To będzie kiedyś jeden z największych budynków świata. Właśnie ruszyła w nim produkcja baterii

Mieszcząca się na pustyni w Nevadzie Gigafactory w końcu ruszyła. Jak informują przedstawiciele Tesli, fabryka rozpoczęła właśnie produkcję baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych oraz domowych akumulatorów.

Oficjalnego otwarcia wartej 5 mld dolarów Gigafactory dokonał już pod koniec lipca 2016 roku sam Elon Musk, jednak linia produkcyjna ruszyła dopiero teraz. Poważnym partnerem Tesli w całym przedsięwzięciu jest firma Panasonic. Japończycy zainwestowali 1,6 mld w powstanie fabryki i będą również wykorzystywać powstające tam ogniwa w swoich produktach.

Głównym przeznaczeniem produkcji Gigafactory są oczywiście elektryczne samochody Tesli (najnowszy Model 3) oraz domowe akumulatory Powerwall 2 i PowerPack 2. I to właśnie od tych ostatnich baterii rozpoczyna się teraz produkcja w Gigafactory. Ogniwa do aut elektrycznych zaczną powstawać w drugim kwartale.

Pomimo wysokiego stopnia automatyzacji procesu produkcji, docelowo w Gigafactory ma pracować nawet 6,5 tysiąca osób. Warto pamiętać, że budowa samej fabryki jest jeszcze daleka od ukończenia. Stan obecnych prac ocenia się na około 30 procent.

Więcej o: