Korzystasz z WhatsAppa? Uważaj na to oszustwo. "Darmowy internet bez Wi-Fi" to bzdura

Daniel Maikowski
Użytkownicy jednego z najpopularniejszych komunikatorów mobilnych coraz częściej padają ofiarą niezbyt wyrafinowanego oszustwa. Jeśli ktoś oferuje wam "darmowy internet bez Wi-Fi", to możecie być niemal pewni, że jego intencje nie są czyste.

Serwis WeLiveSecurity ostrzega przed kolejnym oszustwem, którego ofiarą mogą paść użytkownicy komunikatora WhatsApp. Twórcy przekrętu obiecują nam darmowy internet bez potrzeby łączenia się z siecią Wi-Fi. Brzmi kusząco? Z pewnością. Ale to zwykła bzdura. Niestety, wiele osób daje się złapać na taką przynętę.

Jak to w przypadku takich oszustów bywa, wszystko zaczyna się od wiadomości, którą otrzymujemy od jednego z naszych znajomych na WhatsAppie (przekręt funkcjonuje również w innych komunikatorach). W jej treści jesteśmy informowani o nowej usłudze „Internet Free Without WiFi with WhatsApp”, a na końcu wiadomości znajduje się link.

Strona przygotowana przez oszustówStrona przygotowana przez oszustów fot. Zrzut ekranu/WeLiveSecurity.com

Link prowadzi nas do strony-pułapki, na której proszeni jesteśmy o podzielenie się cudowną nowiną o darmowym internecie z co najmniej 13 znajomymi z WhatsApp. Gdy to zrobimy, to w magiczny sposób usługa ta ma zostać aktywowana na naszym smartfonie. W rzeczywistości, nieświadoma ofiara staje się po prostu narzędziem do rozpropagowania przekrętu wśród swoich znajomych.

Aby uwiarygodnić przekręt, na stronie znajdują się spreparowane komentarze, w których użytkownicy WhatsAppa rzekomo wychwalają nową „usługę”.

Oczywiście usługa darmowego internetu wcale nie zostaje aktywowana. Ofiara wciąż płaci za dostęp do sieci. Co więcej, strona może nas przekierować na kolejne strony przygotowane przez oszustów. Aktywowanie płatnej subskrypcji SMS, zainstalowanie szpiegującej aplikacji – to tylko kilka "bonusów", z których możemy skorzystać.

Więcej o: