Nowe kanały TV. Całkowicie za darmo dzięki cyfrowej telewizji naziemnej

Kamil Mizera
Lipiec 2013 roku. Wtedy to dokonał się ostatni akt szykowanej od 1996 roku cyfrowej rewolucji w telewizji naziemnej w Polsce. 23 lipca wyłączono ostatni nadajnik analogowy, tym samym kończąc erę, która w naszym kraju trwała od 1952 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy polski program telewizyjny. Na czym polega ta rewolucja?

Od telewizji analogowej do cyfrowej

Wprowadzenie cyfrowej technologii nadawania programów telewizyjnych pozwoliło na lepsze wykorzystanie dostępnych częstotliwości. Zaowocowało to tym, że w ramach jednej paczki danych można było przesyłać więcej informacji audio-wideo, dość podobnie jak w przypadku internetu. Zaletą jest to, że cyfrowy strumień danych może zawierać dodatkowe informacje, takie jak wielojęzyczne napisy, dodatkową przestrzenną ścieżkę dźwiękową, elektroniczny program telewizyjny (EPG – Electronic Program Guide). Pozwala także odbierać programy w wysokiej rozdzielczości i jest stabilniejszy, mniej podatny na zakłócenia.

By można było nadawać w formie cyfrowej za pomocą fal radiowych, strumień danych musi być skompresowany w standardzie MPEG-4 (H.264). W Polsce i Europie stosowany jest format DVB-T.

TRUE GRITTRUE GRIT Photo Credit: Wilson Webb / Wilson Webb

Za każdym więc razem, gdy oglądamy program telewizyjny w dobrej jakości, możemy dobrać do niego napisy lub sprawdzić jego opis bezpośrednio na ekranie - wszystko to i znacznie więcej zawdzięczamy temu, że w Polsce wdrożono cyfrową telewizję naziemną.

Obecnie działają 4 multipleksy ogólnopolskie: MUX-1, MUX-2, MUX-3 i niedawno uruchomiony, MUX-8. Nadawcą sygnału multipleksu 8 jest firma Emitel. To właśnie na nim znajdziemy wspomniane wyżej, nowe kanały telewizyjne. Na chwilę obecną MUX-8 dostępne jest dla 81 proc. Polaków, a do końca roku powinna być dostępna dla 90 proc.

Nowe kanały TV

2 grudnia 2016 roku startuje nowy kanał telewizyjny Metro TV, produkowany przez Green Content, spółkę z Grupy Agora. Jest jednym z 4 nowych kanałów, które wykorzystują niedawno uruchomiony 8 multipleks telewizyjny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. 

Metro TV to nowy kanał telewizyjny, który obok Zoom TV, WP1 i Nova TV znalazł swoje miejsce na MUX-8 (ósmy multipleks telewizyjny). Jest to też nowa propozycja dla polskich telewidzów, która łączyć będzie tradycyjną ramówkę telewizyjną z nowoczesnymi formatami, znanymi dobrze z internetu.

Program stacji opiera się na dwóch filarach: mocnej ofercie filmowo-serialowej oraz produkcjach dokumentalnych poświęconych stylowi życia. I tak obok siebie będzie można zobaczyć popularne seriale, jak chociażby Pod Kopułą (Under the Dome), jak również WideoNewsy przygotowywane przez zespół Gazeta.pl. W ramówce znajdziemy również „Crash test" Dominiki Wielowieyskiej, czy program kulturalny P.I.W.O. prowadzony przez  Mikołaja Lizuta.

Metro TVMetro TV źródło: Metro TV

Najważniejsze jest to, że nowe kanału telewizyjne będą dostępny zupełnie za darmo. A to dzięki cyfrowej telewizji naziemnej. Wystarczy telewizor i antena, by móc je oglądać. 

Będą one również dostępne w ramach ofert abonamentowych u operatorów kablowych i satelitarnych.

 Zobacz, co zrobić, by oglądać nowe kanały 

 

MUX-8 to nie tylko nowe kanały, ale również pieniądze

Uruchomienie nowego, ogólnopolskiego multipleksu wiąże się również z udzieleniem koncesji na nadawanie oraz związanymi z tym opłatami. O nadaniu koncesji decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV). Koszt koncesji w przypadku Agory to 13,5 mln złotych na 10 lat. Oprócz tego nowi gracze na telewizyjnym rynku muszą zapłacić nadawcy sygnału, czyli Emitelowi. Sama tylko Grupa Agora do 2025 roku zapłaci z tego tytułu 62 mln złotych.

MetroMetro Metro

 

 SPRAWDŹ, JAK OGLĄDAĆ NAS ZA DARMO

Więcej o: