Ten rosyjski bombowiec wystartuje z każdego lotniska i wzbije się w kosmos. Jądrowy atak w dwie godziny

Robert Kędzierski
Rosja przyspiesza prace nad nowym rodzajem bombowca. Jeśli jego możliwości się potwierdzą może nam grozić nowa zimna wojna.

Rosyjscy specjaliści odnieśli ostatnio sukces, który przybliża ich do stworzenia nowego bombowca. Daily Star informuje o nowych doniesieniach potwierdzających budzące grozę możliwości maszyny, która ma być gotowa w roku 2020.

Czytaj też: USA i Rosja dysponują już tą straszną bronią

Atak z kosmosu

 

Tupolew PAK DA ma być wyjątkowy, bo stanowi połączenie samolotu ze statkiem kosmicznym. Ma bowiem startować z każdego standardowego lotniska - nie wymaga kosmodromu ani rakiety nośnej. Może patrolować przestrzeń powietrzną tak jak każdy inny samolot. W razie potrzeby silniki wykonane z materiałów odpornych na temperatury ponad 1500 stopni w każdej chwili mogą wynieść go w kosmos. Stamtąd Tupolew będzie w stanie zaatakować dowolny cel na Ziemi bronią jądrową w ciągu zaledwie dwóch godzin. 

Prace nad Pak Da trwają od roku 2008. Od lat w mediach pojawiają się różne doniesienia dotyczące samolotu. Możliwość wzbicia się w kosmos to nie jedyne innowacje z nim związane. Ma być też wyposażony w broń hipersoniczną. 

Nowe myśliwce

 

Prototyp Su-50Prototyp Su-50 Fot. Maxim Maksimov

Równolegle z pracami nad bombowcem Rosjanie pracują też nad myśliwcami PAK-FA. Mają znaleźć się na wyposażeniu rosyjskiej armii w roku 2020.  

Sukces prac na nowymi rodzajami bombowców i myśliwców może napędzić nowy wyścig zbrojeń charakterystyczny dla okresu zimnej wojny. 

Zobacz także WIDEO: Jak wyglądał "symulowany atak" rosyjskich Su-24 na okręt USA na Bałtyku? Te nagrania robią wrażenie

Więcej o: