Polska Grupa Zbrojeniowa chce zbudować rakietę kosmiczną. "Nie będziemy potrzebować Falcona"

Robert Kędzierski
Kosmosu nie podbijemy, ale być może będziemy w stanie wynosić w przestrzeń kosmiczną niewielkie ładunki. Wystarczy tylko, że powiedzie się plan Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Polska będzie miała własny Space X?

Polska Grupa Zbrojeniowa i Politechnika Warszawska podpisały kontrakt na budowę naszej rodzimej rakiety kosmicznej - informuje Nasz Dziennik. Odpowiednie dokumenty podpisali prezesi PGZ: Arkadiusz Siwko i Maciej Lew-Mirski oraz rektor PW prof. Janem Szmidt. 

Czytaj też: Prywatyzacja kosmosu staje się faktem. 

Celem projektu jest stworzenie polskiej programu rakietowego. Chodzi też o to, by polscy naukowcy mogli rozwijać technologie we współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym. 

Prawie jak Space X

Do niedawna podbój kosmosu był domeną wyłącznie największych mocarstw. Sukcesy prywatnych firm, takich jak Space X, która należy do Elona Muska, napędziły zainteresowanie tematem podboju kosmosu. Falcon , rakieta wielokrotnego użytku, którą opracował Space X, znacząco obniży koszty wyniesienia ładunków w kosmos. I tu właśnie pojawia się szansa dla Polski.

Za 5 lat, jak będą na to pieniądze, będziemy mieli swoje rakiety, nie będziemy potrzebowali Falcona.

– stwierdził prof. Jan Szmidt cytowany przez Nasz Dziennik

Polska i przemysł kosmiczny

Jak pisaliśmy kilka dni temu polski przemysł chce włączyć się do europejskich projektów kosmicznych. Chodzi przede wszystkim o mikrosatelity o wadze nieprzekraczającej 150 kg. 

Plan budowy rakiety jest więc kolejnym elementem Polskiej Strategii Kosmicznej ogłoszonej przez rząd we wrześniu. 

Więcej o: