Pierwszy rok działalności Campus Warsaw. Już jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

Uruchomiona rok temu na terenie Centrum Praskiego Koneser na warszawskiej Pradze przestrzeń Google dla startupów technologicznych może się już pochwalić konkretnymi sukcesami. Wygląda na to, że to dopiero początek, a następne 12 miesięcy przyniesie sporo zmian.

Przez rok działalności do Campus Warsaw zdecydowało się dołączyć ponad 8 tys. członków (w tym około 2 tys. założycieli lub pracowników startupów). W tym czasie społeczność skupiona wokół przestrzeni Google zorganizowała ponad 400 wydarzeń (spotkania z inwestorami, warsztaty, programy akceleracyjne), zaś władze Campusu stworzyły 132 programy dla startupów technologicznych.

Przestrzeń eventowa Campus WarsawPrzestrzeń eventowa Campus Warsaw źródło: materiały prasowe

Wśród nich warto wymienić cztery następujące inicjatywy:

1. Campus Exchange: Central and Eastern Europe - pięciodniowy program stworzony w celu przyspieszenia światowej ekspansji startupów z Europy Środkowo-Wschodniej. W 2016 roku odbyły się aż trzy edycje CEE Exchange, w których wzięło udział 26 startupów z 9 krajów: Czech, Chorwacji, Mołdawii, Belgii, Litwy, Rumunii, Litwy, Bułgarii i Polski.

2. Campus Startup School - oparta na praktyce edukacja wspierająca rozwój założycieli startupów i ich zespołów. Campus Startup School dostarcza umiejętności niezbędnych w rozwijających się startupach.

3. Campus Mentoring - 350 godzin mentoringowych dotyczących różnych zagadnień - od rozwoju biznesu po marketing.

4. Campus Global Programs - programy i wydarzenia na całym świecie zidentyfikowane przez Campus, na które wysyłane są startupy z Polski lub regionu. Dotychczas przedsiębiorcy związani z Campus Warsaw odwiedzili San Francisco, Londyn i Seul, a wkrótce odwiedzą Tel Awiw.

Przestrzeń coworkingowa w Campus WarsawPrzestrzeń coworkingowa w Campus Warsaw źródło: materiały prasowe

Członkowie Campus Warsaw to bardzo zróżnicowana grupa, na którą składają się obywatele aż 28 narodowości. Poza Polakami największa grupa pochodzi z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Aż 34 proc. tej społeczności stanowią kobiety. Przestrzeń coworkingową zapewnia partner Campus Warsaw, czyli TechHub Warsaw. Obecnie gości ona 44 startupy z 14 różnych branż (finansowo-technologicznej, ubezpieczeń, handlu elektronicznego, marketingu cyfrowego.

Jak mówi Rafał Plutecki, szef Campus Warsaw:

Campus Warsaw ma wiele planów na przyszły rok. Po pierwsze chcielibyśmy, żeby Polska i cały nasz region były bardziej kojarzone z innowacjami. Chcemy także oferować jeszcze większe bezpośrednie wsparcie dla startupów na miejscu. Po roku działalności zidentyfikowaliśmy około 30 spółek, które z fazy koncepcyjnej weszły w fazę gwałtownego rozwoju - będziemy się starali stale je wspierać, oferując mentoring i pomoc w Campusie, ale również proponując udział w wielu wydarzeniach na całym świecie. Do rozwoju potrzebna nam jest również większa przestrzeń, dlatego w pierwszej połowie 2017 r. nasza społeczność będzie miała do dyspozycji nowe miejsce.

Nowa siedziba Campus Warsaw zaplanowana na 2017 rokNowa siedziba Campus Warsaw zaplanowana na 2017 rok źródło: materiały prasowe

W planach na 2017 rok Campus Warsaw ma przeprowadzkę do większego budynku na terenie Centrum Praskiego Koneser. Możemy liczyć na większą kawiarnię, która pomieści nawet 170 osób oraz przestrzeń eventową na 250 osób. Oczywiście zwiększeniu ulegnie również przestrzeń coworkingowa, gdzie na dwóch będzie mogło pracować 145 osób. Otwarcie nowej siedziby planowane jest na pierwszą połowę przyszłego roku.

Więcej o: