Uwaga na fałszywe faktury. Klienci Play mogą mieć gigantyczne kłopoty

Robert Kędzierski
Play oficjalnie potwierdził: przestępcy rozsyłają sfałszowane faktury e-mail. Nieuważni klienci mogą mieć poważne kłopoty.

Fałszywe faktury znów zatruwają życie klientów Play. Ktoś podszywa się pod sieć i rozsyła sfałszowane e-maile.  Przedstawiciele firmy potwierdzili w rozmowie z RMF FM co najmniej kilkuset przypadków.

Dostajemy sygnały, że oszuści rozsyłają kolejną falę fałszywych faktur. Tym razem zawierają plik PDF jako załącznik. Pod żadnym pozorem NIE KLIKAJCIE w przyciski, które są w nim zawarte. Takie wiadomości najlepiej od razu kasować! Jeśli jesteście abonentami Play kwestię faktur możecie zawsze sprawdzić w bezpiecznym miejscu, jakim jest Play24. Nie dajcie się podejść oszustom.

- informuje sieć na swoim blogu. 

Czytaj też: Ransomware, phishing, malware - poznaj 7 zagrożeń czyhających na ciebie w e-świecie. 

Dotarliśmy do osoby, która otrzymała taką wiadomość. Szata graficzna i zawartość do złudzenia przypominają autentyczny komunikat Play. Jedyne co może budzić wątpliwości to nietypowa, często wyższa niż zwykle kwota widniejąca na fakturze.

Wiadomość zawiera odnośniki, dzięki którym możemy pobrać dokumenty lub zapłacić online. Kliknięcie któregokolwiek z linków w wiadomości może sprowadzić na użytkownika kłopoty. Po pierwsze dane do przelewu wskazane w sfałszowanej wiadomości są podmienione. Wysyłając przelew przekazujemy pieniądze przestępcom. Sieć komórkowa upomni się o nie, a my nie będziemy mieli wyjścia - będziemy musieli zapłacić drugi raz.

Pobieranie załączników może być jeszcze groźniejsze. Może zakończyć się zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem. To może prowadzić nawet do całkowitego wyczyszczenia konta

Zagrożeń płynących z reakcji na sfałszowanego e-maila jest więcej. Załącznik z fakturą może zawierać wirusa, który np. zablokuje dostęp do naszego komputera żądając okupu. Maszyna może też zostać zainfekowana przez oprogramowanie przejmujące wszystkie wpisywane znaki. Lepiej zatem zignorować wiadomość, jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do jej treści. 

Więcej o: