Firefox OS początkowo oferowany pod nazwą Boot to Gecko miał być autorskim podejściem Mozilli do tematu mobilnych systemów operacyjnych przeznaczonych głównie dla rynków rozwijających się i bardzo prostych tanich smartfonów.
Platforma z 2013 roku oparta na technologiach webowych (HTML5, CSS, JavaScript) działała na telefonach wyposażonych w minimalną ilość pamięci operacyjnej (wystarczyło zaledwie 128 MB). Na rynku dość szybko pojawiły się proste urządzenia oparte o Firefox OS (między innymi od Alcatela, ZTE i Huawei).
W Polsce do oferty T-Mobile trafił Alcatel One Touch Fire określany mianem 'nowego króla smartfonów za złotówkę'. Nie był jednak w stanie podbić serc użytkowników. Telefony z Firefox OS zbyt często doświadczały problemów ze stabilnością, a skromny asortyment aplikacji nie miał szans konkurować z Google Play czy App Store.
Czytaj też: Były inżynier Mozilli: "przestańcie używać pakietów antywirusowych"
W grudniu 2015 roku Mozilla zdecydowała się zawiesić rozwój mobilnej wersji systemu oraz opartych na nim telefonów i skupić się na innych segmentach rynku. Zmodyfikowana wersja Firefox OS trafiła ostatecznie do telewizorów 4K marki Panasonic. Okazały się to jedyne dostępne komercyjnie produkty z systemem od Mozilli. Niestety na tym polu eksperyment również nie przyniósł spodziewanych rezultatów.