Efekt Trumpa: rośnie złoto i... wirtualna waluta

Kamil Mizera
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wywołało spore zamieszanie na rynkach i giełdach. Efekt wyborów nie ominął również krypto-walut, których wartość rośnie.

Wynik wyborów w USA wpłynął na kursy walut, ceny akcji i surowców. O ile w dwóch pierwszych przypadkach odnotowano znaczące spadki, o tyle złoto umocniło swoją wartość (patrz: 8 wykresów, które mówią, co się stało w Ameryce).

Jest jeszcze jeden "beneficjent" Prezydenta Trumpa - wirtualne waluty. Najpopularniejsza - Bitcoin umocniła się w ciągu dzisiejszego dnia nawet o 3 proc.

Jak pokazuje CoinDesk USD Bitcoin Price Index, wartość Bitcoina wzrosła o 2,54 proc to 727 dolarów. W szczytowym momencie za Bitcoina należało zapłacić 738 dolarów. Podobny, procentowy wzrost wartości odnotowano również w relacji Bitcoina do chińskiej waluty. 

BitcoinBitcoin źródło: www.coindesk.com

Według serwisu Investing.com wartość Bitocoina wzrosła o prawie 3 proc.

BitcoinBitcoin źródło: www.investing.com

Co ciekawe, wzrost wartości Bitcoinów jest niezwykle podobny do wzrostu wartości złota, co zauważa Charlie Bilello z Pension Partners:

To podobieństwo wygląda jeszcze bardziej interesująco, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ceny złota zwykle rosną w "niespokojnych czasach". Złoto wciąż traktowane jest jako bezpieczna przystań, surowiec w który warto ulokować swoje środki finansowe by ustrzec się przed wahaniami na giełdach i niepewnymi kursami walut.

W tym kontekście wzrost wartości krypto-waluty, która w swojej esencji jest zaprzeczeniem "czegokolwiek namacalnego", a co więcej, nie stanowi rzeczywistej waluty w sensie uregulowanego przepisami środka płatniczego, jest dość zadziwiający. Oznaczać mogłoby to, że wirtualna waluta bywa traktowana jako dobry wybór do lokowania pieniędzy w przypadku kryzysów giełdowych i walutowych.

Choć raczej trudno spodziewać się, że banki czy instytucje finansowe będą lokować w Bitcoinach swoje środki "na wszelki wypadek", to już w przypadku przysłowiowego "Kowalskiego" nie jest to tak nierealne. Zwłaszcza, że znacznie prościej jest nabyć ten "surowiec" niż złoto.

Należy jednak pamiętać, że Bitcoin i jemu podobne wirtualne waluty są, w swym fundamencie, efektem działania komputerowego algorytmu i nie podlegają tradycyjnym procesom kształtowania kursu czy nadzorowi. Nie obce są więc tej walucie bańki spekulacyjne oraz cyberataki, przez które w szybkim czasie mogą "wyparować" dziesiątki milionów dolarów.

Więcej o:
Komentarze (5)
Zwycięstwo Trumpa - rośnie złoto i wirtualna waluta
Zaloguj się
 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  0

  Złoto rośnie? Jak taki np. ziemniak? Człowiek całe życie się uczy. Dotad myślałem, że to cena rosnie/spada. A tu nie, złoto rośnie ...

 • stachud

  Oceniono 3 razy -1

  22:06 - goldprice.org - złoto zdrożało dzisiaj o 0,1% - już nie piszcie tych głupot o złocie.

 • judas1

  Oceniono 7 razy -1

  Bitocoina?

  Byłem pewien ze Bitcoina...

 • kamil-t

  Oceniono 8 razy -4

  Ciekawą korelację między złotem a bitcoinem zauważono już znacznie wcześniej. Nawiasem mówiąc - nie piszczie, że bitcoin jest podatny na hakerów - to nie on jest podatny, tylko giełdy, które wymieniają go np. na dolary i vice versa. Giełdy NIE SĄ elementem zaprojektowanego systemu bitcoina, to raczej nieudolne dość interface między 'nowym" a "starym". Bitcoinów nie przechowuje sie na giełdzie, tylko na własnych potfelach. Natomiast fakt, że cenę bitcoina wyznacza tylko rynek, a nie czyjeś "ukazy" czy "dodruk" uważam akurat za jedną z istotniejszych zalet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX