Dostałeś takiego maila ze sklepu odzieżowego? Nie otwieraj załącznika. To może być złośliwe oprogramowanie

Rodzimi internauci donoszą o podejrzanych wiadomościach przychodzących na skrzynki pocztowe ze sklepu internetowego Zara.com. Jak się okazuje, to kolejna próba zainfekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem.

Na pierwszy rzut oka wiadomości z Zary o tytule "DOSTARCZENIE ZAMÓWIENIA DO SKLEPU - ZAŁĄCZONY PARAGON ELEKTRONICZNY” wydają się być prawdziwe. Nie ma w nich błędów językowych, a wszystkie linki w treści są poprawne. Podejrzeń nie budzi również adres mailowy, z którego pochodzi wiadomość. Znalazło się nawet poprawne logo sklepu internetowego Zara.com.

Tymczasem jak informuje serwis Zaufana Trzecia Strona, załącznik do wiadomości (rzekomo zawierający paragon) kryje w sobie złośliwe oprogramowanie. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że filtr antyspamowy Gmaila nie wykrywa w nim potencjalnego zagrożenia i nie blokuje jego uruchamiania.

Czytaj: Fałszywe faktury Play dawno nie były tak dobrze podrobione. Trojan przeszedł przez sito Gmaila. Może WSZYSTKO

Po analizie kodu z załącznika okazuje się, że mamy do czynienia z tym samym niebezpiecznym trojanem o nazwie vjw0rm, który poprzednio ukrywał się w fałszywych wiadomościach pod postacią faktur operatora komórkowego Play.

Daje on atakującemu możliwość pobrania dodatkowego oprogramowania, w tym również takiego, które szyfruje dane na twardym dysku i żąda od nas okupu (ransomware).

Więcej o:
Komentarze (4)
Dostałeś takiego maila ze sklepu odzieżowego? Nie otwieraj załącznika. To może być złośliwe oprogramowanie
Zaloguj się
 • jaceq

  Oceniono 1 raz 1

  Majle ze sklepów automat usuwa jeszcze na serwerze, to co się przemknie, sam usuwam tamże. Nie mówiąc już o czytaniu ich, a już wogle klikaniu załączników.

 • dar61

  Oceniono 4 razy 0

  '...Dostałeś takiego maila ze sklepu ...'
  >>> taki MAJL

  Niezły patent na zemstę konkurencji, Redakcjo.
  Jaki produkt został tu wplejsmentnowany?

 • Oceniono 1 raz -1

  #Stare_Przysłowie_Pszczół_Mówi

  #Nie_ma_bezpiecznych_AntyWirusów_DLATEGO_pracuj_na_kompie_bez_sieci_i_BAW_sie_w_necie_otwartym_tekstem

  ... V ...

 • java77

  Oceniono 2 razy -2

  przede wszystkim nie kupuje ciuchow w sieci.ciuchy trzeba mierzyc,a nie kupowac w ciemno.A potem niepotrzebne zwroty bo za male za duze za ciasne itp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX