Dobre wieści! W drugiej połowie 2017 roku spadnie liczba i skuteczność ataków ransomware.

Mniej zagrożeń ransomware, wykorzystanie dronów przez hakerów, wzrost liczby ataków socjotechnicznych, skomplikowane ataki mobilne, włamania do inteligentnych domów, ale też lepszy poziom współpracy firm i instytucji w zakresie walki z cyberprzestępczością. Co jeszcze czeka świat w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2017 roku?
embed

Firma Intel Security opublikowała raport McAfee Labs 2017 Threats Predictions Report , który opisuje 14 prognozowanych trendów w obszarze zagrożeń w 2017 roku. Raport powstał na podstawie opinii 31 ekspertów z Intel Security.

- McAfee Labs od wielu lat bada, analizuje i obserwuje rynek cyberbezpieczeństwa. Na podstawie jego rozwoju, dynamiki, zachowań oszustów i kierunku ewolucji systemów ochrony jest w stanie przewidzieć najbliższą przyszłość tego sektora. To ważne, bo wiedząc, czym dysponują hakerzy, możemy lepiej przygotować się do odpierania ataków ? tłumaczy Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security. ? Każda nowa technika obrony jest skuteczna, dopóki cyberprzestępcy nie stworzą mechanizmów uniku i obejścia. Aby pokonać przeciwnika, musimy nie tylko dogłębnie znać środowisko zagrożeń, ale również zmienić dynamikę ataku i obrony. Im więcej zatem wiemy o tym, jak działają cyberprzestępcy i co zamierzają, tym lepiej.

Prognoza zagrożeń na rok 2017

Raport dotyczący zagrożeń w 2017 roku obejmuje bardzo szeroki zakres, w tym zagrożenia typu ransomware, zaawansowane ataki skierowane na sprzęt i oprogramowanie firmware oraz urządzenia IoT (inteligentny dom), wykorzystanie uczenia maszynowego do ataków socjotechnicznych oraz rozwój współpracy między branżą a aparatem ścigania:

 • W drugiej połowie 2017 roku spadnie liczba i skuteczność ataków ransomware.
 • Spadnie liczba ataków wykorzystujących luki w systemie Windows, natomiast coraz częściej na celowniku cyberprzestępców będzie oprogramowanie infrastruktury i wirtualizacji.
 • Zaawansowani cyberprzestępcy będą w większym stopniu atakować sprzęt komputerowy i oprogramowanie firmware.
 • Hakerzy używający oprogramowania na laptopach będą podejmowali próby ataków z wykorzystaniem dronów (dronejacking) dla różnych celów przestępczych lub związanych z haktywizmem, czyli użyciem komputerów i sieci do promowania celów społecznych i politycznych.
 • Ataki mobilne będą łączyć blokadę urządzeń z kradzieżą danych logowania, co pozwoli złodziejom uzyskać dostęp do rachunków bankowych i kart kredytowych.
 • Wirusy w Internecie rzeczy umożliwią włamanie się do ?inteligentnego domu?, a wykrycie takiego incydentu może potrwać nawet kilka lat.
 • Uczenie maszynowe przyspieszy wzrost liczby zaawansowanych ataków socjotechnicznych.
 • Fałszywe reklamy i kupowane ?lajki? będą nadal podkopywać zaufanie.
 • Wojny reklamowe osiągną apogeum, a nowe techniki używane przez reklamodawców będą kopiowane przez hakerów, aby zwiększyć zakres rozprzestrzeniania wirusów.
 • Haktywiści odegrają ważną rolę w ujawnianiu problemów dotyczących prywatności.
 • Wzmożona współpraca między organami ścigania a branżą zaowocuje skutecznymi akcjami, które osłabią cyberprzestępczość.
 • Udostępnianie informacji o zagrożeniach zanotuje znaczny rozwój w 2017 roku.
 • Szpiegostwo cybernetyczne stanie się równie powszechne w sektorze prywatnym i światku przestępczym , ale też na arenie polityki państw narodowych.
 • Gracze w branży bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego będą współpracować, aby lepiej chronić produkty przed zagrożeniami cyfrowymi.

Więcej informacji o prognozach McAfee Labs na rok 2017 można znaleźć na blogu .

Prognozy dotyczące bezpieczeństwa chmury i Internetu rzeczy

McAfee Labs w swoim najnowszym raporcie przedstawia również prognozy dotyczące bezpieczeństwa chmury i Internetu rzeczy w ciągu najbliższych 2-4 lat, w tym trendów w zakresie zagrożeń, gospodarki, polityki i regionów. Na podstawie wniosków, do jakich doszli specjaliści z Intel Security, można określić również reakcje producentów urządzeń, dostawców usług w chmurze i sprzedawców zabezpieczeń.

Kluczowe wyzwania dla branży

Część raportu dotycząca trudnych problemów wskazuje, że branża powinna poprawić skuteczność obrony przed zagrożeniami poprzez redukcję asymetrii informacji między atakującymi a obrońcami, zwiększenie kosztów lub obniżenie potencjalnych zysków z ataku, poprawę widoczności zdarzeń, lepszą identyfikację wykorzystania autentycznych elementów, usprawnienie ochrony danych rozproszonych oraz wykrywanie i ochronę w środowiskach bezagentowych.