Asus nie po raz pierwszy bije konkurencję na rynku smartfonów. Na własnej konferencji podczas targów CES 2017 w Las Vegas zaprezentowano nowego Asusa ZenFone AR. Tym samym Tajwańczycy za jednym zamachem pobili dwa rekordy.
Asusa ZenFone AR jak wskazuje sama nazwa przystosowany jest do rozszerzonej rzeczywistości. To drugi smartfon na świecie w pełni kompatybilny z Project Tango.
Project Tango to stworzona i rozwijana przez Google platforma do rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą aparatu filmuje obraz otoczenia, a dzięki czujnikom jest w stanie na bieżąco je mapować.
Po połączeniu na ekranie telefonu w czasie rzeczywistym widzimy pomieszczenie i umieszczone w nim wirtualne hologramy. W ten sposób możemy przykładowo umeblować pokój jeszcze przez zakupem mebli.
Rozwiązanie to przypomina trochę gogle Microsoft HoloLens i podobnie do nich może być bardziej przydatne w biznesie niż u indywidualnego klienta. Przynajmniej na razie.
Kolejna nowością jest obsługa Google Daydream VR, czyli nowej platformy do wirtualnej rzeczywistości. Tym samym ASUS ZenFone AR stał się pierwszym smartfonem obsługującym jednocześnie Daydream i Tango.
Za zastosowaniami telefonu w zakresie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości musi kryć się świetna specyfikacja. Na tym polu Asus nie zawodzi. ZenFone AR wyposażony jest w aparat Sony IMX318 o rozdzielczości 23 Mpix (f/2.0) z potrójnym zoomem optycznym. Jest także topowy obecnie Snapdragon 821, 32 - 256 GB pamięci na dane i 6 lub 8 GB RAM.
Właśnie w tym ostatnim parametrze Tajwańczycy ponownie przebili konkurencję. Dotychczas w najwydajniejszych smartfonach stosowane były kości o pojemności 4 lub 6 GB RAM. Tym razem Asus postawił nawet na 8 GB, dzięki czemu ZenFone AR stał się smartfonem z największą pojemnością pamięci operacyjnej na rynku.
To z resztą nie pierwszy raz, kiedy Asus ustanawia nowy rekord w tej kategorii. Dwa lata temu na targach CES 2015 Tajwańczycy pokazali smartfon ZenFone 2 z 4 GB RAM. Wówczas topowe modele miały kości o pojemności 2 lub 3 GB, a dziś 4 GB w urządzeniach z wyższej półki jest już standardem.
Po co taka ilość pamięci operacyjnej w ZenFone AR? Tego potrzebują bardzo wymagające technologie VR i AR. Pytanie tylko, gdzie jest granica, której producenci już nie przekroczą?
Asus ZenFone AR fot. screen ze strony asus.com
Z pozostałych parametrów technicznych warto wspomnieć o ekranie o przekątnej 5,7 cala (pokrycie 79 proc. przedniego panelu) i rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Jest także bateria o pojemności 3300 mAh z możliwością szybkiego ładowania przez USB typu C, czytnik linii papilarnych i Android 7.0 Nougat (z nakładką Asusa).
Specyfikacja techniczna, nawet w wersji z 6 GB RAM prezentuje się świetnie i zapewnia ZenFone AR miejsce w czołówce najwydajniejszych telefonów.
Nie znamy jeszcze ceny urządzenia, wiemy jednak, że ma pojawić się w sprzedaży w przyszłym kwartale tego roku.