Wprowadzenie cyfrowej technologii nadawania programów telewizyjnych pozwoliło na lepsze wykorzystanie dostępnych częstotliwości. Zaowocowało to tym, że w ramach jednej paczki danych można było przesyłać więcej informacji audio-wideo, dość podobnie jak w przypadku internetu. Zaletą jest to, że cyfrowy strumień danych może zawierać dodatkowe informacje, takie jak wielojęzyczne napisy, dodatkową przestrzenną ścieżkę dźwiękową, elektroniczny program telewizyjny (EPG – Electronic Program Guide). Pozwala także odbierać programy w wysokiej rozdzielczości i jest stabilniejszy, mniej podatny na zakłócenia.
By można było nadawać w formie cyfrowej za pomocą fal radiowych, strumień danych musi być skompresowany w standardzie MPEG-4 (H.264). W Polsce i Europie stosowany jest format DVB-T.
TRUE GRIT Photo Credit: Wilson Webb / Wilson Webb
Za każdym więc razem, gdy oglądamy program telewizyjny w dobrej jakości, możemy dobrać do niego napisy lub sprawdzić jego opis bezpośrednio na ekranie - wszystko to i znacznie więcej zawdzięczamy temu, że w Polsce wdrożono cyfrową telewizję naziemną.
Obecnie działają 4 multipleksy ogólnopolskie: MUX-1, MUX-2, MUX-3 i niedawno uruchomiony, MUX-8. Nadawcą sygnału multipleksu 8 jest firma Emitel. To właśnie na nim znajdziemy wspomniane wyżej, nowe kanały telewizyjne. Na chwilę obecną MUX-8 dostępne jest dla 81 proc. Polaków, a do końca roku powinna być dostępna dla 90 proc.
2 grudnia 2016 roku startuje nowy kanał telewizyjny Metro TV, produkowany przez Green Content, spółkę z Grupy Agora. Jest jednym z 4 nowych kanałów, które wykorzystują niedawno uruchomiony 8 multipleks telewizyjny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
Metro TV to nowy kanał telewizyjny, który obok Zoom TV, WP1 i Nova TV znalazł swoje miejsce na MUX-8 (ósmy multipleks telewizyjny). Jest to też nowa propozycja dla polskich telewidzów, która łączyć będzie tradycyjną ramówkę telewizyjną z nowoczesnymi formatami, znanymi dobrze z internetu.
Program stacji opiera się na dwóch filarach: mocnej ofercie filmowo-serialowej oraz produkcjach dokumentalnych poświęconych stylowi życia. I tak obok siebie będzie można zobaczyć popularne seriale, jak chociażby Pod Kopułą (Under the Dome), jak również WideoNewsy przygotowywane przez zespół Gazeta.pl. W ramówce znajdziemy również „Crash test" Dominiki Wielowieyskiej, czy program kulturalny P.I.W.O. prowadzony przez Mikołaja Lizuta.
Metro TV źródło: Metro TV
Najważniejsze jest to, że nowe kanału telewizyjne będą dostępny zupełnie za darmo. A to dzięki cyfrowej telewizji naziemnej. Wystarczy telewizor i antena, by móc je oglądać.
Będą one również dostępne w ramach ofert abonamentowych u operatorów kablowych i satelitarnych.
Zobacz, co zrobić, by oglądać nowe kanały
Uruchomienie nowego, ogólnopolskiego multipleksu wiąże się również z udzieleniem koncesji na nadawanie oraz związanymi z tym opłatami. O nadaniu koncesji decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV). Koszt koncesji w przypadku Agory to 13,5 mln złotych na 10 lat. Oprócz tego nowi gracze na telewizyjnym rynku muszą zapłacić nadawcy sygnału, czyli Emitelowi. Sama tylko Grupa Agora do 2025 roku zapłaci z tego tytułu 62 mln złotych.
Metro Metro