Rejestracja kart SIM. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wyłączą ci telefon

Robert Kędzierski
Korzystający z telefonu "na kartę" tylko do 1 lutego 2017 roku mają czas na zarejestrowanie swojej karty SIM. Kto zapomni o tym obowiązku, nie będzie mógł wykonywać i odbierać połączeń. Jak uniknąć problemów?

Zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną w Polsce nie można już kupić aktywowanych kart SIM w ofercie "na kartę". Nowy numer przed aktywacją trzeba zarejestrować u operatora. Obowiązek ten obejmuje również karty zakupione przed wejściem ustawy w życie - w tym wypadku konsumenci mają czas na rejestrację do 1 lutego 2017. Po tym okresie wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS będzie niemożliwe.

Czytaj też: Minister Błaszczak straszy, prawnik uspokaja. Warto poznać opinię eksperta w sprawie handlu kartami SIM.

Co jest potrzebne do rejestracji karty?

Do rejestracji karty SIM niezbędny jest dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy nie wchodzi w grę) oraz sama karta. Operator musi bowiem wiedzieć, że jesteśmy jej posiadaczami.

Czy w salonie mogą skopiować twój dowód osobisty?

W odróżnieniu od praktyk stosowanych przez niektórych operatorów tuż po wejściu w ustawy w życie, dziś jest już jasne, że rejestracja numeru nie może być pretekstem do kopiowania naszego dokumentu tożsamości. Pracownik salonu nie ma prawa go kserować, skanować lub fotografować.

Niezarejestrowane karty SIM zamilknąNiezarejestrowane karty SIM zamilkną Fot. Pexels/FreePik/Robert Kędzierski

Jak zarejestrować kartę - operatorzy tradycyjni 

W przypadku dużych operatorów, mających sieć placówek, sprawa jest prosta. Należy udać się do salonu i wyrazić chęć rejestracji. W niektórych placówkach mogą nas zapytać o to, czy chcemy dokonać rejestracji "pełnej" czy "antyterrorystycznej". Pierwsza umożliwi późniejsze przeniesienie numeru, druga nie. 

Rejestracja poza salonem

Orange, oprócz salonów, umożliwia rejestrację na Poczcie, a także u listonoszy. Rejestracja jest również możliwa w punktach Ruch i w sklepach Media Expert. Plus także prowadzi rejestracje w salonach Ruch. 

Jak zarejestrować kartę - operatorzy wirtualni

Oprócz Orange, T-mobile, Play i Plus, w Polsce działa kilkunastu innych, wirtualnych operatorów. A ci najczęściej nie mają własnych biur i salonów. Mają za to placówki partnerskie. Zarówno Virgin Mobile, jak i Mobile Vikings czy Lycamobile na swoich stronach podają procedury rejestracji numeru. W przypadku Virgin wystarczy udać się do jednego z licznych punktów i tam dokonać formalności - tak jak w salonie operatora.

Rejestracja kart SIM w EuropieRejestracja kart SIM w Europie Rysunek Robert Kędzierski/ Dane GSMA/TVN24bis/

Jak nie można zarejestrować numeru

Inne sposoby na rejestracje numeru nie istnieją. Warto o tym wiedzieć, bo w ostatnich tygodniach przed ostatecznym terminem rejestracji na pewno uaktywnią się oszuści. Należy zatem ignorować e-maile, czy też rozmowy telefoniczne, w których ktoś podający się za pracownika operatora oferuje rejestrację. Wyłudzone w ten sposób dane mogą służyć do zaciągania zobowiązań finansowych w naszym imieniu.

Co się stanie, gdy nie zarejestruję numeru?

Numer niezarejestrowany zostanie dezaktywowany 2 lutego 2017 roku. Po kilku miesiącach może to skutkować utratą numeru.

Czy muszę rejestrować kartę SIM?

Rejestracja nie jest obowiązkowa. Jeśli ktoś posiada kartę i nie przeszkadza mu, że zostanie ona zdezaktywowana, nie musi nic robić.

Zobacz także WIDEO: Ekspert: terroryści używają internetu, ale przypadku cyberterroryzmu jeszcze nie było

Więcej o: