Błaszczak straszył, Allegro reaguje. Zarejestrowanych kart SIM już nie kupisz

Robert Kędzierski
Na portalu Allegro nie można już kupić tzw. zarejestrowanych kart SIM. Znalazły się na czarnej liście.

Allegro zaktualizował listę towarów zakazanych, których nie można oferować za pomocą serwisu. Ostatnią pozycję zajęły "telefoniczne, zarejestrowane karty prepaid".

Oznacza to, że zakup tego typu produktów stanie się praktycznie niemożliwy - allegrowiczom naruszającym regulamin grozi bowiem blokada konta. 

Czytaj też: Z Allegro i sklepów online wyparowała cała branża. Tysiące produktów. Dlaczego?

Zarejestrowane karty SIM na Allegro już nie do kupieniaZarejestrowane karty SIM na Allegro już nie do kupienia Fot. Allegro

Oferty zarejestrowanych kart SIM pojawiły się po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej, która zabrania operatorom aktywację karty bez potwierdzenia tożsamości jej właściciela. Proceder sprzedaży kart masowo rejestrowanych przez sprzedawców nie spodobał się Mariuszowi Błaszczakowi, który straszył wówczas konsekwencjami prawnymi.

Wczoraj kierowane przez niego ministerstwo sprecyzowało to stanowisko w oświadczeniu przesłanym do RMF FM. 

Osoba, która odsprzedaje zarejestrowaną na siebie kartę przedpłaconą naraża się na ryzyko wykorzystania jej danych osobowych i zarejestrowanej na nią karty przedpłaconej w przestępczym procederze. To z kolei skutkować może koniecznością składania wyjaśnień w charakterze podejrzanego lub zeznań jako świadek w postępowaniu przygotowawczym - odpowiedziało nam MSWiA.

Sprzedaż zarejestrowanych kart SIM nie jest jednak prawnie zakazana. Dlatego postanowiliśmy spytać Allegro o powody decyzji.

Ze względu na bezpieczeństwo transakcji w tym przypadku doszliśmy do wniosku, że dopuszczenie do obrotu zarejestrowanymi kartami SIM byłobyzgodą na omijanie regulacji prawnych. Zastosowaliśmy wykładnię opartą o cel regulacji. Obecne przepisy wymagają osobistej rejestracji takich kart przez uprawniony podmiot. 

- odpowiedział Michał Bonarowski  z działu komunikacji Grupy Allegro.

Czy waszym zdaniem handel zarejestrowanymi kartami SIM jest omijaniem prawa? Prosimy o komentarze.

 

Zobacz także WIDEO: Dziadek z reklamy Allegro. Pokochał go świat, ale mało ludzi wie, kim jest. Poznajcie pana Roberta

Więcej o: