CES 2017: Tajwańczycy znowu to zrobili. Asus ZenFone AR - rekordowy smartfon z 8 GB RAM i nie tylko

Asus po raz kolejny bije rekord pojemności pamięci RAM w smartfonie. Tym razem na pokładzie znalazło się aż 8 GB. Wszystko na potrzeby wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, z którą urządzenie jest kompatybilne.

Asus nie po raz pierwszy bije konkurencję na rynku smartfonów. Na własnej konferencji podczas targów CES 2017 w Las Vegas zaprezentowano nowego Asusa ZenFone AR. Tym samym Tajwańczycy za jednym zamachem pobili dwa rekordy.

Smartfon do AR i VR

Asusa ZenFone AR jak wskazuje sama nazwa przystosowany jest do rozszerzonej rzeczywistości. To drugi smartfon na świecie w pełni kompatybilny z Project Tango. 

Project Tango to stworzona i rozwijana przez Google platforma do rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą aparatu filmuje obraz otoczenia, a dzięki czujnikom jest w stanie na bieżąco je mapować.

Po połączeniu na ekranie telefonu w czasie rzeczywistym widzimy pomieszczenie i umieszczone w nim wirtualne hologramy. W ten sposób możemy przykładowo umeblować pokój jeszcze przez zakupem mebli.

Rozwiązanie to przypomina trochę gogle Microsoft HoloLens i podobnie do nich może być bardziej przydatne w biznesie niż u indywidualnego klienta. Przynajmniej na razie.

Kolejna nowością jest obsługa Google Daydream VR, czyli nowej platformy do wirtualnej rzeczywistości. Tym samym ASUS ZenFone AR stał się pierwszym smartfonem obsługującym jednocześnie Daydream i Tango.

 

Topowa specyfikacja

Za zastosowaniami telefonu w zakresie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości musi kryć się świetna specyfikacja. Na tym polu Asus nie zawodzi. ZenFone AR wyposażony jest w aparat Sony IMX318 o rozdzielczości 23 Mpix (f/2.0) z potrójnym zoomem optycznym. Jest także topowy obecnie Snapdragon 821, 32 - 256 GB pamięci na dane i 6 lub 8 GB RAM.

Właśnie w tym ostatnim parametrze Tajwańczycy ponownie przebili konkurencję. Dotychczas w najwydajniejszych smartfonach stosowane były kości o pojemności 4 lub 6 GB RAM. Tym razem Asus postawił nawet na 8 GB, dzięki czemu ZenFone AR stał się smartfonem z największą pojemnością pamięci operacyjnej na rynku.

To z resztą nie pierwszy raz, kiedy Asus ustanawia nowy rekord w tej kategorii. Dwa lata temu na targach CES 2015 Tajwańczycy pokazali smartfon ZenFone 2 z 4 GB RAM. Wówczas topowe modele miały kości o pojemności 2 lub 3 GB, a dziś 4 GB w urządzeniach z wyższej półki jest już standardem.

Po co taka ilość pamięci operacyjnej w ZenFone AR? Tego potrzebują bardzo wymagające technologie VR i AR. Pytanie tylko, gdzie jest granica, której producenci już nie przekroczą?

Asus ZenFone ARAsus ZenFone AR fot. screen ze strony asus.com

Z pozostałych parametrów technicznych warto wspomnieć o ekranie o przekątnej 5,7 cala (pokrycie 79 proc. przedniego panelu) i rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Jest także bateria o pojemności 3300 mAh z możliwością szybkiego ładowania przez USB typu C, czytnik linii papilarnych i Android 7.0 Nougat (z nakładką Asusa).

Specyfikacja techniczna, nawet w wersji z 6 GB RAM prezentuje się świetnie i zapewnia ZenFone AR miejsce w czołówce najwydajniejszych telefonów.

Nie znamy jeszcze ceny urządzenia, wiemy jednak, że ma pojawić się w sprzedaży w przyszłym kwartale tego roku.

Więcej o: