Wielki powrót Nokii na salę sądową. Finowie właśnie pozwali Apple za naruszanie patentów

Daniel Maikowski
W środę Nokia wystosowała oświadczenie, w którym poinformowała o złożeniu pozwów przeciwko Apple, w których zarzuca konkurentowi naruszenie szeregu patentów. W odpowiedzi firma z Cupertino określiła Nokię mianem "trolla patentowego".

Niedawno do sieci trafiły nieoficjalne informacje dotyczące nowych smartfonów Nokii. Okazuje się, że już na początku przyszłego roku Finowie chcą powrócić na mobilny rynek z co najmniej dwoma nowymi urządzeniami.

Wcześniej jednak Nokia chce policzyć się ze swoim dawnym rywalem Apple, który pod koniec ostatniej dekady wypchnął fińską firmę z rynku smartfonów. Nie jest tajemnicą, że to właśnie debiut iPhone’a w dużym stopniu przyczynił się do spadku popularności telefonów Nokii. Później Finowie musieli ratować się nieudanym „małżeństwem” z Microsoftem. A reszta jest już historią.

Teraz Nokia zamierza wyrównać dawne rachunki. W środę Finowie opublikowali oświadczenie, w którym poinformowali o złożeniu szeregu pozwów przeciwko Apple w niemieckich i amerykańskich sądach.

Czytaj też: Ten człowiek ma sprawić, że cały świat znów pokocha smartfony Nokia. Nie zazdroszczę mu zadania

32 patenty

Nokia przypomniała, że w 2011 roku zawarła z Apple porozumienie, na mocy którego amerykański gigant otrzymał prawo do wykorzystania w swoich urządzeniach części patentów należących do portfolio Nokia Technologies. Szacuje się, że wartość tego porozumienia wyniosła 720 mln dolarów.

W kolejnych latach firma z Cupertino miała jednak bezprawnie korzystać z innych patentów Nokii. Apple miał również odrzucić szereg ofert Finów, w których proponowali oni sprzedaż licencji na te rozwiązania.

„Poprzez stałe inwestycje w badania i rozwój, Nokia stworzyła lub przyczyniła się do stworzenia wielu fundamentalnych technologii, które są dziś stosowane w urządzeniach mobilnych, w tym produktach Apple” – napisał w oświadczeniu Ilkka Rahnasto, szef oddziału patentowego Nokii. „Po kilku latach negocjacji, w których staraliśmy się porozumieć z Apple w kwestii korzystania z tych patentów, postanowiliśmy podjąć działania, by bronić naszych praw” – dodał.

Zdaniem Nokii, Apple bezprawnie korzystał z co najmniej 32 należących do niej patentów. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące ekranu, anteny, interfejsu użytkownika czy samego oprogramowania. Aż 8 patentów dotyczy kodeku wideo h.264, który Apple wykorzystuje w większości swoich urządzeń. Nokia twierdzi, że firma z Cupertino – w przeciwieństwie do innych firm - nie zaakceptowała opłat licencyjnych zaproponowanych przez Finów.

Czytaj też: Wielki powrót Nokii? Finowie zapłacili 170 mln euro za tę firmę. Chcą podbić rynek inteligentnych gadżetów

Apple kontratakuje

W rozmowie z serwisem TechChrunch rzecznik Apple w zdecydowany sposób odciął się od zarzutów stawianych przez Nokię. Jego zdaniem działania podjęte przez Finów, to próba bezprawnego wyłudzenia tantiem.

 „Szanujemy własność intelektualną i zawsze byliśmy gotowi zapłacić uczciwą cenę w celu zabezpieczenia praw patentowych obejmujących technologie wykorzystane w naszych produktach” – podkreślił rzecznik Apple. „Niestety Nokia odmawia nam udzielenia licencji na swoje patenty na uczciwych zasadach i stosuje obecnie taktykę trolla patentowego, próbując wyłudzić pieniądze od Apple i roszcząc sobie prawa do pomysłów Apple, z którymi nie miała nic wspólnego” – dodał.

Wcześniej  firma z Cupertino poinformowała o złożeniu pozwu przeciwko grupie firm trzecich, które znajdują się w posiadaniu patentów fińskiego koncernu.

W swoim pozwie Apple twierdzi, że Nokia posiada już umowy licencyjne na korzystanie z jej patentów, które zostały zawarte na rozsądnych i uczciwych warunkach. Finowie mieli jednak przekazać prawa do tych patentów innym podmiotom, w celu uzyskania dodatkowych dochodów z ich tytułu. Zdaniem Amerykanów jest to nieuczciwa praktyka, która bezpośrednio uderza w Apple i inne technologiczne firmy.

Więcej o:
Komentarze (25)
Wielki powrót Nokii na salę sądową. Finowie właśnie pozwali Apple za naruszanie patentów
Zaloguj się
 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 24 razy 18

  "Cupertino określiła Nokię mianem "trolla patentowego".

  Zaraz, zaraz, a czy to przypadkiem nie Ejpl swego czasu chciał opatentować prostokątny kształt swojego srajfona, wywołując tym powszechne rozbawienie i kpiny?

 • szyderca_jurek1980

  Oceniono 19 razy 13

  Apple - firma która pozwała polską firmę o nazwę strony a.pl bo podczas czytania przypomina apel.
  haha

 • jck12

  Oceniono 5 razy 3

  Stracili okazję żeby nic nie mówić.

 • ksobier

  Oceniono 7 razy 3

  Nosił wilk razy kilka... Kto tu jest największym trollem patentowym? Apple i Samsung

 • szczur_z_kanalu

  Oceniono 1 raz 1

  hahahhahahaha największy troll patentowy w historii świata wyzywa innych od trolli :))) To jest ta sama firma, która opatentowała nawet sposób ustawienia stołów i krzeseł w swoich świątyniach badziewia :)))

 • lolik52

  Oceniono 7 razy 1

  „Niestety Nokia odmawia nam udzielenia licencji na swoje patenty na uczciwych zasadach i stosuje obecnie taktykę trolla patentowego, próbując wyłudzić pieniądze od Apple i roszcząc sobie prawa do pomysłów Apple, z którymi nie miała nic wspólnego” – dodał.

  -wychodzi na to że finowie mają rację,z tego tekstu wynika że kał-boje nie mogli dogadać się co do ceny i postanowili skręcić technologie a teraz skarżą się że chcieli kupić ale im kasy brakło i musieli po prostu ukraść!
  Zawsze wierzyłem że finowie to geniusze w tej branży a kał boje jak zwykle jak nie drenaż mózgów to kradzież patentów,zbyt wszystko u nich toporne aby telefon zrobić przyzwoity bez machlojki...

 • madass07

  Oceniono 7 razy 1

  zabawnie brzmią słowa "trolla patentowego" z ust ludzi, którzy notorycznie kradną cudze pomysły podpisując się pod nimi i płacąc dopiero jak im sądy nakażą. Zgniłe jabłko to największy syf dla baranów podążających za metką Jobs wiadomo kim był i taka sama jest jego firma. W poważaniu użytkownicy niech bulą za absolutnie wszystko. Słuchawki do najnowszego jabłka to kwintesencja skur....a tej firmy

 • nabbuko

  Oceniono 7 razy 1

  ajfon srajfon to największy wyłudzacz kasy w branży

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX