Nowa fala fałszywych bezpłatnych bonów zakupowych na Facebooku

Użytkownicy Facebooka znów muszą mieć się na baczności. Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed kolejną falą fałszywych bonów zakupowych do sklepów odzieżowych popularnych marek. Próba ich otrzymania może się skończyć bardzo wysokim rachunkiem telefonicznym.

Znów mamy do czynienia z dystrybucją zaproszeń do grup na Facebooku, gdzie oferowane są  fałszywe bony zakupowe. Tym razem figurują pod nazwą "Zimowe limitowane karty podarunkowe do sklepów odzieżowych(CROPP,ZARA itd)" (pisownia oryginalna). W niektórych przypadkach nazwa może się nieznacznie różnić, jednak mechanizm działania oszustów jest bardzo podobny.

Fałszywe bony zakupowe na FacebookuFałszywe bony zakupowe na Facebooku źródło: ESET

Użytkownik po wejściu na grupę na Facebooku i kliknięciu na znajdujący się w jej opisie link zostaje przekierowany do spreparowanej strony, gdzie musi wybrać kupon do danego sklepu, a na kolejnej witrynie wprowadza kody z wiadomości zwrotnej, które dostanie po wysłaniu dwóch SMS-ów. Jeśli damy się na to namówić, możemy tego słono pożałować. Koszt każdej wysłanej wiadomości wynosi aż 30 złotych brutto.

Jak zminimalizować ryzyko zagrożenia i wpadnięcia w pułapkę oszustów. Jak tłumaczą eksperci z firmy ESET, zawsze należy zachować ostrożność podczas klikania na posty oferujące darmowe zakupu czy wyjątkowe oferty. Dodatkowo warto zablokować u swojego operatora komórkowego wiadomości SMS Premium.

Czytaj też: Zuchwały atak na użytkowników Google Chrome. Uważaj na ten komunikat

Jeśli już ktoś dodał nas do takiej grupy natychmiast się z niej wypiszmy i w odpowiednim polu zaznaczmy opcję "Zablokuj innym członkom możliwość ponownego dodania Cię do tej grupy".

Więcej o: