Google od 2017 roku w całości zasilane energią ze źródeł odnawialnych

Globalna infrastruktura Google od przyszłego roku przejdzie w 100 proc. na konsumpcję energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Pierwotne plany firmy zakładały osiągnięcie tego punktu dopiero w 2025 roku.

Google jako jeden z pierwszych koncernów technologicznych zdecydował się na długoterminowe zakupy energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Już w 2010 roku firma dokonała pierwszej poważnej transakcji tego typu kupując całą energię elektryczną pochodzącą ze 114-megawatowej farmy wiatrowej w stanie Iowa.

Dziś w oficjalnym komunikacie przedstawiciele Google poinformowali o długoterminowych kontraktach na dostawy w sumie 2,6 GW (2600 megawatów) energii elektrycznej w całości pochodzącej od dostawców energii odnawialnej (elektrownie wiatrowe oraz słoneczne).

Taka ilość energii ma zapewnić funkcjonowanie globalnej infrastruktury Google (w tym centrów danych oraz biur giganta). Koncern nie poprzestanie na kupowaniu energii. Zamierza inwestować w budowę kolejnych źródeł. Już teraz wspiera ponad 20 projektów tego typu na całym świecie.

Zdaniem szefów Google, przez ostatnie sześć lat koszty pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru oraz słońca spadły dość drastycznie (odpowiednio o 60 i 80 proc.), czyniąc energię odnawialną dużo bardziej opłacalną od paliw kopalnych. Koszty energii elektrycznej pochłaniają większość nakładów finansowych w przypadku dużych centrów danych.

Zakupy energii ze źródeł odnawialnych przez firmy z sektora technologicznegoZakupy energii ze źródeł odnawialnych przez firmy z sektora technologicznego źródło: Google

Oczywiście nie tylko Google jest zainteresowane pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Kilka miesięcy temu Amazon poinformował o swoim największym dotychczas projekcie 253-megawatowej elektrowni wiatrowej w Texasie oraz kilku kolejnych farmach solarnych, które powstaną w stanie Virginia. Ostatecznym celem dla firmy pozostaje przesiadka infrastruktury AWS (Amazon Web Services) w całości na źródła odnawialne.

Podobne inicjatywy uruchamiają również inni giganci świata technologii - Microsoft, Apple oraz Facebook. Ten ostatni buduje w Irlandii nowe centrum danych, które w całości ma być zasilane energią z elektrowni wiatrowych.

Ogłoszenie Google zbiega się w czasie z otwarciem nowego centrum danych internetowego giganta w holenderskim Eemshaven, które od pierwszego dnia działalności jest w 100 proc. zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Więcej o: