Podszywają się pod LOTTO i obiecują wielkie pieniądze. Uwaga, to kolejne oszustwo

Daniel Maikowski
Przestrzegamy przed kolejnym przekrętem na Facebooku. Tym razem oszuści podszywają się pod organizatorów loterii LOTTO. Obiecują wielkie pieniądze. Niestety, te pieniądze możemy jedynie stracić.

Profil "LOTTO - Polska" na Facebooku polubiło ponad 50 tysięcy osób. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że został on założony kilka dni temu. I że nie ma absolutnie nic wspólnego z Totalizatorem Sportowym, organizatorem loterii LOTTO. To po prostu kolejny przekręt, którego autorzy liczą na szybki i łatwy zysk.

Schemat oszustwa wygląda podobnie jak w przypadku fałszywego profilu Roberta Lewandowskiego, o którym pisaliśmy kilka dni temu. Mamy więc wpis z atrakcyjnym konkursem, w którym możemy wygrać wspaniałe nagrody - np. "Ekstra Pensję" w wysokości 5 tysięcy złotych, wypłacaną co miesiąc przez dwadzieścia lat

Wystarczy , że polubimy profil "LOTTO Polska" na Facebooku i udostępnimy wpis konkursowy naszym znajomym. Ta "atrakcyjna" oferta skusiła już ponad 50 tysięcy użytkowników, którzy polubili fałszywy profil.

Fałszywy profil 'LOTTO Polska'Fałszywy profil 'LOTTO Polska' fot. Facebook/DM

Kosztowny SMS

W swoim przekręcie oszuści idą o krok dalej. Pod konkursowym wpisem, co jakiś czas publikują listę zwycięzców (prawdopodobnie są to losowi użytkownicy Facebooka). Zachęcają ich do odbioru nagrody. Sęk w tym, że aby ją odebrać, należy wcześniej wypełnić tajemniczy formularz. A żeby go wypełnić, należy go pobrać z tajemniczej strony. A żeby pobrać formularz... należy wysłać SMS pod tajemniczy numer telefonu.

Oczywiście motywem działania oszustów jest skłonienie ofiar do aktywowania na swoim smartfonie usługi SMS Premium, za którą zapłacić mogą nawet kilkadziesiąt złotych. To znany schemat oszustwa, na który wielu internautów wciąż niestety się nabiera.

Formularz odbioru nagrodyFormularz odbioru nagrody fot. Facebook/DM

Totalizator Sportowy ostrzega

Od fałszywych stron (bo powstało ich już co najmniej kilka) "LOTTO - Polska" na Facebooku odcina się również sam Totalizator Sportowy, który na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie o następującej treści:

Z uwagi na to, że w ostatnim czasie na portalu Facebook powstały profile o nazwie Lotto Polska (i inne podobnie ułożone nazwy), uprzejmie oświadczamy, że Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki LOTTO, nie ma z nimi nic wspólnego.
Profile te nielegalnie korzystają z logotypu LOTTO, najprawdopodobniej w celu uzyskania korzyści organizując fikcyjne konkursy. Przestrzegamy Państwa przed braniem udziału w tego typu konkursach - Państwa dane osobowe mogą być wykorzystane w sposób niezgodny z prawem. Jako Totalizator Sportowy nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, które mogą Państwa spotkać z tego tytułu.
Dziękujemy za Państwa czujność, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te profile zostały jak najszybciej usunięte. Podejmiemy również stosowne kroki prawne przeciwko osobom, które dopuściły się tych naruszeń.

Na swojej stronie Totalizator Sportowy opublikował również listę stron na Facebooku, które są autoryzowane przez właściciela marki LOTTO.

Więcej o: