Apple przeniesie produkcję iPhone'a do USA? Wszystko przez Trumpa. "Koszty mogą wzrosnąć dwukrotnie"

Daniel Maikowski
"Designed by Apple in California. Assembled in China" (Zaprojektowany przez Apple w Kalifornii. Zmontowany w Chinach). Ten napis widnieje od lat na prawie każdym urządzeniu Apple. Wkrótce może się to zmienić.

Serwis Nikkei Asian Review donosi o niezwykłej prośbie, którą szef Apple Tim Cook skierował do swoich dwóch chińskich partnerów – koncernów Foxconn oraz Pegatron.

„Apple w czerwcu spytał Foxconn i Pegatron, firmy które zajmują się produkcją iPhone’ów, o ewentualną możliwość przeniesienia produkcji do Stanów Zjednoczonych” – sugeruje anonimowe źródło. „Foxconn rozważa taki scenariusz, podczas gdy Pegatron odmówił przygotowania planu ze względu na obawy dotyczące kosztów”.

Inne źródło, którego słowa przytacza serwis, sugeruje, że przeniesienie produkcji iPhone’a do USA zwiększy koszty produkcyjne telefonu nawet dwukrotnie. Chiński Foxconn i tajwański Pegatron produkują ponad 200 mln iPhone’ów rocznie.

FOXCONN-RESULTS/FOXCONN-RESULTS/ Â Tyrone Siu / Reuters / REUTERS / REUTERS

Efekt Trumpa

Dlaczego Apple miałby w ogóle rozważać przeniesienie produkcji swojego telefonu do Stanów Zjednoczonych, skoro taki ruch mógłby wiązać się z gigantycznymi kosztami?

Odpowiedzią jest Donald Trump. Prezydent-elekt jeszcze w czasie kampanii wyborczej zapowiadał, że zrobi wszystko, aby amerykańskie firmy przestały produkować swoje towary w Chinach. Trump chce w ten sposób wzmocnić krajową gospodarkę.

„Sprawię, że Apple zacznie produkować swoje komputery i iPhone’y w naszym kraju, a nie w Chinach” – mówił w marcu Donald Trump. „W jaki sposób pomaga to naszej gospodarce, gdy te produkty powstają w Chinach?” – pytał.

W jaki sposób Donald Trump chce zmusić Apple do wycofania się z Chin? Jednym ze sposobów ma być nałożenie 45 proc. cła na import towarów z Państwa Środka.

Ta decyzja uderzyłaby nie tylko w Apple, ale wiele innych firm technologicznych, które produkują swoje urządzenia w Chinach, jak choćby Dell czy HP.

Z wyliczeń Daiwa Capital Market wynika, że w ten sposób Donald Trump osłabiłby PKB Chin o 4,8 proc., a chiński eksport do USA w ciągu trzech lat spadłby aż o 87 proc.

Oczywiście nie jest pewne, że Trump spełni swoją przedwyborczą „groźbę”. Nie zmienia to faktu, że Apple musi wziąć pod uwagę również najczarniejszy ze scenariuszy.

Jednocześnie gigant z Cupertino broni się przed zarzutami Trumpa o to, że nie wspiera amerykańskiej gospodarki. W opublikowanym oświadczeniu Apple przypomina, że stworzyło w USA ponad dwa miliony miejsc pracy dla inżynierów, sprzedawców oraz pracowników call-center, Firma podkreśla również, że współpracuje w z 8 tysiącami amerykańskich dostawców i „inwestuje w amerykańskie miejsca pracy oraz innowacje”.

APPLE-RESULTS/APPLE-RESULTS/ ISSEI KATO / REUTERS / REUTERS

iPhone droższy o 30, 40, a może 90 dolarów?

Jason Dedrick, profesor w School of Information Studies na Syracuse University w rozmowie z dziennikiem "The Wall Street Journal” podkreśla, że choć przeniesienie produkcji iPhone'a do USA wpłynęłoby na koszt urządzenia, to jednak nie możemy mówić o dwukrotnym wzroście kosztów produkcyjnych, co sugerują niektóre źródła.

Jego zdaniem, jeśli Apple udałoby się znaleźć wystarczającą liczbę pracowników w jednym miejscu, to koszt produkcji iPhone’a wzrósłby o ok. 30-40 dolarów. Powód? Koszta pracownicze stanowią jedynie niewielki procent końcowej ceny tego urządzenia.

Sytuacja skomplikowałaby się bardziej, gdyby firma z Cupertino została zmuszona do tego, aby w Stanach Zjednoczonych produkowano również poszczególne podzespoły, z których zbudowany jest iPhone. Obecnie gigant z Cupertino korzysta w tym zakresie z usług japońskich i koreańskich firm, które odpowiadają za takie elementy jak układy pamięci, ekran urządzenia czy moduł Wi-Fi.

Analitycy wyliczają, że gdyby wszystkie podzespoły iPhone’a powstawały Stanach, to koszt produkcji urządzenia wzrósłby nawet o 90 dolarów, a to mogłoby skłonić Apple do podniesienia końcowej ceny telefony o około 14 procent.

Z analizy IHS Markit wynika, że wyprodukowanie iPhone’a 7 z 32 GB pamięci to dla Apple koszt w ok. 225 dolarów. Rynkowa cena tego urządzenia to 649 dolarów.

Więcej o:
Komentarze (48)
Apple przeniesie produkcję iPhone'a do USA? Wszystko przez Trumpa. ?Koszty mogą wzrosnąć dwukrotnie?
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 19 razy 13

  W czym problem? Po przeniesieniu produkcji do USA, Apple dostanie troche ulg podatkowych. Zreszta chetnie zaplacilbym za produkty Apple troche wiecej za sam fakt, ze wspiera gospodarke USA a nie np. Chin.

 • mr.knox

  Oceniono 19 razy 11

  Ten lewicowy brukowiec juz kazdego dnia straszy Trumpem :). Tuz przed wyborami na tym lewicowym portalu straszono, ze kurs dolara zalamie sie w przypadku wygranej Trumpa:)) Wy juz nie jestescie smieszni a zrobiliscie sie zalosni. Z Apple tez moze byc tez odwrotnie niz straszycie. A dlaczego? Ruszcie tymi przesiaknietymi od antyamerykanskiej propagandy lbami...

 • invest_pl

  Oceniono 22 razy 10

  Obama jak rozmawiał w 2012 roku p tym z koncernami samochodowymi i z Apple - odpowiedzieli mu zgodnym chórem F^&* YOU. A tu proszę...

 • synthesian

  Oceniono 9 razy 7

  Koszty wzrosną, marża zmaleje, nie ma powodu do podwyżki cen. Taki sam schemat dla wszystkich firm, które wyprowadziły produkcję do Chin lub innych krajów z czystej zachłanności a nie potrzeby zaspokojenia popytu na rynkach lokalnych.

 • jiraya486

  Oceniono 17 razy 7

  90 dolarów? Żadna tragedia, aplowców będzie stać. A korpo które ucieka za granice powinno być karane, brawo Trump.

 • jot-23

  Oceniono 6 razy 4

  Czy jak te "roboty" Muzga bendom wszystko produkowac, to Muzg bedzie rozdawal "darmowa" pensje miliardowi chinczykow?

 • representation1

  Oceniono 10 razy 4

  To jest problem Apple, nie nasz
  ---------------------------------------
  Jest tyle dobrych telefonów. Po co się przejmować pseudostandardem.

 • karamustafafa

  Oceniono 10 razy 4

  Przeniesienie produkcji iPhone do USA oznacza więc wzrost cen iPhone, w zależności od modelu i ostatecznego scenariusza od 2,4 % do 10%. Dramat. Jak żyć? Wydaje mi się, ze kupujący iPhone mogą nie domknąć swoich domowych budżetów z tego powodu.

 • cichwoda

  Oceniono 10 razy 4

  rzad USA powiniem nalozyc 50% clo na produkty wykonane poza granicami I gitara...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX