Hakerzy udają ofiary wojny w Syrii. Każą zapłacić okup lub zainfekować komputery przyjaciół

Robert Kędzierski
W sieci pojawił się nowy groźny wirus . Cyberprzestępcy blokują komputer ofiary, podając się za ofiary wojny w Syrii. Są jednak na tyle "wspaniałomyślni", że zrezygnują z okupu za odzyskanie plików, o ile ofiara zarazi komputery swoich znajomych.

Cyberprzestępcy zrobią wiele, by wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Jedna z najnowszych technik to wciąganie ofiar do przestępczego procederu.

Forbes opisuje nowy wirus o nazwie Popcorn Time, który po zablokowaniu komputera ofiary przedstawia jej "propozycję nie do odrzucenia". Internauta musi wpłacić 1 bitcoin okupu (ok. 3500 złotych), inaczej na zawsze straci dostęp do swoich danych. Dysk zostaje bowiem zaszyfrowany. Ofiara ma też inne wyjście - może skorzystać z "programu afiliacyjnego" i wykupić swoje dane, zarażając komputery innych osób.

Czytaj też: Ransomware nie zawsze jest groźny. Niektóre infekcje można wyleczyć tą szczepionką. 

Przestępcy próbują jednocześnie przekonać, że sami są ofiarami. Podają się za pokrzywdzonych w wojnie w Syrii.

Jesteśmy grupą studentów informatyki z Syrii. [...] Od 2011 roku w naszym kraju zginęło pół miliona osób, pięć milionów to uchodźcy. Ja sam straciłem oboje rodziców i młodszą siostrę w 2015 roku. Najtragiczniejsze jest to, że gdy strony konfliktu ze sobą walczą nikt nie przejmuje się losem zwykłych ludzi, którzy cierpią i patrzą każdego dnia na śmierć swoich bliskich. Świat milczy, nikt nam nie pomaga, dlatego zdecydowaliśmy się na takie działania.

- informują twórcy wirusa licząc na "zmiękczenie" swoich ofiar. 

Dodają też:

Możesz być pewny, że przekazane przez ciebie pieniądze przeznaczymy na leki, żywność i schronienie. Przepraszamy, że zmuszamy cię do okupu, ale to dla nas jedyny sposób, by przeżyć.

Wirus PopcornWirus Popcorn Fot. za Forbes

Trudno zweryfikować prawdomówność hakerów. Nie muszą dotrzymać żadnej ze swoich deklaracji. Odblokowanie komputera po przekazaniu okupu czy przystąpieniu do "programu partnerskiego" nie są pewne. Powoływanie się na ofiary wojny również może nie mieć żadnego potwierdzenia w faktach. 

Twórcy ransomware stosują coraz więcej sztuczek , by zmusić ofiary do wpłaty pieniędzy. Pamiętajmy, że chodzi o pieniądze, a nie żadne szczytne cele.