Panel z mchem za 25 tys. euro będzie walczyć ze smogiem w Krakowie

Już na wiosnę, przypuszczalnie w okolicach Centrum Kongresowego ICE w Krakowie, stanie panel wypełniony mchem. Jego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza ze smogu. Rozwiązanie niemieckiej firmy Green City Solutions zdobyło główną nagrodę w ubiegłorocznym Smogathonie.

O planach ustawienia pierwszego takiego panelu informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Rozwiązanie zaproponowane przez niemiecką firmę Green City Solutions wiąże się jednak ze znacznymi kosztami dla budżetu miasta. Jeden moduł kosztuje bowiem 25 tys. euro, a jego utrzymanie pochłonie miesięczne kolejne 2,5 tys. euro.

Poważną zaletą jest w tym wypadku duża oszczędność miejsca i wydajność w rozkładaniu cząsteczek smogu porównywalna do 275 drzew. Panele z mchem od Green City Solutions stoją już w 11 miastach i 5 krajach na całym świecie.

 

Warto przypomnieć, że to właśnie wypełnione mchem ściany przypadły najbardziej do gustu mentorom oraz jurorom Smogathonu 2016, zdobywając główną nagrodę na gali finałowej. Spotkanie startupów z Polski oraz zagranicy, które odbyło się pod koniec listopada ubiegłego roku w Krakowie miało na celu zademonstrowanie najskuteczniejszych metod na walkę ze smogiem w dużych miastach.

Czytaj też: Maski antysmogowe - którą wybrać? Czy najtańsze mają sens?

To nie jedyne działania, jakie ZZM w Krakowie planuje na ten rok w związku z walką ze smogiem. Na terenie całego miasta zostanie posadzone około 2500 drzew, 300 000 krzewów (w tym pyłochwytnych w pasach drogowych), 2000 pnączy. Planowane jest również obsianie ok. 6 ha łąk kwietnych.

Więcej o:
Komentarze (97)
Panel z mchem za 25 tys. euro będzie walczyć ze smogiem w Krakowie
Zaloguj się
 • Czupakabros

  Oceniono 38 razy 28

  Podobają mi się ceny urzędasów. Kwadrat z betonu z ławką i mech przyklejony do paździocha za 100tys.zł. Wiaty autobusowe 70tys (pleksa i kątowniki). Dom radnego w oświadczeniu majątkowym 200m2 85 tys zł. Da się? Da. Tylko czemu jak ty chcesz kupić taki dom to koszt 850 tys. Jak za postawienie wiaty byś kasował to 15zł na godz.byś dostał a koszt wiaty max 10tys. Ale trzeba dać zarobić i jeszcze z tego wyrwać dla siebie. Miasto płaci to kto tam kase będzie liczył. Oni są od wydawania.

 • titus_fox

  Oceniono 12 razy 12

  miesięczne kolejne 2,5 tys. euro?????
  1) aby nie rocznie?
  2) już wolę sadzić wszędzie drzewa.

 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 9

  Trzeba nieźle pojebanego kretyna, żeby uwierzyć w skuteczność tego kitu i zapłacić za niego taką kasę.

 • Monika Malinowska

  Oceniono 7 razy 7

  Bardzo ciekawy pomysł na walkę ze smogiem ale bardzo kosztowny. Przykładowo 100-letni buk w ciągu godziny wytwarza 1200 litrów tlenu a dodatkowo zapewnia schronienie ptakom. O walorach estetycznych już nie wspomnę. Utrzymanie i pielęgnacja drzewa jest bez porównana tańsza. Tymczasem w Krakowie i okolicznych miejscowościach masowo wycina się piękne stare drzewa. Gdzie tu logika?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 11 razy 7

  "Panele z mchem od Green City Solutions stoją już w 11 miastach i 5 krajach na całym świecie."
  No i mamy wyjasnienie naglej inwazji smogu ................. teraz bedzie inwazja paneli z mchem ...................... oczywiscie za nasza kase ...........

 • rigmec

  Oceniono 6 razy 6

  A na koniec dnia przyjdzie pani sprzątaczka i strzepnie cały kurz żeby się rano mech znów ładnie prezentował.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 6 razy 6

  krakusy jak zwykle mają duzo pieniędzy

  25 tysięcy euro to ponad 100.000PLN do tego jesczze 10.000PLN miesięcznie

  podejrzewam że jakiś filtr na wegielk aktywny czy nawet wielki filtr HEPA tyle by nie kosztował

 • gervee

  Oceniono 8 razy 6

  Tan głupi i absurdalnie drogi pomysł nie ma żadnych zalet w porównaniu do przyrody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX