Szukasz "drugiej połówki"? Zaufaj Big Data. Co trzecia osoba zna parę, która poznała się przez Internet

Robert Kędzierski
Czy portale randkowe są dobrym miejscem na znalezienie partnera? Według analityków specjalizujących się w Big Data algorytmy mogą okazać się wyjątkowo skuteczne.

Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że 29 proc. ankietowanych osób zna parę, która poznała się przez Internet i jest ze sobą w dłuższym związku. Dlaczego portale randkowe są tak skuteczne w dobieraniu par? Opierają się na Big Data. Odnajdywaniu określonych wzorców i reguł w olbrzymich zbiorach danych. 

Czytaj też: Dobry szef musi mieć te 8 cech. 

Algorytm wie

Łączenie osób za pomocą big data jest możliwe  dzięki analizie profili behawioralnych. Pod uwagę bierze się informacje o ich zainteresowaniach, wieku, płci, pochodzeniu, a także wyobrażeniu idealnego partnera. Przetwarza je specjalny algorytm, który następnie podsuwa propozycje odpowiednich kandydatów na „drugą połówkę”.

Smarfony chcą znać nasze emocjeSmarfony chcą znać nasze emocje Fot. Robert Kędzierski

Te same mechanizmy można zastosować w innych dziedzinach. Z big data korzystają dziś w zasadzie wszystkie firmy związane z internetem, a także tradycyjne sieci sprzedaży. 

Hurtownie Big Data zbierają np. anonimowe dane o użytkownikach sieci i gromadzą informacje o ich aktywności online, zainteresowaniach czy decyzjach zakupowych. Ze zgromadzonych danych tworzy się profile, które pozwalają firmom dokładnie poznać swoich klientów a następnie kierować do nich precyzyjne komunikaty marketingowe. 

- Wyjaśnia Łukasz Kapuśniak z Cloud Technologies, hurtowni danych o preferencjach i zainteresowaniach internautów,