Uwaga na fałszywe faktury. Klienci Play mogą mieć gigantyczne kłopoty

Robert Kędzierski
Play oficjalnie potwierdził: przestępcy rozsyłają sfałszowane faktury e-mail. Nieuważni klienci mogą mieć poważne kłopoty.

Fałszywe faktury znów zatruwają życie klientów Play. Ktoś podszywa się pod sieć i rozsyła sfałszowane e-maile.  Przedstawiciele firmy potwierdzili w rozmowie z RMF FM co najmniej kilkuset przypadków.

Dostajemy sygnały, że oszuści rozsyłają kolejną falę fałszywych faktur. Tym razem zawierają plik PDF jako załącznik. Pod żadnym pozorem NIE KLIKAJCIE w przyciski, które są w nim zawarte. Takie wiadomości najlepiej od razu kasować! Jeśli jesteście abonentami Play kwestię faktur możecie zawsze sprawdzić w bezpiecznym miejscu, jakim jest Play24. Nie dajcie się podejść oszustom.

- informuje sieć na swoim blogu

Czytaj też: Ransomware, phishing, malware - poznaj 7 zagrożeń czyhających na ciebie w e-świecie. 

Dotarliśmy do osoby, która otrzymała taką wiadomość. Szata graficzna i zawartość do złudzenia przypominają autentyczny komunikat Play. Jedyne co może budzić wątpliwości to nietypowa, często wyższa niż zwykle kwota widniejąca na fakturze.

Wiadomość zawiera odnośniki, dzięki którym możemy pobrać dokumenty lub zapłacić online. Kliknięcie któregokolwiek z linków w wiadomości może sprowadzić na użytkownika kłopoty. Po pierwsze dane do przelewu wskazane w sfałszowanej wiadomości są podmienione. Wysyłając przelew przekazujemy pieniądze przestępcom. Sieć komórkowa upomni się o nie, a my nie będziemy mieli wyjścia - będziemy musieli zapłacić drugi raz.

Pobieranie załączników może być jeszcze groźniejsze. Może zakończyć się zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem. To może prowadzić nawet do całkowitego wyczyszczenia konta

Zagrożeń płynących z reakcji na sfałszowanego e-maila jest więcej. Załącznik z fakturą może zawierać wirusa, który np. zablokuje dostęp do naszego komputera żądając okupu. Maszyna może też zostać zainfekowana przez oprogramowanie przejmujące wszystkie wpisywane znaki. Lepiej zatem zignorować wiadomość, jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do jej treści. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Uwaga na fałszywe faktury. Klienci Play mogą mieć gigantyczne kłopoty
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 25 razy 9

  KIEDY W TYM KRAIKU TEGO TYPU NUMERY BĘDĄ TRAKTOWANE JAK FAŁSZOWANIE PIENIĘDZY ??? A tu stale zwala się wszystko na Kowalskiego. Działka od 15 lat z automatu poskromni apetyty cwaniaków.

 • jck12

  Oceniono 13 razy 5

  Śmierdzi z daleka sfrustrowanym T-Debajl

 • marek-wait

  Oceniono 1 raz 1

  To jest proste. Policja powinna namierzyć konta, zlokalizowac złodziei i wsadzić ich do więzienia. Ale w tym kraju jak zwykle problem bo operator i policja są leniami. Klienci maja się martwić.

 • spokojswiety

  Oceniono 2 razy 0

  Play stwarza klientom jeszcze większe problemy. A mianowicie agenci PLAY podpisują za plecami i bez wiedzy klientów PLAY umowy na ich dane lub na dane ich firm. Faktura jest wysyłana na jakiś dziwny adres mailowy zatem klient PLAY jest niczego nie świadomy. Potem po 3-ch okresach umowy są zrywane i naliczana jest kara umowna. Oczywiście PLAY zaczyna Cię wtedy ścigać i najmuje do tego firmę KRUK, która nęka Cię nawet nocami!!! Jest to wynikiem specyficznego systemu wynagrodzeń pracowników od ilości umów jaki posiadał a być może nadal posiada PLAY!!! Takie sprawy ciągną się miesiącami. Takie problemy ma w Polsce głównie PLAY bo mają straszny bałagan. Takie rzeczy zanim PLAY podejmuje akcje przeciwko swoim uczciwym klientom powinny być ucinane przez PLAY, tak żeby klient się nawet tego nie dowiedział, a pracownicy, którzy dopuścili się oszustwa powinni być wyrzucani z pracy oraz obciążeni wszelkimi kosztami. Oczywiście łatwiej jest działać na niekorzyść swojego klienta!!! To podobna sytuacja do tej jaką prezentuje nasza Policja łapiąca niewinnych kierowców w czasie, gdy piraci zarzynają ludzi na drogach!!!

 • tenare

  0

  Pan Zbyszek nie zajmuje się takimi pierdołami.

 • awbg

  Oceniono 2 razy 0

  Ponieważ Gazeta KAŻE logować się z KAŻDYM kolejnym komentarzem, mimo ZALOGOWANIA SIĘ NA JEJ STRONIE, a PRZED KOLEJNYM ZALOGOWANIEM, USUWA tekst komentarza, zamieszczanie komentarzy w takich warunkach staje się PARANOJĄ !!!

 • awbg

  0

  Zjawisko tworzenia MGŁY z suchego lodu, wrzuconego do wody PRZYDA SIĘ MACIEREWICZOWI i jego "profesorowi" z DYPLOMEM profesorskim Lufthansy. Wreszcie WIADOMO, skąd się pod Smoleńskiem wzięła MGŁA!!! Warto to też PODPOWIEDZIEĆ nieukom - prokuratorom, którzy NIE BYWALI na lekcjach fizyki ani chemii, bo zajmowali się przygotowaniami do ekshumacji ofiar katastrof komunikacyjnych.

 • 58ble

  0

  Raczej nikt nie sprzedał bazy, tylko wysyłają na adresy w jakiś tam sposób już kiedyś uwiarygodnione. Ja nie mam telefonu w Play a niby fakturę dostałem wczoraj i dzisiaj ponownie. I dostałem ją jedynie na konto używane do zakupów na allegro, na pozostałe konta a jest ich kilka (dwa adresy firmowe podane publicznie na stronach www) są czyste od tego spamu.

 • Senior Euhenio

  Oceniono 2 razy 0

  Jest na to PROSTY sposób: Niech firma PLay wykupi cyfrowy certyfikat i PODPISUJE wysyłane maile. W zasadzie każdy czytnik email (wlacznie z webowymi) pokaże poprawność takiego certyfikatu. W tej chwili, play podpisuje swoje wiadomości certyfikatem który.... (sic!) wystawili sobie sami - w związku z tym każdy czytnik traktuje go w najlepszym przypadku - jak powietrze. Smutne, że firma zarabiająca miliony nie chce zaintestować choć promila promili na zakup odpowiedniego certyfikatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX