Foxconn i Apple wybudują w USA fabrykę wyświetlaczy i zatrudnią 50 tys. osób? Donald Trump chce takich zmian

Robert Kędzierski
Foxconn, jeden z największych producentów elektroniki na świecie, rozważa wybudowanie w USA fabryki wyświetlaczy. Partnerstwo z Apple pomogłoby zyskać poparcie prezydenta Donalda Trumpa. Ale jest ryzykowne zarówno dla konsumentów, jak i producenta iPhone'a.

Terry Gou, szef tajwańskiego Foxconnu, rozważa budowę fabryki w USA. Jak podaje MarketWatch, jeden z największych producentów elektroniki na świecie mógłby zrealizować ten projekt razem z Apple. Kosztująca 7 miliardów inwestycja przyniosłaby od 30 do 50 tys. miejsc pracy.

Stany Zjednoczone nie mają fabryki produkującej ekrany do telewizorów, chociaż są drugim rynkiem tych urządzeń. Apple jest przychylny inwestycji, bo potrzebuje wyświetlaczy.

- wyjaśnił Gou w rozmowie z dziennikarzami. 

Czytaj też: Za kilka lat twojego iPhone'a zbudują roboty

O inwestycji Foxconna i Apple mówi się od ubiegłego roku. Zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich z pewnością tworzy dla niej odpowiedni klimat. Jak już informowaliśmy, nowy prezydent obiecał stworzenie 25 milionów miejsc pracy w ciągu dekady i wspieranie przedsięwzięć mających na celu przyniesienie korzyści Ameryce. 

Rewolucja, która może oznaczać wzrost cen

Apple, Sony i wiele innych firm technologicznych, wybrały produkcję w azjatyckich fabrykach Foxconn nie bez powodu. Przy skali produkcji wynoszącej dziesiątki milionów urządzeń, koszty pracy mają wpływ na cenę. Przeniesienie produkcji niektórych podzespołów do USA może więc wpłynąć na podniesienie ceny produktu. 

Czy amerykańscy konsumenci będą chcieli płacić znacznie więcej za te same produkty?

- pyta MacRumors

Jak już pisaliśmy ekspert Wall Street Journal twierdzi, że przeniesienie produkcji do USA oznaczałoby wzrost ceny iPhone'a nawet o 30-40 dolarów

Dziś trudno jeszcze przesądzać, jakie będą efekty przeniesienia części produkcji do USA. Wspólna inwestycja Apple i Foxconna może być jedną z tych, która wyznaczy nowe trendy w światowej gospodarce.  

Więcej o: