Allegro będzie wkrótce zupełnie innym serwisem. Sprytni zarobią na własnych zakupach

Robert Kędzierski
Allegro zmienia zasady funkcjonowania. Częste zakupy będą się użytkownikom opłacać. W bardzo istotny sposób zmieni się również system komentarzy.

Allegro ogłosiło uruchomienie programu lojalnościowego, dzięki któremu użytkownik robiący częste zakupy za pośrednictwem portalu ma zyskać nawet 120 złotych.

Zasady programu są proste: za większość przedmiotów kupionych  za pośrednictwem aplikacji mobilnej, których cena wynosi co najmniej 60 zł kupujący otrzyma 6 wirtualnych monet. Ważne ograniczenie: sprzedający musi spełniać Standard Allegro (jest to jeden z filtrów wyszukiwania, można go zaznaczyć z lewej strony). 20 uzbieranych monet można wymienić na kupon o wartości 20 złotych do wykorzystania w ofertach „kup teraz” Allegro. Taka wymiana będzie kosztować użytkownika 20 groszy.

Czytaj też: Siedem całkiem szalonych rzeczy do kupienia na Allegro. 

Allegro uruchamia program lojalnościowyAllegro uruchamia program lojalnościowy Fot. Allegro

Zmiana jest odzwierciedleniem istotnego trendu: Allegro z portalu aukcyjnego przekształciło się w duży sklep. Zdecydowana większość transakcji - ponad 85 procent - zawieranych za pomocą serwisu przypomina standardowe zakupy w e-sklepie. Licytacje albo zakup przedmiotów używanych stanowią zdecydowaną mniejszość.

Rewolucja w komentarzach

Allegro od 25 stycznia zmienia system komentarzy. Nowe zasady, oficjalnie potwierdzone w komunikacie przesłanym do naszej redakcji, powinny spodobać się głównie kupującym, ale sprzedawcy również mają powody do zadowolenia.

Koniec z komentarzami odwetowymi. Nowa zasada ma pozwolić na skomentowanie transakcji wyłącznie osobie kupującej. Chodzi o transakcje zawierane ze sklepami. W tej chwili wystawienie negatywnej opinii wiąże się z ryzykiem - sprzedający może nam wystawić negatywny komentarz w odwecie za naszą nieprzychylną opinię. Właśnie takie ryzyko powstrzymuje wiele osób przed oceną transakcji. 

Mniej czasu na komentarz. Na ocenienie transakcji będziemy mieć tylko 90 dni. Gdy ten termin będzie dobiegać końca, kupujący otrzyma stosowne przypomnienie.

Allegro ma awarięAllegro ma awarię Fot. Allegro

Przedawnienie komentarzy negatywnych. Jedną z największych wad Allegro jest uwzględnianie bardzo starych "negatywów" do ogólnej oceny kontrahenta. To, że sprzedawcy 5 czy 10 lat temu, na początku działalności, przydarzyło się kilka wpadek nie będzie już rzutować na jego ocenę. Po roku, "negatywy" ulegną przedawnieniu.

Koniec "neutrali". Allegro chce zrezygnować z komentarzy neutralnych. Przed wprowadzeniem oceny punktowej transakcji, miały one większy sens, bo użytkownik mógł napisać: towar otrzymałem dopiero po miesiącu, ale jednak otrzymałem i jest zgodny z opisem. Teraz może dać ocenę pozytywną, a opieszałość sprzedawcy ocenić, dając mu jedną gwiazdkę za czas wysyłki. Zmiana sprawi, że kryteria oceny staną się bardziej czytelne.

W czerwcu zeszłego roku Allegro Allegro zostało sprzedane za prawie 3,2 mld dol. funduszom inwestycyjnym Cinven, Permira i Mid Europa. Serwis posiada ok. 85 proc. udziałów w polskim rynku. Jego poprzedni właściciel ze wszystkich swoich spółek uzyskiwał obroty na poziomie 67 mld dol. rocznie. 

Więcej o: