Apple stworzy klawiaturę na nowo? Może wykorzystać do tego elektroniczny papier

Kamil Mizera
Nowa, interaktywna klawiatura w MacBookach już w 2018 roku? Źródła podają, że Apple może chcieć wykorzystać do tego technologię elektronicznego papieru.

Na początek warto zaznaczyć, że jest to informacja, którą trudno zweryfikować. Według The Wall Street Journal Apple szykuje sporą rewolucję w swoich komputerach. Ma nią być specjalna klawiatura, która wykorzystując e-ink (technologię elektronicznego papieru), byłaby bardziej interaktywna i uniwersalna.

Jak to ma działać? Dzięki zastosowaniu e-inku swobodnie można zmieniać rodzaje znaków i symboli na klawiszach klawiatury. W ten sposób mogłaby ona wyświetlać nie tylko typowe litery i cyfry, ale również symbole i znaki z języków azjatyckich czy nawet emoji. By lepiej sobie uzmysłowić ten koncept warto spojrzeć na poniższy filmik:

 

Jest to prezentacja klawiatury stworzonej przez australijski startup Sonder. I właśnie na podstawie doniesień na temat potencjalnego przejęcie Sondera przez Apple pojawiła się informacja o ewentualnym zastosowaniu tego konceptu w nowych MacBookach. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście Apple zamierza wprowadzić e-inkowe klawiatury. Bez wątpienia jednak coś w tej kwestii się w Apple dzieje.

Klawiaturowy zawrót głowy i polski wątek

 

W ostatnim czasie ukazało się wiele informacji o tym, że Apple szykuje się do przebudowy swoich komputerów. Jest to firmie niezwykle potrzebne, ponieważ sprzedać tych urządzeń w przypadku Apple systematycznie spada, a firma od dawna nie pokazała nic nowego.

Tymczasem konkurencja nie śpi. Niedawno swój komputer, w którym fizyczna klawiatura została w pełni zastąpiona przez dotykowy panel wyświetlający wirtualne klawisze pokazała firma Lenovo (Zobacz: Hybrydowy laptop pozbawiony klawiatury. Lenovo Yoga Book - pierwsze wrażenia).

W lipcu pisaliśmy również o polskim przedsiębiorcy, który przedstawił swój pomysł na panel dotykowy dla MacBooków i skontaktował się w tej sprawie z samym Apple (Zobacz: Czy to Polak jest autorem najciekawszej innowacji, jaką zaprezentuje wkrótce Apple?). Historia tego pomysłu nie potoczyła się jednak w zamierzonym kierunku współpracy, ale niewykluczone, że podobny pomysł zostanie zastosowany w najnowszych Makach, których premiera jest zapowiedziana na 27 października tego roku.

Pomysł zupełnie NIE nowy

Jeżeli jednak myślicie, że Apple e-inkową klawiaturą znów zmieni świat, to pragnę was uspokoić - to nie jest nowy koncept. Elektroniczny papier dość często jest wykorzystywany w tym kontekście. Wystarczy przypomnieć sobie rewelacyjny pomysł na telefon, jaki miał Samsung. Telefon z klapką zamieniający się w slidera, a do tego e-inkowa klawiatura, która wspierała tę transformację - tak prezentował się Samsung Alias 2 z 2009 roku:

 

Jeżeli więc Apple wykorzysta pomysł firmy Sonder, to nie będzie to jakiś szczególnie oryginalny wynalazek. Na pewno jednak, przy marketingowej machinie Apple, szybko się przyjmie.

O ile w ogóle powstanie.

Więcej o: