Allegro będzie wkrótce zupełnie innym serwisem. Sprytni zarobią na własnych zakupach

Robert Kędzierski
Allegro zmienia zasady funkcjonowania. Częste zakupy będą się użytkownikom opłacać. W bardzo istotny sposób zmieni się również system komentarzy.

Allegro ogłosiło uruchomienie programu lojalnościowego, dzięki któremu użytkownik robiący częste zakupy za pośrednictwem portalu ma zyskać nawet 120 złotych.

Zasady programu są proste: za większość przedmiotów kupionych  za pośrednictwem aplikacji mobilnej, których cena wynosi co najmniej 60 zł kupujący otrzyma 6 wirtualnych monet. Ważne ograniczenie: sprzedający musi spełniać Standard Allegro (jest to jeden z filtrów wyszukiwania, można go zaznaczyć z lewej strony). 20 uzbieranych monet można wymienić na kupon o wartości 20 złotych do wykorzystania w ofertach „kup teraz” Allegro. Taka wymiana będzie kosztować użytkownika 20 groszy.

Czytaj też: Siedem całkiem szalonych rzeczy do kupienia na Allegro. 

Allegro uruchamia program lojalnościowyAllegro uruchamia program lojalnościowy Fot. Allegro

Zmiana jest odzwierciedleniem istotnego trendu: Allegro z portalu aukcyjnego przekształciło się w duży sklep. Zdecydowana większość transakcji - ponad 85 procent - zawieranych za pomocą serwisu przypomina standardowe zakupy w e-sklepie. Licytacje albo zakup przedmiotów używanych stanowią zdecydowaną mniejszość.

Rewolucja w komentarzach

Allegro od 25 stycznia zmienia system komentarzy. Nowe zasady, oficjalnie potwierdzone w komunikacie przesłanym do naszej redakcji, powinny spodobać się głównie kupującym, ale sprzedawcy również mają powody do zadowolenia.

Koniec z komentarzami odwetowymi. Nowa zasada ma pozwolić na skomentowanie transakcji wyłącznie osobie kupującej. Chodzi o transakcje zawierane ze sklepami. W tej chwili wystawienie negatywnej opinii wiąże się z ryzykiem - sprzedający może nam wystawić negatywny komentarz w odwecie za naszą nieprzychylną opinię. Właśnie takie ryzyko powstrzymuje wiele osób przed oceną transakcji. 

Mniej czasu na komentarz. Na ocenienie transakcji będziemy mieć tylko 90 dni. Gdy ten termin będzie dobiegać końca, kupujący otrzyma stosowne przypomnienie.

Allegro ma awarięAllegro ma awarię Fot. Allegro

Przedawnienie komentarzy negatywnych. Jedną z największych wad Allegro jest uwzględnianie bardzo starych "negatywów" do ogólnej oceny kontrahenta. To, że sprzedawcy 5 czy 10 lat temu, na początku działalności, przydarzyło się kilka wpadek nie będzie już rzutować na jego ocenę. Po roku, "negatywy" ulegną przedawnieniu.

Koniec "neutrali". Allegro chce zrezygnować z komentarzy neutralnych. Przed wprowadzeniem oceny punktowej transakcji, miały one większy sens, bo użytkownik mógł napisać: towar otrzymałem dopiero po miesiącu, ale jednak otrzymałem i jest zgodny z opisem. Teraz może dać ocenę pozytywną, a opieszałość sprzedawcy ocenić, dając mu jedną gwiazdkę za czas wysyłki. Zmiana sprawi, że kryteria oceny staną się bardziej czytelne.

W czerwcu zeszłego roku Allegro Allegro zostało sprzedane za prawie 3,2 mld dol. funduszom inwestycyjnym Cinven, Permira i Mid Europa. Serwis posiada ok. 85 proc. udziałów w polskim rynku. Jego poprzedni właściciel ze wszystkich swoich spółek uzyskiwał obroty na poziomie 67 mld dol. rocznie. 

Więcej o:
Komentarze (65)
Allegro będzie wkrótce zupełnie innym serwisem. Przez te zmiany
Zaloguj się
 • bbbzzz

  Oceniono 13 razy 13

  Ten program lojalnościowy jest tyle samo wart co punkty na stacjach benzynowych. Trzeba w pół roku kupić 4 przedmioty (nie zestawy), każdy powyżej 60zł i tylko od sprzedawcy Standard Allegro. Wtedy można w ciągu 2 tygodni dostać 20zł na zakupy powyżej 50zł. Czyli razem trzeba wydać minimum 290zł w ciągu pół roku żeby dostać 20zł, czyli 7% zniżki.

 • ulanzalasem

  Oceniono 12 razy 12

  "Po roku, "negatywy" ulegną przedawnieniu."
  O jak fajnie...rozumiem po 4-5 latach jeśli nie przekroczył jakiegoś poziomu, ale po roku ?!

 • justas32

  Oceniono 13 razy 7

  Wszyscy ludzie sprzedający tanie rzeczy używane i tak przenieśli się już na OLX albo Sprzedajemy ...

 • alexcomp

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem użytkownikiem Allegro od marca 2004 roku i mam 1490 pozytywnych komentarzy, wystawiłem do tej pory 22 negatywne komentarze, sam mam 7 - w jednym przypadku była to ewidentnie moja wina. W nowym systemie komentarzy nie widzę żadnej przyszłości (przynajmniej dla mnie), do tej pory po zakupie prze ze mnie jakiegoś przedmiotu wystawiłem ZAWSZE komentarz, po zakupach u mnie około 30% komentarzy nie zostało wystawionych, skoro ludzie nie chcą to i ja im też nie wystawiłem, trudno, ale zarówno moi "starzy" klienci jak i nowi na ogół wiedzą, ze mają do czynienia z solidnym Allegrowiczem. Po zapowiadanych zmianach spodziewam się, że wiele transakcji zakupu nie zostanie sfinalizowanych, ludzie będą klikali dla zabawy, gdyż cała odpowiedzialność za transakcję spocznie tylko na sprzedającym. Wszelkie "spory Allegro" to zawsze był wielki pic. Małym sprzedającym, wystawiającym kilka do kilkuset aukcji rocznie pozostanie dogadywanie się poza Allegro, bo po prostu przestaje im na swoim koncie zależeć.

  P.S. A gazetka jak zawsze pisze bzdurne i tendencyjne artykuły reklamujące portal. Do wirtualnych "monet" w ogóle się nie odnoszę gdyż nie będę z tego korzystać - pierwszym warunkiem jest zawieranie transakcji poprzez aplikację Allegro (o czym GW nie napisała) a ja tego robić nie zamierzam. Już od kilku zresztą miesięcy funkcjonuje namiastka tego programu lojalnościowego.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  " Nowa zasada ma pozwolić na skomentowanie transakcji wyłącznie osobie kupującej. "
  Znaczy nowy uzytkownik jezeli tylko kupuje ciagle bedzie mial "zielony listek".
  Blokada powinna dotyczyc tylko komentarzy "odwetowych" i to nie bezwzglednie bo czasami wina jest po stronie kupujacego.

 • adam3407

  Oceniono 5 razy 3

  Zarobia na zakupach. Co za zenujacy clickbait

 • Łukasz Em

  Oceniono 3 razy 3

  No to teraz będę sypał negatywami - dla jaj. A tak na poważnie te całe monety słabe. Jak już są tacy dobrzy, to mogli zrobić 6 monet za zakup za 60 zł i kolejne, za wielokrotność 10 zł - gdy kupujemy droższy przedmiot. No i ta oplata za wymianę.

 • aleartykul

  Oceniono 2 razy 2

  Napiszcie lepiej, że od lutego Allegro zmienia sposób wyświetlania zdjęć. Wszyscy sprzedawcy będą musieli wstawić takie same zdjęcia, bez dodatków, bez wyróżniania. W ten sposób Allegro ma roboli a samo ściąga sobie haracz... No ale monopolista wszystko może...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX