Oto najłatwiejsze i najtrudniejsze smartfony do rozebrania oraz naprawy

Z rankingu iFixit, serwisu zajmującego się demontażem i naprawianiem elektroniki użytkowej wynika, że w mijającym roku w kategorii smartfonów najprościej było rozebrać i naprawić LG G5. Najniższe oceny w zestawieniu dostały natomiast dwa flagowce Samsunga - Galaxy S7 i S7 Edge.

iFixit rozkłada na czynniki pierwsze między innymi smartfony popularnych marek i ocenia zarówno łatwość ich demontażu, jak i samodzielnej naprawy (wymiany) poszczególnych modułów urządzenia. Smartfony plusują za modułową budowę, wymienne baterie, możliwość stosowania standardowych narzędzi do demontażu, a także łatwość wymiany uszkodzonego ekranu. Z drugiej strony, punkty odbierane są za skomplikowane procedury otwierania obudowy, przesadne stosowanie kleju oraz elementów połączonych na stałe procesem lutowania.

Tegoroczny ranking wśród popularnych smartfonów bezapelacyjnie wygrał LG G5 otrzymując najwyższy wynik 8 punktów. Specjaliści iFixit docenili w nim możliwość samodzielnej wymieniany baterii oraz modułową konstrukcję w środku umożliwiającą łatwą wymianę uszkodzonych komponentów. Równie wysoki wynik otrzymały dwa najnowsze smartfony Google - Pixel oraz Pixel XL. Większość części w środku połączone jest ze sobą w sposób nie sprawiający problemów przy serwisowaniu. Jedyny problem sprawia dostanie się do środka  sklejonej obudowy.

Ranking iFixit - najłatwiejsze i najtrudniejsze smartfony w demontażu oraz naprawieRanking iFixit - najłatwiejsze i najtrudniejsze smartfony w demontażu oraz naprawie źródło: iFixit

Nieco gorzej w rankingu iFixit wypadają smartfony Apple. O ile wymiana baterii oraz wyświetlacza w iPhonie 7 i 7 Plus nie nastręcza większych problemów, rozebranie obudowy tych smartfonów wymaga użycia aż czterech różnych śrubokrętów. Z kolei w iPhonie SE podczas próby serwisowania urządzenia może dojść do uszkodzenia kabla obsługującego skaner linii papilarnych Touch ID.

Czytaj też: Słuchawek Apple AirPods nie da się naprawić. Sprawdzili to specjaliści z iFixit

Słaby wynik Galaxy S7

Na samym dole zestawienia znalazły się dwa ostatnie flagowce Samsunga - modele Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Zdaniem iFixit, oba telefony są wyjątkowo trudne w rozebraniu oraz serwisowaniu, ze względu na zastosowanie dużej ilości szkła oraz kleju w ich konstrukcji. Co ciekawe, nieco lepiej poradził sobie niedawno wycofany z rynku ze względu na problemy z baterią Galaxy Note 7, osiągając w rankingu jeden punkt więcej od nich.

 

Więcej o: