Panel z mchem za 25 tys. euro będzie walczyć ze smogiem w Krakowie

Już na wiosnę, przypuszczalnie w okolicach Centrum Kongresowego ICE w Krakowie, stanie panel wypełniony mchem. Jego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza ze smogu. Rozwiązanie niemieckiej firmy Green City Solutions zdobyło główną nagrodę w ubiegłorocznym Smogathonie.

O planach ustawienia pierwszego takiego panelu informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Rozwiązanie zaproponowane przez niemiecką firmę Green City Solutions wiąże się jednak ze znacznymi kosztami dla budżetu miasta. Jeden moduł kosztuje bowiem 25 tys. euro, a jego utrzymanie pochłonie miesięczne kolejne 2,5 tys. euro.

Poważną zaletą jest w tym wypadku duża oszczędność miejsca i wydajność w rozkładaniu cząsteczek smogu porównywalna do 275 drzew. Panele z mchem od Green City Solutions stoją już w 11 miastach i 5 krajach na całym świecie.

 

Warto przypomnieć, że to właśnie wypełnione mchem ściany przypadły najbardziej do gustu mentorom oraz jurorom Smogathonu 2016, zdobywając główną nagrodę na gali finałowej. Spotkanie startupów z Polski oraz zagranicy, które odbyło się pod koniec listopada ubiegłego roku w Krakowie miało na celu zademonstrowanie najskuteczniejszych metod na walkę ze smogiem w dużych miastach.

Czytaj też: Maski antysmogowe - którą wybrać? Czy najtańsze mają sens?

To nie jedyne działania, jakie ZZM w Krakowie planuje na ten rok w związku z walką ze smogiem. Na terenie całego miasta zostanie posadzone około 2500 drzew, 300 000 krzewów (w tym pyłochwytnych w pasach drogowych), 2000 pnączy. Planowane jest również obsianie ok. 6 ha łąk kwietnych.

Więcej o: