Jak już informowaliśmy serwis Allegro został przejęty przez brytyjskie fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Kwota, jaką zainkasował Naspers, jest naprawdę duża. 3,25 miliarda dolarów pozwoliło uplasować transakcję na czwartym miejscu na świecie.
Tylko milard więcej zapłacono rok temu za Heartland Payment Systems, firmę która świadczy usługi przetwarzania płatności bezgotówkowych za pośrednictwem kart kredytowych, debetowych i prepaidowych oraz czeków.
4 miliardy dolarów zapłacił chiński potentat e-commerce, Alibaba, za 100 proc. udziałów w serwisie Youku Tudou, umożliwiającym strumieniowe odtwarzanie wideo, wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę Dreamcommerce, która oferuje gotowe oprogramowanie dla sklepów internetowych.
Allegro zostało przejęte za prawie taką samą kwotę co najdroższa dotąd transakcja na amerykańskim rynku e-commerce (za 3,3 mld dol. Walmart kupił Jet.com – internetową platformę sprzedażową, określaną nawet mianem alternatywy dla Amazon.com).
Czytaj też: 7 dziwnych rzeczy, które znaleźliśmy na Allegro.
Co to oznacza w praktyce? Potęga Allegro nie bierze się znikąd. To zamiłowanie Polaków do zakupów online, okazji, niskich cen i aukcji zdecydowało o sukcesie serwisu. Wysoka cena Allegro jest też dobrą prognozą na przyszłość. Fundusze inwestycyjne nastawione na zysk nie inwestowałyby takich pieniędzy bez pewności, że się zwrócą.
Obecność polskiego serwisu w top 10 przejęć w światowym e-commerce potwierdza wartość rodzimego rynku zakupów internetowych. Polska jest cały czas świetnie rozwijającym się graczem na tym polu.
- stwierdza Tomasz Tybon z Dreamcommerce, producenta oprogramowania sklepów internetowych (Shoper).
Wystarczy przypomnieć, że mimo prób, Polaków nie przekonali do siebie najwięksi światowi potentaci jak eBay czy Alibaba.
Rynek e-commerce jest nadal rosnący, przekonuje Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzający rynkami CEE, DACH i EMEA w Sociomantic Labs.
Rynek e-commerce w Polsce w 2016 roku wzrośnie o 15 proc. i osiągnie wartość 35,8 mld złotych, a w 2020 roku przekroczy poziom 63 mld zł . Z kolei liczba sklepów internetowych w naszym kraju wzrośnie o 7 proc. i przekroczy poziom 23,5 tysiąca, a w 2020 ponad 30 tysięcy.
Allegro zostało założone w Poznaniu w 1999 roku, a następnie kupione przez Naspersa w 2008 roku za 946 mln funtów czyli ok 2 mld dolarów.