Przejęcie Allegro okazało się jedną z największych transakcji na rynku e-commerce na świecie!

Przejęcie serwisu Allegro przez grupę brytyjskich funduszy było naprawdę dużym wydarzeniem. Pod względem wartości transakcji to czwarta taka transakcja na świecie w tym roku. W Polsce podobnej jeszcze nie było.

Jak już informowaliśmy serwis Allegro został przejęty przez brytyjskie fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Kwota, jaką zainkasował Naspers, jest naprawdę duża. 3,25 miliarda dolarów pozwoliło uplasować transakcję na czwartym miejscu na świecie.

Tylko milard więcej zapłacono rok temu za Heartland Payment Systems, firmę która świadczy usługi przetwarzania płatności bezgotówkowych za pośrednictwem kart kredytowych, debetowych i prepaidowych oraz czeków.

4 miliardy dolarów zapłacił chiński potentat e-commerce, Alibaba, za 100 proc. udziałów w serwisie Youku Tudou, umożliwiającym strumieniowe odtwarzanie wideo, wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę Dreamcommerce, która oferuje gotowe oprogramowanie dla sklepów internetowych.

Allegro zostało przejęte za prawie taką samą kwotę co najdroższa dotąd transakcja na amerykańskim rynku e-commerce (za 3,3 mld dol. Walmart kupił Jet.com – internetową platformę sprzedażową, określaną nawet mianem alternatywy dla Amazon.com). 

Czytaj też: 7 dziwnych rzeczy, które znaleźliśmy na Allegro. 

Polska liderem e-zakupów

Co to oznacza w praktyce? Potęga Allegro nie bierze się znikąd. To zamiłowanie Polaków do zakupów online, okazji, niskich cen i aukcji zdecydowało o sukcesie serwisu. Wysoka cena Allegro jest też dobrą prognozą na przyszłość. Fundusze inwestycyjne nastawione na zysk nie inwestowałyby takich pieniędzy bez pewności, że się zwrócą.

Obecność polskiego serwisu w top 10 przejęć w światowym e-commerce potwierdza wartość rodzimego rynku zakupów internetowych. Polska jest cały czas świetnie rozwijającym się graczem na tym polu.

- stwierdza Tomasz Tybon z Dreamcommerce, producenta oprogramowania sklepów internetowych (Shoper).

Wystarczy przypomnieć, że mimo prób, Polaków nie przekonali do siebie najwięksi światowi potentaci jak eBay czy Alibaba. 

Rynek e-commerce jest nadal rosnący, przekonuje Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzający rynkami CEE, DACH i EMEA w Sociomantic Labs.

Rynek e-commerce w Polsce w 2016 roku wzrośnie o 15 proc. i osiągnie wartość 35,8 mld złotych, a w 2020 roku przekroczy poziom 63 mld zł . Z kolei liczba sklepów internetowych w naszym kraju wzrośnie o 7 proc. i przekroczy poziom 23,5 tysiąca, a w 2020 ponad 30 tysięcy.

 Allegro zostało założone w Poznaniu w 1999 roku, a następnie kupione przez Naspersa w 2008 roku za 946 mln funtów czyli ok 2 mld dolarów.

Komentarze (36)
Przejęcie Allegro to pierwsza taka transakcja w Polsce i CZWARTA na świecie
Zaloguj się
 • jakis_gosc01

  Oceniono 15 razy 15

  Czasy największej świetności Allegro właśnie zaczynają odchodzić w zapomnienie. Poprzedni właściciele dobrze zrobili, że to sprzedali, bo w dalszej perspektywie to całe Allegro będzie przędło coraz gorzej. Wyczuli dobry moment na sprzedaż, tak jak kiedyś założyciele Naszej Klasy. A co byłoby gdyby tego nie sprzedali? Zostaliby w końcu w d.... ciemnej, bo popularność NK poleciała na łeb, na szyję i to samo stanie się z Allegro.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 9 razy 5

  A w czym taka transakcja ma pomóc potencjalnemu kupującemu na Allegro? Niestety właściciele portalu nic nie robią z oszustami.

 • alfalfa

  Oceniono 1 raz 1

  Posmarowali za reklamę i proszę jaka zmiana :P
  A.

 • artus

  0

  Wykosztowali się, czyli będą musieli podnieść ceny, żeby sobie odbić :-)

 • sprocket74

  Oceniono 2 razy 0

  Allegro, jak każdy gigant, ma swoje wady ale wyszukiwarka, a co najważniejsze, szczegółowość opisów na aukcjach bije eBay'a czy Alibabę na głowę. Tak szczegółowych opisów oraz ilości zdjęć jak na Allegro nie ma chyba żaden serwis aukcyjno-sprzedażowy na świecie. Oczywiście to przede wszystkim zasługa sprzedawców ale formuła serwisu od początku promowała takie podejście.
  Wg mnie Allegro, a potem Ceneo bardzo przyczyniły się do konkurencji cenowej w Polsce. Śmiem rzucić tezę, że bez nich płacilibyśmy za większość produktów dużo więcej...

 • kasiapanowie

  Oceniono 14 razy 0

  Dobre Polskie Allegro stawiam na nasze.

 • kac

  Oceniono 6 razy 0

  ktoś.ru

 • yaro1771

  Oceniono 17 razy -5

  tym portalem powinien zająć się Ziobro. Pobierają opłaty za wystawianie, OK , to jest zrozumiałe. ale dlaczego mam płacić jeszcze za sprzedaż.... i to nie jakiś grosze ALE AŻ 9% przy niektórych towarach. Haracz niespotykany nigdzie na świecie. A wszystko dlatego, że praktycznie zmonopolizowali ten rynek. I teraz na dodatek w Polsce grosza podatku nie zapłacą. Golą zwykłych ludzi, dla których, drobny handel w sieci, jest często jedynym źródłem dochodu i jeszcze nic z tych pieniędzy nie trafi do budżetu tylko wyfrunie w pisdu. 9% prowizja od transakcji , LUDZIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX