzają poszkodowani użytkownicy. 

Również i ja dostałem... Najlepiej sprawdzić adresata

- pisze jeden z nich. 

Czytaj też: Groźny oszust na Olx. Wykorzystuje fałszywe Allegro do wyłudzania pieniędzy. 

Pieniądze trafią do złodzieja

Co istotne nie ma znaczenia, czy płacąca osoba jako odbiorcę przelewu określi Play, czy wpisze poprawną nazwę firmy, jej adres, a nawet tytuł przelewu. Jeśli numer konta jest podmieniony pieniądze na pewno trafią do złodziei. Banki nie weryfikują bowiem zgodności danych osobowych. Nie mają takiego obowiązku. 

Nieostrożni zapłacą dwa razy

Osoby, które wykażą się nieostrożnością i przeleją pieniądze na podmienione konta muszą liczyć się z koniecznością ponownej zapłaty. Play jej bowiem nie otrzyma i będzie dochodził swoich roszczeń.

Z jakich adresów nadchodzą fałszywki

Klienci Play na blogu firmy potwierdzają, że otrzymują sfałszowane dokumenty. Niestety rozsyłających adresów jest dużo. Wśród nich znajdują się m.in. a.esma@bilgiteknik.web.tr,  info@intertekselvan.com, inhester@kb10.info, peter@gpsfabrication.com. W nazwie nadawcy pojawia się Play lub Play Polska. Jak widać bezwzględnie trzeba upewniać się zanim przelejmy pieniądze kto jest faktycznym nadawcą wiadomości. 

.. facebook.com

 

Więcej o:
Komentarze (27)
Play ostrzega: ktoś rozsyła fałszywe faktury za usługi. Nieuważni będą płacić dwa razy
Zaloguj się
 • xxx-111

  Oceniono 8 razy 8

  Podajcie numer tego konta, nazwę banku, bo chcemy wiedzieć więcej.
  Uważam, że klienci Playa powinni składać zawiadomienia o przestępstwie, tak samo firma powinna domagać się ścigania oszustów, wszak działają na szkodę wizerunku operatora.
  Wydaje mi się, że nie jest trudno złapać złodzieja tylko trzeba trochę chęci.

 • 1000kg

  Oceniono 7 razy 7

  A wystarczy pozostawić numer konta z poprzedniej faktury!!!

 • welcometopoland

  Oceniono 3 razy 3

  to banksterzy współpracują z tymi cyber-coś tam skoro to idzie przez fałszywe konta ?

 • pocztmistrz_z_tczewa

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie jak faktura nieodpłatna to płacić nie trzeba. Jak ktoś nie zna polskiego lub pracuje w Gazecie Wyborczej, niech płaci.

 • pocztmistrz_z_tczewa

  Oceniono 1 raz 1

  "Najlepiej sprawdzić adresata" - czy to jest na serio?

 • sigit

  Oceniono 2 razy 0

  Na taką fałszywą fakturę nabiorą się wyjątkowi durnie. Przecież prawdziwa faktura Play przychodzi z konkretnego, wciąż tego samego adresu Play, jest podpisana cyfrowo, a podpis możliwy do zweryfikowania. Nagle przychodzi z innego, bez podpisu i ktoś płaci? Dureń płaci.

 • polololo.ltd

  0

  bo trzeba być debilem by brać komórę na umowę z fakturami, od czego są karty prepaid??

 • crc32

  0

  Na miejscu Hołowczyca, z lekka bym się w*k*u*rwił za użycie wizerunku w kontekście fałszywych faktur. gazeta.pl jako jedyny portal (do sprawdzenia w google) użyła wizerunku zamiast logo operatora czy innej grafiki. Ktokolwiek tak ślicznie "ubogacił" tekst grafiką jest zwykłym tumanem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX