Niemieckie władze ostrzegają posiadaczy Tesli: "Autopilot... to nie jest autopilot"

Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego w Niemczech apeluje do właścicieli aut elektrycznych Tesla o rozważne korzystanie z dostępnego w modelach tej marki trybu autonomicznego. Podczas jego używania kierowca musi stale zachowywać czujność na drodze.

Komunikat rozsyłany do posiadaczy Tesli przez Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) wyjaśnia, że wbrew swojej nazwie (Autopilot), tryb autonomiczny nie jest w istocie tym samym. Ma jedynie wspomagać kierowcę, a nie zastępować go. Według niemieckiego prawa o ruchu drogowym, kierujący pojazdem powinien zachować ostrożność przez cały czas korzystania z funkcji Autopilota w samochodach Tesli.

Przedstawiciele Tesli od momentu wprowadzenia rozwiązania w październiku ubiegłego roku tłumaczyli, że przeznaczeniem trybu autonomicznego jest wyłącznie asysta (pomoc w utrzymaniu pasa), a nie zastępowanie prowadzącego pojazd. Sprawa zaczęła się jednak robić poważna, kiedy w maju tego roku na Florydzie, w wyniku kolizji z ciężarówką zginął kierowca Tesli S. W momencie wypadku korzystał właśnie z trybu autonomicznego.

Czytaj też: Pierwszy śmiertelny wypadek samochodu Tesla z Autopilotem. Niewyobrażalna brawura kierowcy?

Niemieckie ministerstwo transportu prowadzi badania nad trybem autonomicznym w samochodach elektrycznych Tesla S. Wewnętrzny raport, do którego dotarli dziennikarze Der Spiegel określa funkcję Autopilot jako "znaczące zagrożenie dla ruchu ulicznego".

Więcej o:
Komentarze (22)
Niemieckie władze ostrzegają posiadaczy Tesli: "Autopilot... to nie jest autopilot"
Zaloguj się
 • komentator.81

  Oceniono 16 razy 6

  To są skutki zastosowania metodologii AGILE w ruchu drogowym ;))

  Strach pomyśleć co będzie jak przyjdzie pora na lotnictwo.

 • kar.as

  Oceniono 17 razy 3

  I znowu na Niemców spadnie bicz boży... Fiakają - bęc - afera spalinowa w VW. Fikają znowu - bęc - Deutsche Bank dostaje po zaworach w U.S.A. Teraz znowu fikają. Może będzie bęc na Benz?

 • 162tony

  0

  Jakie to Amerykańskie "woda jest do picia o ile nie jest wrząca... więc nie pijcie wrzącej wody"

 • wunderwaffen

  Oceniono 2 razy 0

  Oby tylko przez zbytnią troskę nie zatrzymali rozwoju aut autonomicznych, czyli rozwoju nowej technologii.

  Rozwój cywilizacji zawsze łączył się z ryzykiem a człowiek powinien kalkulować rozsądnie ryzyko i potencjalne korzyści a nie dążyć do 100% bezpieczeństwa. Gdyby nasz gatunek nie podejmował ryzyka nigdy nie zeszlibyśmy z drzewa, nie udomowili zwierząt, nie odkryli Ameryki i nie polecieli w kosmos. Socjalistyczna, przesadna troska wyrządza ludziom największa szkodę, ponieważ jeśli masz w 100% zapewniony byt i 100% bezpieczeństwa to po tylko gnuśniejesz i degenerujesz się. Tak upadają cywilizacje! AMEN

 • galaxia

  0

  Według Niemców "autopilot" będzie auto pilotem jak zostanie zamontowany w BMW lub Mercury ;)

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 0

  Całe "nieporozumienie" miało dwie przyczyny: w pierwszej wersji oprogramowania Tesla pozwoliła na jazdę bez dotykania kierownicy, no i nazwała swój system Autopilotem. W klasyfikacji NHTSA autonomiczność samochodów podzielono na 5 poziomów. Według tej klasyfikacji Autopilot Tesli ma poziom 2, czyli w żadnych warunkach drogowych kierowca nie może przestać kontrolować samochodu. Wiele samochodów ma bardziej zaawansowane systemy, ale żaden koncern nie zdecydował się na taką zabawę, jak Tesla. No ale Musk musiał być przecież pierwszy.

 • mistermadmat

  Oceniono 2 razy 0

  Golf lepszy

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy -1

  To przecież komunikat dla debili, co w tym dziwnego?

 • remo29

  Oceniono 11 razy -1

  To nie jest wina techniki, tylko braku instynktu samozachowawczego, no dobra, totalnego skretynienia. Gdy pierwszy raz jechałem autem z tempomatem, czułem się dziwnie - jadę, a nie naciskam pedału gazu. Widzę na horyzoncie pojazd, ale wiem, że auto "nie widzi", czułem niepokój i co za tym idzie, byłem świadomy, że to JA będę musiał podjąć decyzję co dalej. Może stary już jestem i zbyt wiele widziałem, ale do łba by mi nie przyszło by oddać swój los czemukolwiek, co zdecyduje za mnie, a ja nie będę tego kontrolował, tylko oglądał film (jakiś zasługujący na nagrodę Darwina nieszczęśnik jechał Teslą, oglądając film "Harry Potter").

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX